Kun suomalainen työtön saa 420e/kk, niin eikö tässä ole pienoinen ristiriita! Ymmärtääkseni muissakaan tukimuodoissa -kuten esimerkiksi asuntojen jakamisessa/asuntotuissa- ei toteude yhdenvertainen kohtelu, vaan erittäin suurella todennäköisyydellä alkuperäinen suomenkansalainen jätetään niissä huonompaan asemaan.
Joidenkin Suomeen tulleiden kiintiöpakolaisten asiakirjoihin on lyöty leima "henkilöllisyyttä ei ole voitu todentaa", minkä takia he eivät pysty avaamaan pankkitiliä eivätkä saa verkkopankkitunnuksia.
Kun tiliä ei ole, Kela tai kaupunki ei pysty maksamaan tukia.
HS:n mukaan Savonlinnassa pohditaan nyt, voisiko pankkitilittömille pakolaisille maksaa tuet, keskimäärin 700 euroa, käteisellä.
Savonlinnan kaupungin pakolaissihteeri Varpu Vaarnamo pelkää käteisen jakamisen aiheuttavan kateutta ja ongelmia paikallisten kanssa, jos pakolaiset alkavat kävellä kaupungilla rahatukku taskussaan.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/HS Pakolaisille 700€ käteisenä - Kateus herää/art-1288381981989.html
Joidenkin Suomeen tulleiden kiintiöpakolaisten asiakirjoihin on lyöty leima "henkilöllisyyttä ei ole voitu todentaa", minkä takia he eivät pysty avaamaan pankkitiliä eivätkä saa verkkopankkitunnuksia.
Kun tiliä ei ole, Kela tai kaupunki ei pysty maksamaan tukia.
HS:n mukaan Savonlinnassa pohditaan nyt, voisiko pankkitilittömille pakolaisille maksaa tuet, keskimäärin 700 euroa, käteisellä.
Savonlinnan kaupungin pakolaissihteeri Varpu Vaarnamo pelkää käteisen jakamisen aiheuttavan kateutta ja ongelmia paikallisten kanssa, jos pakolaiset alkavat kävellä kaupungilla rahatukku taskussaan.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/HS Pakolaisille 700€ käteisenä - Kateus herää/art-1288381981989.html
Vastaukset 73
Vanhimmat
Meillä on pakolaisten hysääminen mennyt aivan liiallisuuksiin ja on vain ajan kysymys, milloin rauhattomuudet tämän vuoksi alkavat.
Suomalaisilla on pitkä pinna, mutta kaikella on rajansa.
ja kaikella on paikkansa, ja mikäli muutosta ei tule niin varmasti on odotettavissa levottomuuksia. Herrat/rouvat on jo liiaksi tottuneet suomalaisten rayuhallisuuteen ja kiltteyteen jokaisessa asiassa.
Päivän paras vitsi: "Savonlinnan kaupungin pakolaissihteeri Varpu Vaarnamo pelkää käteisen jakamisen aiheuttavan kateutta ja ongelmia paikallisten kanssa, jos pakolaiset alkavat kävellä kaupungilla rahatukku taskussaan." Ai että suomalaisetko ne alkaisivat ryöstellä pakolaisilta käteistä? Vaarnamo ei ole ihan tilanteen tasalla, jos tuollaisia arvelee. Ryöstöhommia kadulla tekevät ihan muut kuin suomalaiset.
