Olen lihava

Painoindeksini on 32 ja lääkäri sanoi että pitäisi laihduttaa. En vain oikein ymmärrä miksi, koska rasva- ja sokeriarvot ovat kunnossa, olen virkeä ja hyväntuulinen. Jos kuitenkin löydän jostain motivaation laihduttamiseen, niin VHH:ta voisi kokeilla, se kun tuntuu olevan kovasti muotia. Niin että kannattaisiko ruveta VHH:lle ja miksi?
687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Terve Kari!

Vaalit on ohi vasta maanantaina.

terv Veijo

Äänestä

Jos ei ole mitään ongelmia ja olet virkeä ja hyväntuulinen niin ei kannata laihduttaa. Eikä missään nimessä VHH-lla sillä se tekee ihmisen pahantuuliseksi (vrt. Veijo). Elämä lyhyt, nauti siitä.

Äänestä

Toki kannattaa laihduttaa jollei se ole ylivoimaista. Ylipaino lisää mm. kulumia, riskiä sairastua kakkostyypin diabetekseen ym..

Muodin vuoksi ei kannata VHH:hon ryhtyä mutta jos laihdutuksessa hiilihydraatin rajoittaminen tuo parempia tuloksia tai ne ovat ongelma niin miksipä ei.

Äänestä

Jos lääkärikin on sitä mieltä että kannattaa laihduttaa niin kyllä laihduttaminen on suositeltavaa koska ylipainoisena olet riskiryhmässä sairastua sydän- ja verisuonitauteihin ja diabetekseen. Vaikka nyt tunnet itsesi virkeäksi ja hyväntuuliseksi niin uskon että laihtuneena olisit vielä onnellisempi. Mitenkä sujuu portaiden kiipeäminen ja liikunta yleensä? Oletko silloin myös virkeä ja hyväntuulinen? Muistan kun itse olin ylipainoinen niin minua häiritsi että en oikein jaksanut nousta portaita yhtä mittaa seitsemänteen kerrokseen jossa asun.

VHH ei ole vain jokin laihdutuskuuri vaan se on elämäntapa, pysyvä ravintotottumusten muutos. Kannattaa kokeilla. On kuin uusi elämä alkaisi kun ei tarvitse pelätä rasvoja. Voi käyttää gourmetkokkien tapaan kermaa ja voita ruoanvalmistuksessa.

Äänestä
  • No eipä juuri tule liikuttua. Asun omakotitalossa ja kuljen autolla oikeastaan kaikkialle. Kerrostalossa varmaan käyttäisin hissiä kuten käytän töissä. Illat kuluvat lähinnä makoillessa, TV:tä katsoessa ja mieheni kanssa herkkuja napostellessa ja punaviiniä ja liköörejä maistellessa. Rasvoja emme todellakaan pelkää, sillä homejuustot, suklaat ja kerrmaiset leivokset ovat suurta herkkuamme. Varmaan pitäsi vähän rajoittaa herkuttelua, mutta kun ei vain oikein löydy motivaatiota, kun ei mitään ongelmia ole terveyden kanssa ollut. Olen aina ollut leppeä pullukka joka on ottanut elämän vähän niinkuin toisella kädellä ja onneksi löysin samanhenkisen miehen. Tuli vähän pitkä avautuminen, kun tuo likööri jo vähän kuumottaa poskipäitä.

    Äänestä

  • täti56 kirjoitti:

    No eipä juuri tule liikuttua. Asun omakotitalossa ja kuljen autolla oikeastaan kaikkialle. Kerrostalossa varmaan käyttäisin hissiä kuten käytän töissä. Illat kuluvat lähinnä makoillessa, TV:tä katsoessa ja mieheni kanssa herkkuja napostellessa ja punaviiniä ja liköörejä maistellessa. Rasvoja emme todellakaan pelkää, sillä homejuustot, suklaat ja kerrmaiset leivokset ovat suurta herkkuamme. Varmaan pitäsi vähän rajoittaa herkuttelua, mutta kun ei vain oikein löydy motivaatiota, kun ei mitään ongelmia ole terveyden kanssa ollut. Olen aina ollut leppeä pullukka joka on ottanut elämän vähän niinkuin toisella kädellä ja onneksi löysin samanhenkisen miehen. Tuli vähän pitkä avautuminen, kun tuo likööri jo vähän kuumottaa poskipäitä.

    Jos olet onnellinen niin jatka valisemallasi tiellä. Laihuus ei ole mikään itseisarvo.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


täti56 kirjoitti:

Painoindeksini on 32 ja lääkäri sanoi että pitäisi laihduttaa. En vain oikein ymmärrä miksi, koska rasva- ja sokeriarvot ovat kunnossa, olen virkeä ja hyväntuulinen. Jos kuitenkin löydän jostain motivaation laihduttamiseen, niin VHH:ta voisi kokeilla, se kun tuntuu olevan kovasti muotia. Niin että kannattaisiko ruveta VHH:lle ja miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu