Päivää. Nyt on käymässä näköjään sillä lailla, että kesäksi ei löydy töitä. Eli kysymys yksinkertaisesti menee näin: Kuinka paljon saan RAHAA, kun asun yksin 400 €:n asunnossa. Opiskelen siis kauppakorkeakoulussa.
Enkä tarvitse saarnauksia siitä, että miksi et hae töihin. 15-vuotiaasta saakka joka kesä töissä (ja melkein joka talvikin jotain työtä), mutta nyt ei onnistanut töidenhaussa. Ja en enää 21-vuotiaana viitsi lähteä mihinkään 8 €/tunti -tyylisiin puljuihin. Mielummin rentoudun tämän kesän ja otan sitten vähän takkiin.
Eli jos joku viitsii vastata, niin kiitosta sinne. Itse en jaksa nyt asiaa liiemmin tutkia.
Enkä tarvitse saarnauksia siitä, että miksi et hae töihin. 15-vuotiaasta saakka joka kesä töissä (ja melkein joka talvikin jotain työtä), mutta nyt ei onnistanut töidenhaussa. Ja en enää 21-vuotiaana viitsi lähteä mihinkään 8 €/tunti -tyylisiin puljuihin. Mielummin rentoudun tämän kesän ja otan sitten vähän takkiin.
Eli jos joku viitsii vastata, niin kiitosta sinne. Itse en jaksa nyt asiaa liiemmin tutkia.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ja jos vielä avaudutaan vähän, niin on se nyt perkele kumma, että yli 10:tä euroa ei makseta, jos ei jotain yhteyksiä omaa. Itsellä kokemusta mm. asiakaspalvelusta, baarityösä, myyjänä toimimisesta, raksatöistä, toimitustyöstä ja mainos- ja markkinafirmoista. Lisäksi puhun ruotsia ja englantia sujuvasti. Ei auttanut. Ok, voi vieläkin jotain työjuttuja ilmetä, mutta luulisi, että CV:n olevan edes kohtuu hyvä johonkin asiakaspalvelualalle.
Joten tästä on ihan hyvä nähdä, että niitä töitä ihan helppa ole saada. Ja mihinkään 8 euron paskatöihin en lähde. 15-vuotiaat hoitakoon ne hommat.
Korjaa asennevammasi kuntoon, osaamisesi on hädin tuskin 8 euron arvoista. Moni sinua huomattavasti pätevämpi tekee työt paljon halvemmalla. Tiedä, että nykyään on työnantajan markkinat, joten sinun pitää hinnoitella itsesi oikein saadaksesi töitä! Tuolla nykyisellä asenteellasi tiput työmarkkinoilta kokonaan ja pääset työkkärin vakioasiakkaaksi.
Nyt hei vähän nöyryyttä kehiin!
tääm on taas näitä provoja
Täh? Mistä kukaan tietää, että onko osaamiseni minkäkin arvoista. Et käsittääkseni tunne minua. Varmasti moni minua pätevämpi teke töitä halvemmalla. Se on sitten työntekijän omissa päätettävissä, että onko järkevää painaa paskatöitä 8 euron tuntipalkalla.
Mutta joo, selvitin asian tuolta työkkäristä jo. Se onkin vähän hassua, että työttömänä pärjää oikeastaan paremmin kuin opiskelijana. Joten ei tästä kesästä ole tule kauheasti miinusta omalle tilille.
Ja ei, en usko että tipun työmarkkinoilta. Ja totta kai menen myös tänä kesänä töihin, jos hyväpalkkaisia töitä ilmenee.
Kesäopintoja, niin saat opintotukea.
Älä välitä tuosta kaalepista, se kirjoittelee mm. työttömien palstalla miltei tauotta, eli ei se töissä eikä koulussa käy eikä se mitään osaakaan, samoja viestejä kopioi vuodesta toiseen. Sitä tyhmempää ei löydy mistään.
Miltä kuulostaisi 9 eur/vrk?