Katkeruutta synnyttää takuuvarmasti, että omat, veronmaksajien, (siis ei-rikkaiden-hyvä.veli-järjestön!) alle 30 v lapset ovat hyvää vauhtiea syrjäytymässä hyysärihölmölä-Suomessa. Kymmeniätuhansia nuoria on ilman työkokomusta ja ensimmäistä työpaikkaa! Muualta rahdatut (suomalaisen veronmaksajan laskuun jopa!) saavat monet sadat eurot heti taskuun (väärillä papereillaankin?), hyvät, ilmaiset asunnot, aivan kaiken, viimeisen kodinelektroniikan, jopa autot. rikollisetkin, mitään kyselemättä! Eikö tässä teidänkin mielestänne ole karmaiseva epäkohta? Suomalaisten tulottomille lapsille ei ainakaan Helsigin alueelta järjesty millään pienintäkään asuntoa, "pakolaisiksi" sanotuille kyllä! Turha puhua mistään olemattomista "rasismeista", kun halutaan ainoastaan oikeudenmukaisuutta! ÄLKÄÄ ÄÄNESTÄKÖ KOKOOMUSTA, KEPUA, VIHREITÄ, RKTÄ SDPTÄ, VASEMMISTOA, NE TÄMÄN EPÄKOHDAN OVAT SAANEET VUOSIKYMMENIEN KULUESSA AIKAAN, JA TAHTI VAIN KIRISTYY. VERORAHAT JAETAAN KOKO EUROOPALLE, VENÄJÄLLE, AFRIKALLE, KIINALLE, PALESTIINALAISILLE, LIBYALLE JNE..JNE.., kaikille, jotka vain älyävät suomesta kerjätä!
jokainen sana!
Tuohon ei ole enää kovin paljon muuta lisättävää kuin se että muutoksen on tultava joko suosiolla tai pakolla.
Ryöstöhommiiin ryhtyvät pakoloisien hyysämiseen k....piintyneet suomalaiset piakkoin jos ei pelletouhu ala loppua. Oikeastaa omaataan suomalaiset ottavat jos ryöstävät pakoloisen, joka on käärinyt ansaitsemattomat rahat taskuunsa.
Koskaan ei vaalirauha ole järkkynyt, mutta NYT ON ja niin tulee tapahtumaan lisää, koska MITTA ALKAA OLLA TÄYSI!
Ja kaiken tämän ylläpitävänä voimana on suomalaisten paskahousu poliitikkojen ja päätöksentekijöitten SUUNNATON PELKO TULLA LEIMATUKSI RASISTIKSI. Sitä nää meidän saatanan mulkut pelkää enemmän kuin mitään muuta. Ja siksi tää älytön hyysääminen jatkuu ja jatkuu. Nythän stadista lähtee romanit pääsiäiseksi kotimaahansa ja arvatkaas vaan kenen rahoilla. Ja kukn pääsiäinen on ohi niin sama sakki on taas täällä käsi pitkänä ottamassa sossusta lisää rahaa. Sit vielä noista somaliperkeleistä pitäis päästä eroon. Ne vois tyrkätä tonne suomenlahdelle syysmyrskyyn lahossa puupaatissa ja antaa melaksi ruokalusikka ja huutaa perään että TERVEMENOA SAATANAN SOSIAALIPUMMIT.
Tuet on niin hyviä että monen nurkkaan ajetun Suomalaisen kannattaa hakea täältä turvapaikkaa saadakseen paremman toimeentulon ja katon pään päälle ;=D
Siispä kaikki Savonlinnaan, kenkälankkia naamaan vaan. Saavumme hölmölän hölmölään.
Ei lankkia tarvi, täytyy kokeilla tuota pakolaistemppua, luulen että onnistuu. Kävin sellaisen 5 vuotisen kielikurssin turkkilaisessa vankilassa, nyt kasvatettava muhkeat viikset ja ilmottauduttava pakolaiseksi.
Itse saan tuon 420.
Siinä on kaikki mitä saan.
Maksan siitä asumisen, ruuan....
Sähköt ja veden olen katkaisuttanut koska en pystysii niitä maksamaan.
Samoin lääkkeitä en ole pystynyt ostamaan enää moneen kuukauteen vaikka tarviisin niitä vakavaan masennukseen.
Yritin jo kerran itsaria ja kaippa se onkin ainut ulospääsykonsti tästä tilanteesta.
Ainut hyvä asia on että voin käydä näin aamuisin täällä vanhempieni luona kahvilla silloin kun jaksan.
Sossusta ei tule mitään apuja. Olen kolmesti yrittänyt saada sieltä apua.
Pakolaiset jotka ei ole maksaneet tänne veroja saa kyllä kaiken, mutta ei entinen yrittäjä.
