Juhlakampaus/kampaajalla

Eli minulla on ylioppilasjuhlat 4kesäkuuta.
Ja mietin että kun koululla lakitus jne on aamulla, niin missä
välissä käyn kampaajalla laitatuttamassa hiukseni?
Ei kampaajakaan paikalla ole 5-6 aikaa aamulla?
Pitääkö kampaus tehdä edellisenä päivänä?
Ja miten se kestää seuraavaan päivään?
Tarkoituksena on siis tehdä isoja korkkiruuvikiharoita.
Minulla on pitkät puoli selkään asti ylettyvät hiukset.
Eli miten varaan kampaaja-ajan?
53310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Osta sellaiset taipuvat patukat ja peset hiukset edellisenä päivänä ja annat niiden kuivua lähes kuviksi ja laitat yöksi patukat päähän.aamulla kampaat ne auki ja on korkkiruuvikiharat-kokeile ennen juhlia rauhassa muutaman kerran tulosta

Äänestä

Haluan siis mennä kampaajalle, en tehdä kampausta itse.
Olen täysin tunari hiustenlaitossa, ja hiukset näyttävät aina ihan hirveältä kun itse yritän niitä kihartaa.
Sen takia kysyn että YLEENSÄ kun olette mennyt juhliin niin missä välissä ehditte tehdä kampauksen?
Siis aikasin aamulla kampaajalla, edellisenä iltana, vai miten?

Äänestä
  • sovit oman kampaajasi kanssa aamuajan siihen 5-6 aikaan aamulla.
    Varaudu siihen, et se voi maksaa hiukan enempi aamu ajankohdan takia.

    Äänestä

ei kai lakitus nyt sentään aamukahdeksalta ala?? outoa. yleensähän nuo lakitus-kevätjuhlaseremoniat alkaa aikaisintaan klo 10...

Äänestä

Selvitä nyt ihan ensin se koulun juhla-aikataulu.
Suunnittele aamusi niin, että kaikki on valmista ennen kampaajalle menoa (meikit, vaatteet, kuljetus? ym.)
Mene sitten kampaamoon paikanpäälle varaamaan aikasi, jotta kampaaja näkee hiusten pituuden/paksuuden jne. ja osaa tehdä arvion siitä, kuinka kauan hiusten laittoon kuluu aikaa. Jos aika on tiukilla, kysy kampaajalta, selviättekö nopeammin, jos olet aamulla pessyt (ja kuivattanut) hiukset valmiiksi, ja kiharat tehdään muotoiluraudalla? Jos päädytte tähän, muista pestä tukka kunnolla ja huuhdella hoitoaine superhyvin pois! Jos yleensä käytät jätettäviä hoitoaineita, tarkista vielä kampaajalta, onko parempi, ettet laita sitä ollenkaan.

Kotipesulla ja kuivauksella säästetään paljon aikaa, valitettavan usein vaan kampaajana olen huomannut, että hiukset ovatkin (pesusta huolimatta) likaiset. Eli joko pesu on suoritettu huolimattomasti tai hoitoainetta on jäänyt hiuksiin liikaa. Jos hiukset ovat puhtaat ja kuivat, korkkiruuvit pyöräytetään (toki hiusten paksuudesta ja pituudesta riippuen) muotoiluraudalla /- puolessa tunnissa. Jos hiukset pestään ja kuivataa kampaamossa, aikaa kuluu reilusti enemmän, rullakampauksena pitkiin hiuksiin jopa 1,5 tuntia... Mene siis kampaamoon juttelemaan ajanvarauksesta paikanpäälle, jotta kampaaja näkee hiuksesi samalla :)
Onnea kevään juhliin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ylioppilasjuhlat kirjoitti:

Eli minulla on ylioppilasjuhlat 4kesäkuuta.
Ja mietin että kun koululla lakitus jne on aamulla, niin missä
välissä käyn kampaajalla laitatuttamassa hiukseni?
Ei kampaajakaan paikalla ole 5-6 aikaa aamulla?
Pitääkö kampaus tehdä edellisenä päivänä?
Ja miten se kestää seuraavaan päivään?
Tarkoituksena on siis tehdä isoja korkkiruuvikiharoita.
Minulla on pitkät puoli selkään asti ylettyvät hiukset.
Eli miten varaan kampaaja-ajan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu