Auto on jo suomessa talvehtinut jo kaksi vuotta ja ei ole enää kilpia, aiemmin oli saksan kilvissä.Veljeni asuu pysyvästi ulkomailla ja tulee kesäisin suomeen ja ottaisi auton käyttöön. Haemme autolle väliaikais käyttö oikeutta. Mistä maasta saa edullisimmin/helpiommin väliaikaisrekisterin ? Onko jotain muita keinoja ottaa auto kesäksi käyttöön?
Mistä edullisimmat väliaikaiskilvet euroopasta?
Tomba
81031
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kumpi on omistajana viimeisimmässä rekisteriotteessa ?
Jos olet omistajana, olette pulassa.
Jos veljesi on omistaja, niin kauanko auto oli hänellä, ennen ulkomailla omistuksessa, enenkuin auto tuli suomeen ?
Miksi se tuli suomeen...jos ei sillä voi ajaa ?
Onko kyseessä joku harvinaisuus ?
Olisiko museoauto ?
Kerro lisää !
Se on veljen auto ja se on ostanut sen aikoinaan saksassa ollessaan, nyt herra majailee Dallasissa, mutta kesäisin suomessa. Auto on porge 968, kunhan olisi kulkupeli veljelle kesäksi. Hän luovutti saksan kilvet pois kun vaativta saksalaista osoitetta eli piti asua saksassa jos on saksalaiset kilvet.
En tiedä muista maista, mutta sekä Saksan että Suomen rekisteriin saanti lienee työlästä.
Saksassa auto on poistettu lopullisesti rekisteristä export-autona. Jos sen haluaa uudelleen rekisteriin, niin kyseessä on sitten import-auto, eli rekisteröintikatsastus ja muut paperisodat kuten Suomessakin. Ja auto pitäisi varmaan saada jollakin konstilla Saksaan, hintaa sillekin tulee ja mistä kilvet matkaa varten. Entä saako import-auton suoraan export-kilpiin, kun sitä Saksan osoitetta ei edelleenkään ole.
Suomeen rekisteröinti edellyttää että esimerkiksi lähtömaan rekisteröinti ja katsastus ovat voimassa. Eivät taida olla enää?
Kannattaisi ehkä kysellä Virosta, siellä lienee edelleen ylimalkainen venäläismeininki, eli kilpiin saa oman ja varastetun eikä papereita juurikaan kysellä.
Hei
Meininki muuttui jo viimevuonna, katsastus yms. vaatimukset tiukkeni.
Luultavasti kilpiin saaminen virossa pitää selvittää suoraa paikallisesta katsastuskonttorista joten soittaen/emailia sinne.
Haette sille Tullista veropäätöstä.
Saatte samalla 3 kk tarrakilvet.
Jos kovat verot paukahtaa, niin sitten perutte koko verojutun, muistaakseni 100 eskoa kuluja, en muista ihan tarkkaan.
Jos käy viuhka ja katsovat muuttoautoksi, veljesi työhistoria vaikuttaa, niin halvalla Suomen rekkariin....
Joka tapauksessa kun vie verolle kesällä ruuhkaisimpaan tulliin, niin kyllä siinä muutama viikko menee ja se 10 pv maksuaikaa päälle.
Mutta sisältäähän ne tarrakilvet sentään liikennevakuutuksenkin koko voimassaoloajalle.
Sitten tietenkin kasko jostain yhtiöstä.
Ei saa tullista 3 kk n siirtokilpä kuin maahantuonnista seuraavaksi 3 kkn ajaksi.
Joten se on ummessa, Mitäs jos veljesi ottasi jenkeissä vakuutuksen ja kilvet laukkuun?
voisi ehkä onnistua.
Tämän käsityksen minäkin sain kun olin tullin kanssa yhteydessä ja he ehdottelivat niitä määräaikaisia kilpiä jostain muusta maasta.Täytyy soittaa veikalle jos sieltä amerikan ihmemaasta saisi sielläkin taitaa vain olla tiukat säädökset koska se ei vienyt autoja mukanaan.
ROMIKSELTA