Ai mikä on paikkakunta ? Pyhäjärvi Oulunläänissä !
Vääryys on suurta !
Käy äänestään persuja,niin on edes vähän vaikutettu.
vaikka itse olenkin selvinnyt pahimman masennuksen ohi. Siltikin kaikenlainen epärehellisyys ja tasa-arvottomuus päättäjien taholta alkuperäisiä oman maan kansalaisia kohtaan aiheuttaa ajoittain raivonsekaista masentuneisuutta, ja niin ollen kykenen ymmärtämään erittäin hyvin eri puolilla maailmaa tapahtuvia mellakoita.
Tervetuloa vai Suomeenkin vastaavanlaiset tapahtumat, sillä tilanteesta ei näytä olevan muuta ulospääsyä.
vielä Kelan laskurista olisitko oikeutettu minkaanlaiseen tukeen.
Pitäisi ihmisellä kuitenkin olla mahdollisuus vesi ja sähkölaskujen maksamiseen vaikka sosiaalihuollon kautta kuten lääkkeidenkin hankintaan, sillä kaikki noista on välttämättömyyksiä.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf?Open
Niin minäkin luulin tai sairaanhoitaja niin minulle sanoi.
Mutta kun sain ajan Pyhäjärven sosiaalitoimistoon ja kerroin tilannettani, niin oli ovi auki viereiseen huoneeseen jossa oli toimiston johtaja (mies ), niin hän oli kuunnellut ja totesi sieltä sivusta " ei me makseta sähkölaskua.
Se minua palvellut vain punastui, eikä uskaltanut auttaa.
Olen maksanut tähän kuntaan veroja 20-vuotta ja joinain vuosina paljonkin, mutta sitten kun tarviin itse, niin eipä tullut apua.
Poltin itseni loppuun yrittäjänä. Viimeisinä kolmena yritysvuotena ei ollut lomaa edes yhtä viikonloppua. Väsyin ja lopetin työt.
Meni kolme vuotta ennenkuin hyväksyttiin edes työttömäksi, minusta sekin oli vääryys, mutta en jaksanut tapella vastaan. Elin sen ajan myyden kaikkea mitä olin kovalla työllä aikaan saanut, mutta mitä muuta olisin voinut tehdä, koska olin todella väsynyt eikä sosiaalihuoltokaan edes alkanut auttamaan.
Työttömäksi minut hyväksyttiin vasta kun vein Pyhäjärven työvoimatoimistoon lapun jossa verottaja kysyi millä olen elänyt vuodet ilman mitään tuloja. Samoin vein laput joilla verottaja vastasi, ettei ole ollut tuloja tuona koko aikana euroakaan.
Silloin vasta tajusivat työvoimatoimistossa ja aloittivat mielistellä. oikeastihhan en kuuluisi työttömiin koska en ole täysin työkunnossa, mutta pakko olla että saisin edes jotain rahaa elämiseen. Sossusta ei tullut sittenkään mitään ja nyt vaan velkaannun lisää ulosottoon. Onko tällaisella elämällä enää mitään merkitystä. Alan olla todella katker ja valmis tekeen mitä tekoja vaan.
Perkele !
Tämä on juuri tätä. Omaa kansaa sorretaan järjestelmällisesti !
viihtiikin politikot sanoo että kaikki on samanarvoisia.
jatkaa..Olin itsekin myös velkojen kanssa samanlaisissa ongelmissa, mutta velkajärjestelyn kautta jollain tapaa selvisin niistäkin. Nyt 20v:n jälkeen maksettavaa on enää noin 2000e.
Aikoinaan sekin laki oli täysin mielisairas,, eli jos ei ollut tuloja niin ei päässyt velkajärjestellynkään ja velkasumma vain kasvoi!!
Kuinkahan monta sinun kaltaista ihmistä on tässä maassa, eli on tämä yhtä perkelettä; niillä ihmisillä ei ole edes välttämätöntä toimeentuloa jotka ovat osaltaan pitäneet maata pystyssä ja yrittäneet tehdä parhaansa sen eteen.
Muistakaan alkuperäisasukkaista ei huolehdita, mutta erilaisille kieroilijoille kyllä löytyy senkin edestä apua ja tukea monissa eri muodoissa.
RKP vaalimainos: TUPLAA TULOSI ALA PAKOLAISEKSI
Voi voi, kun te ette ymmärrä, että mamu, varsinkin muslimi, tarvii rahaa huomattavasti enemmän kuin suomen alkuasukas.
Jo ruoka tulee kalliiksi, jos arkisinkaan ei voi syödä tarjoushintaista sika-nauta jauhelihaa tai possunkylki suikaleita. Muuta paistilihaa se ollapitää.
Asunnon pitää olla iso, huonekalujen ihan muuta kuin Ikeasta tai pelastusarmeijan kirpputorilta ostettuja. Ja tietysti asunnon on oltava keskellä kaupunkia, mieluiten Hesassa. Vaatteet pitä olla tyylikkäät ja kalliit ainakin miehilla, jotta voi luuhailla asemilla.
Töistä viis! Elämä on muutenkin mukavaa.
painua vittuun.
Kiitos aploodeista !
Mamujen kurja elämä.EI OLE HALPAA VIETTÄÄ AIKAA lähi-ITÄKESKUKSESSA päivittäin ja uuden tila-auton ylläpitokin MAKSAA
Jospa kansa nyt päättää, että tämä hyysäys saa riittää ja aletaan katsomaan, että miten oma kansa voi ja jaksaa?
edes pientä muutosta on nähtävillä näiden vaalien jälkeen. Suuri osa kansasta alkaa vaipua epätoivoon ja yhtä suuri osa on jo sinne vajonnut.
RAHANPESUA VAI PIMEÄTÄ RAHAA VIRKAILIJOIDEN TASKUUN.....??????????
Onko kukaan tosiaan kysynyt, että kävikö täällä eilen kymmenen pakolaista, kun kassasta puuttuu seitsemän tonnia?
SANOKAA mihin maahan suomalainen voisi mennä jossa saisi ilmaisen asumisen ,vaatteet,ruoat ja 700€ käteistä taskuun KERTOKAA onko MUITA SUOMEN tapaisia (hölmölä) maita olemassa ????? EI OLE IHME ETTÄ ISLAMISTISISTA MAISTA ON TUNKUA SUOMEEN(muslimien täysihoitolaan)
ÄÄnestäkää vanhoja puolueita, kokoomusta, kepulia, sdp, RKP niin sama meno jatkuu ja Suomalaisen duunarin taskusta siirretään verojen kautta rahat maahanmuutajille ja rikkaille. Näin se menee ja PerusSuomalaisten kannatus vaan laskee kun nykyinen meno onkin Helsingin sanomien mukaan suosittua Suomalaisten keskuudessa.
Ei näy hyysäreiden tavanomaisia "varmasti saavat sossusta ihan saman" ja "ei sulle enempää rahaa kuulukaan" viestejä, nyt kun lehdessä lukee miten asia on oikeasti.
Hyysärien ainoaksi mahdollisuudeksi jääkin yrittää taas salata asia, ja poistattaa tämä ketju.
Jos et ole vielä äänestänyt, niin harkitse äänestää että näihin asioihin saataisiin oikeudenmukaisuutta ja järkeä. RKP ja vihervasemmisto todellakin halveksii meitä.
Ole hölmö joka pyytää,vaan se joka maksaa.
Miten sellaiselle voi kela antaa rahaa, kun henkilöä ei ole edes olemassa, periaatteessa pakolainen voisi kiertää kaikki kelantoimistot ympäri Suomea, ja nostaa joka ainosta sen 700 euroa, jos tuollainen nosto on jo mahdollista???
vastaavanlaisessa tilanteessa alkuperäisen suomalaisen joka kävelisi Kelan tiskille pyytämään korvausta ilman pankkitiliä tai edes mitään henkilöllisyystodistusta. Välttäisikö vastaukseksi että "minulla nyt ei vaan yksinkertaisesti satu niitä olemaan, mutta kun eräille muillekin maksetaan niin miks`ei yhtä hyvin myös minulle."
Todennäköisesti pienen väittelyn jälkeen kansalainen kiikutettaisiin putkaan ja sakotettaisiin häiriökäyttäytymisestä yleisellä paikalla.
HYVÄ HUOMIO LUULETKO ETTÄ EIVÄT TEE JUURI NÄIN:::
KIERTÄMÄLLÄ " anonyyminä" KAIKKI Suomen kaupungit niin tekee hyvän tilin nämä "pakolais-ressukat"
Ja uuteen TILA-AUTOON MAHTUU KOKO Klaani......
Joo mistä yh perheenäiti saisi kanssa 700 e rahaa lastensa ruokaan ja vaatteisiin?? Kyllä pakolaisena kelpaa elellä ja kärrätä ruokaa kaupasta ulos, kun mitään ei tarvi rahan eteen tehdä!
Muuta Somaliaan ja ota yhteys paikkaliseen Kelaan...
Somalia lentomatkan ?
MAKSAAKO
Somalia lentomatkan ? Totta kai maksaa ja varmuudeksi KOKO suvun myös.Lentokentällä on vastassa paikallisia sossu-kukkahattu noitia ja antavat sinulle HETI muovinpalan ja tunnusluvut millä pääset nostamaan taikaseinästä rahaa.Myöhemmin sinulle annetaan kalustettu asunto merenrannalta ja huonekalut ja ........
Miten voi olla mahdollista että somalaleista noin 75% asuu omistuskämpissä kun päivääkään ei ole ne tehnyt töitä.
On se iso harpaus kun somalilainen joka asuu savi tai heinämajasta ja kulkuvälineenä on aasi tai vuohi niin kun pääsee suomeen niin on kohta omistus kämpä suomessa ja uudenkarhee auto.
Vaatikaa suomen työtömät myös omistus kämpä kaupungilta.
Siksi kun ne saavat lainaa asunnon ostoon valtion takuilla, eli pankille riskittömästi.
Lyhennykset ja korot maksaa sitten kela, yhdessä sossun kanssa, kun se tulee pitkän päälle halvemmaksi.
Asiasta oli lehtijuttujakin muutamia vuosia sitten, mutta sen jälkeen asia on vaiettu kuoliaaksi, eli siitä ei saa puhua.
Näin pakolainen muuttuu hiljalleen omistajaksi, maksamatta itse penniäkään ja kun ottaa huomioon yleisesti käytössä olevat ns.: jalkavaimot "yleensä neljä", niin heidän asunnot menevät jossain vaiheessa vuokralle, kunhan ne on ensin yhteisistä varoista maksettu.
Kysykää vaikka joltain tutulta pankinjohtajalta, kun hän on pienessä jurrissa, muutenhan heitäkin sitoo vaitiolo pankin asioista.
En tiedä, onko totta, mutta toripuheina kuulin, että niillä on Ruotsissa pankeissa rahaa! Elävätkö Suomessa sosiaalituilla? Hakevat Ruotsista rahaa, ja ostavat omistusasunnon? TÄMÄ PITÄISI SUOMEN VIRANOMAISTEN SELVITTÄÄ! Vai ostavatko sosuun rahoittamina omistusasuntoja? MIKÄ ON TOTUUS? HUIJATAANKO SUOMALAISIA VERONMAKSAJIA TAAS KERRAN TÄSSÄKIN ASIASSA TÖRKEÄSTI? Ehdottomasti selvityksen paikka! AIVAN KANSAN OIKEUSTAJUN TAKIA!
Kyllä olisi monet eläkemummot ja vaarit tyytyväisiä kun pitkän päivätyön tehneenä pääsisivät samaan kuin nämä täällä makoilevat "turvapaikkaturistit"
Hyysärit haluaa vaan olla niin suvaitsevaisia että näkö ja järki niillä sumenevat. Onhan se hienoa, kun voi toisten rahoilla pönkittää omaa huonoa itsetuntoa ja jaella tukia inhimillisyyden nimissä vastikkeetta, mutta omille kansalaisille tuen antaminenhan onkin heti rasistista ja "ei niin hienoa". Antakaa hyysärit helkkari omasta pussistanne niitä tukia, niin mullakaan ei olis mitään sitä vastaan, mutta älkää tulko mun "ruokapöytääni syömään".
