Jos ette tankkaa 1.6 niin sitten tankkaatte joko 31.5 tai 2.6 se ei auta mitään! Myynti piikki siirtyy päivällä suuntaan tai toiseen. Jos haluamme vaikuttaa jotenkin tulisi meidän siirtyä käyttämään julkisia viikoksi/kahdeksi tämä vaikuttaisi myyntiin. MUTTA kun ajaa firman polttoaineilla niin eipä sitä tule kuitenkaan tehtyä...
1.6 tankkaamattomuus ei toimi!
laiska
221723
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
mun nähdäkseni paras konsti on laittaa paikkakunnalta yksi asema boikottiin,kukaan ei tankkaa kyseiseltä asemalta esim.yhteen kuukauteen,jos ale myynti ei ala yrittäjä pelaa itsensä ulos.sitten valitaan seuraava asema,ja niin edespäin.rupeaa kartellit hajoamaan100% varmasti.
tuossa on ideaa, aloittakaamme Neste asemista. Valtion omistamia. Kyllä perk.ele valtion tulee tukea yhteiskuntaamme alenetun bensaveron merkeissä!!!
Valtio kyllä omistaa fortumin mutta neste asemat ovat yksityisten omistuksessa (tai jotenkin niin), eli aiheuttaisitte pelkästään yrittäjän konkurssin ja ketä se palvelisi? Shellit ja essot vaan hieroisi käsiään.
Järkeäkin saa käyttää.
koska oheinen oli niin huono idea niin onko sinulla parempaa? Omaa autoani voin tankata huoletta missä tahansa (koska firma maksaa), mutta vaimoni autolla ei olekkaan niin sama. Eli ehdotuksia!!!
Niin tehdään, toivottavasti kanssa autoilijoista löytyy sen verran yhteishenkeä, että useampi lähtis mukaan. Joku raja pitää polttoaineenkin hinnoilla olla, kun kuitenkin eletään maassa, jossa joukkoliikenne ei toimi kunnolla, kuin suuremmissa kaupungeissa ja auto on suurelle osalle väestöstä välttämätön. Mikä järki oli viinan hintaa pudottaa, kun sitä kuitenkin haetaan edelleenkin muualta ja käytön liisäätyessä tulee muita ongelmia esiin. Sen sijaan polttoaineveron pudotus olisi paikallaan, koska useampi varmaan mielellään ajelee ennemmin autolla, kuin pörrää pää sekaisin halvasta viinasta.
mukana ollaan. viinan hintaa ne saa nostaa vaikka 200% ei hetkauta! Bensa on kuitenkin sellainen mitä suurin osa tarvitsee. Tässä taas nähdään tämä suomen ajattelutapa huhu.. kohta on taas vaalit äänestetään protestiksi Tony Halme presidentiksi! Eli autoilijat perustetaan Pro Tony liike. Kyllä päättäjät heräisivät
Tulitko miettineeksi että monta viatonta menettää samalla työpaikkansa... Eli ei toimi!!
näin meitä kyykytetään. pelätään muiden työpaikoista kun tässä kohdassa tulisi itsekäästi ajatella itseään ja sitä kuinka kallista bensa todellisuudessa on.
samasta suvusta kaikki myyjät kuin yrittäjäkin,suurin osa on perheyrityksiä.vitunko väliä meneekö riistäjät nurin tai ei.mua ei ainakaan kiinnosta pätkääkään.
Ei mulla parempaakaan ole kuin että kaikki kävelemään ja pyöräilemään niin siinä kärsii tasapuolisesti kaikki kauppiaat eikä pelkästään yhtä ryhmää rangaista. Tai sitten kaikki ajot niin vähiin ettei kilometriäkään ylimääräistä kuukausiin niin se voisi auttaa.
no heräsipäs riistetty rääsyproletaarikin, kuka sinunkin sossutuet sitten maksaa?
en kuulu niihin jotka saavat sossusta jotain,tulorajat nääs estää sen.
No joo, totta osa ja osa ei. Harvoilla meillä on firman bensat. Joten kyllä kapina henkeä saattaisi löytyäkkin. Mutta on se nihkeätä lähteä julkisella kun on tottunut autolla ajamaan ovelta ovelle. Taidamme olla laiskoja koko kansa (no ei ehkä kaikki).
... on niin perseestä verrattuna autoiluun ettei näitä kahta voi kunnollisesti verrata. Mieluummin istun ruuhkassa ilmastoidussa peltiyksiössä itse valitsemaani musiikkia kuunnellen mukavassa "sohvassa" vaikka ylimääräiset 20 min kuin köpöttelen puoli kilsaa bussipysäkille, odotan sääilmiöiden armoilla tippa nenänpäässä bussia ja nautin 10 min lyhyemmästä työmatkasta. (Joka kävelyineen ja odotuksineen itseasiassa ei ole ajallisesti lyhentynyt yhtään).
Vaikka olen aika seurallinen kaveri änkee bussiin usein sellaisia mörköjä ettei ihan heti tee mieli tutustua. Joskus pelkkä haju on jo sen verran luotaantyöntävä... :)
juuri tuon saman asian takia "jouduin" ostamaan auton vaimolleni.
Kas kun tankkaan 30,5 Tallinnassa,ja samalla tuon kesän kaljat ja viikon ruuat sekä kaiken muunkin tarvittavan,saa täällä kauppias pyytää mitä vaan ihan vapaasti,ei paljoa paina.
Meno-paluu 1hh auto 60€,tuon saa takaisin jo viinoilla!
mitä maksaa bensa Tallinnassa?
Jotain 0,7€/L, tai sinnepäin. En tiedä nyt, kun sanovat että hinnat on noussu siellä, kun liittyvät EU:hun. (?)
ei siinä isoa eroa enään sitten ole.... mutta joka tapuksessa halvempaa!
Eihän se ero iso ole,mut jos siellä autoilee koko kesäloman;)
Näillä hinnoilla kotimaanmatkailu kyllä jää pois,matkailen siellä jossa on halvempaa!
Etkö arvosta turvallisuutta, puhtautta etc... No anyway jotain täytyisi tehdä että hinta laskisi, mutta on se harmi ettei yksittäiset kuluttajat voi asialle mitään. Ellei kaikki tankkaa jaloillaan ja siirry julkisiin..
"Etkö arvosta turvallisuutta, puhtautta etc... "
Arvostan,siksihän olen lähdössäkin,siistimpäähän tuolla on ja hinta/laatusuhde kohdallaan;)
Matkailkoon vaan Suomessa ne joilla perse kestää sikahinnat ja haluavat maksaa huonosta kalliisti!