Minulta poistettiin maanantai-iltana yläleuan poskihammas leikkaamalla ja samalla vielä aukesi yhteys poskionteloon. Jouduttiin laittamaan yhteensä 10 tikkiä. Kipu ei ole ollut kovaa ja nyt en enää ole edes ottanut kipulääkettä. Antibioottikuuri aloitettiin heti toimenpiteen jälkeen. Ongelmana on edelleen melko voimakas turvotus leikkausalueella. Tulehduksen merkkejä ei ole. Miten kauan tuo turvotus voi kestää ollakseen vielä normaalia? Kyseessä ilmeisesti kuitenkin aika iso operaatio koska tikkejäkin tuli noin monta.
Hammasleikkauksen jälkeinen turvotus
ninnuli72
5859
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tikkejä on kyllä älytön määrä!!!??? Kipu, kuume ja turvotus ovat tulehduksen merkkejä eli on vähän väärin sanoa, että tulehduksen merkkejä ei ole, jos kerta on kova turvotus.
Minulle sanottiin että tulehduksen merkkejä ovat jos kipu palaa 2-3 päivää leikkauksen jälkeen, haavasta tulee vuotoa tai suussa on paha maku. Mitään tuollaista ei ole ollut, ei myöskään kuumetta. Nyt tuntuu että pahin turvotus on laskemassa, hitaasti tosin mutta ainakaan ei ole pahentunut enää muutamaan päivään.
Jonkun hammasklinikan ohjeesta oli lukevinani että operaation laajuudesta riippuen turvotus saattaa kestää jopa viikon. Joten ilmeisesti vielä ei pitäisi olla hätää. Ajattelin vaan kysyä josko jollain muulla olisi ollut vastaavanlainen kokemus.
Se kipu, mikä tulee parin päivän päästä, on alveolitis sicca dolorosa eli kuivan kuopan kipu. Tulehdussana on laaja käsite; kaikki haavat parantuvat tulehtumalla, mutta vasta kun on kipua, kuumetta tai turvotusta, maallikot puhuvat tulehduksesta. Jos sulla on ollut turvotusta, on se ollut tulehdusta. Ei niin paha kuin tuo kuivan kuopan parantuminen, mutta kuitenkin... Samapa tuo sinänsä, koska nyt kuitenkin on parantumassa. Jos tulee aivastus, niin suu auki annat rään lentää, älä yritä estää, koska silloin se yhteys sinne poskionteloon repeää isommaksi ja voi jäädä jopa pysyväksi. Ajattelepa, miltä tuntuu, kun räkä maistuu suussa aina, kun on vähän nuha ;-o)
Jos ei ole kipua niin normaalilta kuulostaa. Annettiinhan sinulle ohjeeksi ettet saa niistää tai aivastaa jos kerta tuli yhteys poskionteloon?
Turvotus on nyt selvästi laskenut. Pari päivää poskionteloissa tuntui vähän myös turvotuksen omaista, olisko ollut sitten lievää tulehdusta sielläkin. Sain 2 eri lääkkeet myös nenään, suihkeen ja tipat jotka pitäisi estää ettei tule aivastuksia. Ja hyvin ovat toimineetkin. Sanottiin että ei saa hengittää voimakkaasti nenän kautta ulospäin, ei saa nukkua selällään ym. Niistäminen ja aivastaminen kiellettyjä.
Antibioottina Amoxin Comp joka on erityisen vahva antibiootti poskionteloiden ja suun tulehduksiin. Näyttää nyt tilanne rauhoittuneen. Tikit poistetaan vasta 2 viikkoa toimenpiteen jälkeen. Operaatio kesti 2 tuntia joten ilmeisesti oli aika iso ja vaativa hampaan poisto.