Haluan korostaa, että mulla ei ole mitään pakolaisia ym. mamuja vastaan, enkä ole edes rasisti. Säälittää ja vituttaa vaan kaiken maailman hyysärit, joilta on todellisuuden taju kadonnut tai sitä ei ole koskaan ollutkaan, TAMPIOT!
tyhmempää ei ole. Hölmönnäköiset pitkään katsovat eläkeläiset antavat viedä kaiken ja vielä vähän päälle. Kossukännissä olevat katkokävelyn sm-mestarit eivät välitä, kuka tässä välittää?
Laittakaa nyt jo piste tällaiselle paskalle ja heti.
Ok nyt olen vihainen menen lakkoon ja muutan Ruotsiin. t Hassan ja Mehmet
ettei teitä lasketa sinne.
Terveisin eräs Talja & Ass.riitti.
Päättäjämme ovat itse syyllisiä nytkin parhaillaan menevään vaalimainosten tuhoamiseen.
Tällainen pakolaisten ja turvapaikanhakijoiden hyysääminen samalla kun omat työttömät ja muut vähävaraiset jätetään heitteille, ei voi olla muuta kuin tahallista yhteiskuntarauhan häiritsemistä.
Jotkut poliitikot potkivat itse itseään, joko tahallaan tai tyhmyyttään.
Niinhän se Halonen aina puhuu, ja tällä kertaa eriarvoisuuden kasvusta..
Puhe on voinut tietysti olla periaatteellisella tasolla ihan kuunneltava, mutta kohteet siinä on varmasti ollut vääriä.
Puhuisi Halonen vain oman maan kansalaisten heitteillejätöstä!
Eduskunta vietti vaalikauden päättäjäisiä
Halonen puhui eriarvoisuuden kasvusta
UP/ Kari Leppänen
Tasavallan presidentti Tarja Halonen kiinnitti huomiota eriarvoisuuden kasvuun päättäessään vaalikauden viimeiset valtiopäivät tiistaina eduskunnassa.
Suurin osa suomalaista pitää presidentin mukaan tuloerojen kasvua epätoivottavana ja toivoo niiden tasaamista.
– Pitkäaikaistyöttömyys on nousussa. Ihmisten kasvava eriarvoisuus näkyy elämän eri puolilla: lasten ja nuorten elämässä, vanhustenhuollossa, terveyserojen kasvussa. Tämä loukkaa ihmisten käsitystä oikeudenmukaisesta kohtelusta, Halonen sanoi.
Mitäs muuta haliska tekee, kuin puhuu näitä ... MATKUSTAA KEHITYSMAISSA MONET MATKAT, maksavat suomalisille veronmaksajille sadat rtuhannet eurot, Nekin rahat olisi voitu paljon paremmin käyttää niille, kenestä se on "niin huolestunut", plaa...plaa...
Olkoot vaikka tuhat euroa, mulatit ja muut mamut juo tai polttaa rahansa pois melko nopeaan tahtiin ja sitten ollaan taas ryöstelemässä, kun päästiin makean elämän makuun.
Olisivat antaneet nuo 700 euroa suomalaisille....alkaa jo ottaa nuppiin tuo saatanan hyysääminen. Suomen hallintoa voisi jo luokitella rasistiseksi.
Tämä loukkaa ihmisten käsitystä oikeudenmukaisesta kohtelusta, Halonen sanoi. Katsoi itse vaan kuinka paljon on tullut ehkä rahaa DDR ,CCCP kun oli suurin aateen puolustaja ja kuinka paljon on muuten Ekan asuntokaupoissa jälkiselvittelyä.
Punainen vaara jossa salaisuudet ovat arkiasiaa suomessa.
Halonen puhuu puheitaan Suomea kymmeniä kertoja suurempien kansojen puolesta.
Suomalaisia maailmassa on reilusti alle promille.
