Mitä muuta itä-autoa tehdään kuin ladaa? tietysti jos dacia ja skoda lasketaan mukaan, ja niin viedäänkö niitä ulkomaille..
Mitäs näitä merkkejä on elossa?
12
358
Vastaukset
- Retkuilija
UAZ on tietääkseni yhä tuotannossa?
- 3+16
UAZ on hyvinkin hengissä. www.uaz.ru Patriot ja Hunter esimerkiksi. Venäjän omille markkinoille menee kaikki mitä valmistetaan. Pullaakin saa vielä uutena.
Patriotissa on aika paljon ulkomaista alihankintaosaa.
Tässä kohtaa lienee syytä muistaa venäjästä muutakin kuin Pietari ja Moskova.
Siellä syvällä äitivenäjällä auton tulee olla kestävä ja yksinkertainen. Varaosat on tehtävä yleensä itse. Englantilainen toimittaja totesi pulla-uazin kyydistä venäjän kauhean huonoilla teillä, että "auto on kuin panssarivaunu".
- Samara-mies
Ei ole enää itä-autoja. Dacia=Rellu ja Skoda=Volkkari. Ladaa ei viedä Venäjän rajan yli. Muita ei tuu mieleen.
- repe78
skodaa tehdään ainakin.
- Skoda=V.A.G.
repe78 kirjoitti:
skodaa tehdään ainakin.
.
Skoda ei ole ollut itäleirissä enää 20 vuoteen
.
- Venäjällä tehdään
monelaista vieläkin, eikös lähes "nappisilmä"-ladaakin saa vielä uutena siellä. Uutta Volgaakin tai mikä Gaz se nyt siellä onkaan, ainakin muutamalla turistilla olen nähnyt sellaisen ajossa tässä hiljan.
http://www.uaz.ru/eng/models/commercial/
http://eng.gazgroup.ru/buyers/cars/
http://www.elisanet.fi/lada-farmi/teema/moskvitsh.htm
Mossen tarina taisi päättyä... - 11+8
Lähestulkoon kaikki mitä ennenkin ja muutamia uusia yrittäjiä on myös tullut, lähinnä Kiinalaisia merkkejä, sekä joitain paikallisia, jotkä pääasiassa myös jää Kazakstaniin ym. Keski-Aasiaan.
Näkeehän noita vaikka kuinka kun käy tosiaan Pietaria ja Moskovaa pidemmällä ja Wikipedia kertoo loput.
Sitten on nämä erikoismerkit esim. Marussia, mitä saatetaan aika todennäköisesti ruveta Suomessa valmistamaan ja tämä T-98 Kombat "hummerintappaja". - Bmw-Neekeri
Toyotaa.
- lisää itäautoja
Bemaria kootaan Venäjän Kaliningradissa, Fordia Pietarissa ja niin edelleen.
- länsi ostanut idän
Eipä ole enään itäautoja wolksvageni ja VAG konserni on alistanut kaikki epäonnistuja merkit itselleen ja nyt valmistaa vanhalla merkillä mutta todellisuudessa ovat saksalaista tekniikkaa. Lada ainoa joka pörisee itärajan tuolla puolen mutta eipä sitäkään kelpuuteta mihinkään niin pitkään kun sen suunnitelusta vastaa venäläiset.
- LLL
OOPPELI,MERSU JNE MERKKEJÄ VALMISTETAAN VENÄJÄLLÄ,ETTÄ SE NIISTÄ LÄNSI AUTOISTA...
- qaswdfvgbhnm
Ja kaikki Japanissa tehdyt autotkin ovat itäautoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1378328Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047529Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925706Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,975656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1452658Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys612513Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81485Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71454Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531349