Sitten kun somalia on tyhjennetty Suomeen, voivat rikkaat perustaa maatilan, ja köyhemmät aktivistit voivat perustaa Suomalaisten veronmaksajien kustannuksella jonkun somalien tukiaseman tai jonkun ns. kulttuurikeskuksen somaliaan.
Siellä on sitten mukavaa, jäähän muutama somali palvelijaksi ja siellä saa polttaa pilveä laillisesti. Sellainen kelpaisi minullekin.
Se on taivaan tosi, niin kuin tavataan sanoa, että henkilöpaperinsa polttanut ns. turvapaikanhakija saa ilmeisesti lähitulevaisuudessa tai ehkä nytkin jo suuremman summan rahaa käteen, kuin neljäkymmentä vuotta kovaa työtä tehnyt työläinen eläkettä.
Sitä paitsi se raha tulee pakolaiselle panematta tikkua ristiin Suomen hyväksi.
Miten joku akateeminen voi totisella naamalla ihmetellä, että miten nyt jotkut suomalaiset ovat ryhtyneet käyttämään nyrkkejään vaalitilaisuuksissa.
Kele, mitta se on minunkin kärsivällisyydellä, sanoi Rokan Anttikin Tuntemattomassa.
Niin, ja paperittomana tullut voi hyvin olla kirjoilla useammassa paikassa. saanut oleskeluluvan tai turvapaikan vaikkapa Ruotsista niin vuokraa veronmaksajien kustantaman asuntonsa jollekin ja nostaa samaan aikaan tuet. Tämän jälkeen siirtyy turvapaikan hakijaksi Suomeen, rahaa virtaa jo mukavasti, mutta taivas aukeaa kun saa oleskeluluvan Suomeen. Asunto maksetaan taas, sen voi vuokrata ja kiertää asumassa "yksinhuoltajavaimojensa" veronmaksajien kustantamissa asunnoissa tekemässä lisää "veronmaksajia". Vai mistä luulette musilimiyksihuoltajille tulevan lapsia vuosittain? Tulotaso ja elämänlaatu alkaa olla kohdillaan ja jos jotain uutta haluaa niin "omia" rahoja ei tarvitse käyttää vaan harkinnanvaraiset tuet ovat käytettävissä.
Todellakin voihan PERK.....LE ################
Ja ketkä ja mitkä ovat tämän tilanteen saanut aikaan: hallitus omilla toiminnallaan.
Tällä suomalaisten ja maahanmuuttajien vastakkainasettelulla nostatetaan nationalismia, mikä ei koskaan ole johtanut mihinkään hyvään.
Ettei unohtuisi:
A haki yhdessä B:n kanssa sosiaalietuuksia ja toimeentulotukea seuraavasti:
Kansaneläkelaitokselta
•1.4.2000 - 31.8.2002 lapsilisää yhteensä 7 488,75 euroa,
•3.4.2000 - 3.1.2002 lasten kotihoidon tukea yhteensä 8 708,10 euroa,
•20.2.2001 - 3.1.2002 äitiys- ja vanhempainrahaa yhteensä 2 654 euroa sekä
Helsingin kaupungilta
•3.4.2000 - 31.1.2002 toimeentulotukea yhteensä 36 872,27 euroa.
Laske siitä paljon jäi pakolaiselle käteen kuukaudessa rahaa. Ja muista ettei se ole yksittäistapaus, vaan vahinko.. Vahinko? Tieto pakolaisten saamista rahasumimsta tuli oikeudenkäynnin vuoksi julkisuuteen, ei viranomaisten avoimuuden vuoksi.
kerätä rahat omaan pussiin siinä eliitin intressit. Lopuksi kuitenkin kalahtaa
heidän nilkkaan pahasti, kaikki kärsii.
unohdit että vielä se tuli väärin perustein suomeen somaleitten perheittenyhdistämis vaikka ei ollut somalimiehen vaimo ja ehkä ne lapsetkin olisi kannatanut ottaa dna koska monesti näissä ei ole omia lapsia vaan ovat jotain kasvattilapsia niitä voi olla 10 kpl.
Ruotsiin pyrkivien somalien määrä on pudonnut lähelle nollaa.
Ruotsiin Somaliasta perheenyhdistämismenettelyllä pyrkivien on todistettava henkilöllisyytensä viranomaisten myöntämällä passilla. Ruotsi ei kuitenkaan hyväksy Somalian passeja, jotka on myönnetty vuonna 1991 alkaneen sisällissodan jälkeen.
ole sitä harmaata taloutta, eli jos valtiokin harrastaa niin miksi ei muutkin.
Kaiken lisäksi ne saavat kaiken ilman mitään vaivannäköä itseltään, sillä tuo 700 euron takuueläke maksetaan näille automaattisesti ja ilman ikärajaa.
Suomalainen saa paitsi paljon vähemmän, niin lisäksi joutuen anomaan joka latin, jonka sitten saa jos sattuu viranomaisella olemaan hyvä päivä.
Meidät suomalaiset on kirottu, maailman typerimmillä poliitikoilla.
äänestämme uudet edustajat.
sormenjälki tunnistukset on kadonneet.
jostain ihmesyystä kadonneet.
"Kun suomalainen työtön saa 420e/kk..."
Menemällä töihin, saisit enemmän. Mutta ei taida työ kelvata?
Oletko varma, että saisi enemmän, minulle tarjottiin justiin 9 euron päiväpalkkaa ja työmatka 100 kilometriä.
Työnantaja sanoi, että tämä on sitä toivotalkoota.
Kyllähän tämä on törkeätä suomalaisten halveksuntaa ja pakoloisten hyysäämistä.
Jos pakolainen ja turvapaikanhakija saa lähtökohtaisesti ilmaisen majoituksen ja ruoan, hänelle ei tulisi antaa enää käteistä rahaa.
Tällainen ilmaisen rahan syytäminen on myös turmiollista rahansaajalle itselleen. Sillä tuhotaan se viimeinenkin halu alkaa tehdä jotain hyödyllistä ja heille tulee sellainen luulo, että tämä ihanuus jatkuu loputtomiin.
Tämä ei ole minun yksinomainen mielipide, vaan sen on todennut myös joku afrikkalainen, jolla varmaan on parempi käsitys asiasta, kuin näillä meidän hyysäreillä ja hyväntekijöillä, jotka tekevät itse asiassa pahaa.
kertaa tuon oikein voi yksi henkilö taas käydä hakemassa ennenkuin hoksataan
jot tuli isompi menoerä kuin kuviteltiin.
mahdetaan todellisuudessa oikein liikkua?
Eikös ole aika löydä STOP sosiaaliturva leikkauksille.
Äänestämättä jättäminen ei asiaa auta.
Oikeisto on keksinyt juustohöylän periaatteen ja sillä höylätään vain köyhiä. ELI Sosiaaliturvaa
Suurituloisille ja pääomatuotolle on jaettu vain verohelpotuksia.
Sosiaaliturva sisällä on juustohöylä ahkerassa käytössä;
Peruspäivärahan - 20 % vero
Lapsilisän vähennys, tulona, toimeentulotuessa
Asumistuen poisto lähes kokonaan ( no sitä ei saa maalaiset eikä omakotiasujat)
Maksujen tulorajojen laskeminen pienemmistä tuloitta menee jo maksut, päivähoito maksu myös nousut. Terveyskeskusmaksu tuli takaisin ja nousee säännöllisin väliajoin ja KELA korvaus lääkkeissä hammaslääkäri kuluissa pienenee kuin Pyy maailman lopun edellä.
Kansan edustajista on tullut oma sosiaalinen luokkansa joka ensi sijaisena hoitaa omat etunsa.
”Kun hallintokoneisto paisuu, se muodostaa yhteiskuntaluokan.
Se ei enää palvele kansaa, eikä siihen pyrikään.
Virkakoneisto elää omaa elämäänsä ja kansan on palveltava sitä”,
Paasilinna kirjoitti 40 vuotta sitten.
Paasilinna ymmärsi tuon jo 40 vuotta sitten.