Hyvä ystäva on kiltti

....................

Kirjoitan nyt aiheesta ystävyys ja tätä saa kommentoida ihan vapaasti.

Olen elämäni aikana tavannut monia ihmisiä, joista osa on jäänyt ystäviksi/kavereiksi ja osa kadonnut elämästäni. Aloin yksi päivä miettimään, että millaisen ihmisen haluan ystäväkseni.

Tutustun ennakkoluulottomasti kaikenlaisiin ihmisiin, koska hyvin monta kertaa olen huomannut kliseen "ulkonäkö pettää" toteutuneen. Ikää neljännes vuosisadan jälkeen huomaan arvostavani yhtä piirrettä kaikkein eniten :kiltteys. Tuntuu, että tässä maailmassa on liian paljon ihmisiä, jotka eivät arvosta toisiaan ja kiltin ihmisen kanssa on aina niin ihana keskustella. Sellainen ihminen, joka pitää lupauksensa ja haluaa aidosti toisellekin hyvää.

Kiltteyteen kuuluu myös toisen huomioon ottaminen. Kaikilla meillä on omia heikkoja puolia ja toisen heikkouksien nostaminen esiin aina tilanteen salliessa, on inhottavaa.

Olin koulukiusattu, mutta niistä ajoista opin, että itse en halua olla koskaan inhottava toiselle. Tällä hetkellä olen hyvinkin vahva ihminen ja täytyy myöntää, että hyvin harva osaa minua edes enää aidosti loukata. Kai siihen turtui lapsuudessa, kun sai jatkuvasti kuulla kommentteja kaikesta mikä oli itsellä huonosti.

Elän tällä hetkellä murrosvaihetta, sillä muutama vanha ystävyyssuhde katkesi. En ole noiden ihmissuhteiden loppumisesta muuta kuin onnellinen, koska kyseiset henkilöt olivat hyvinkin arvostelevia. Minulla on tällä hetkellä yksi erittäin rakas ystävä monien vuosien jälkeen ja hän on kiltti. Kiitos siis sinulle, että olet ystäväni.

2

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei sinulle! =) Voin täysin yhtyä tuohon kirjoitukseesi. Olen siun kans täysin samaa mieltä, että sellainen on hyvä ystävä, joka osaa arvostaa toista ja kunnioittaa. Sellainen, joka on kiltti ja välittävä ja joka on kiinnostunut sinusta aidosti ja pitää yhteyttä suht säännöllisesti. Suomessa on liian vähän tällaisia ihmisiä johtuen aika paljon kulttuurista, elämäntavoista, kaikenlaisista ongelmista ja identiteetistä. Minulla itselläni on kaksi hyvää ystävää, loput on kavereita, työkavereita ja tuttuja, mutta kaksikin hyvää ystävää on enemmän kuin sata huonoa kaveria. Minun paras ystäväni on minulle kuin sielunkumppani ja aivan yhtä rakas ja läheinen kuin vanhempani, veljeni ja oma naiseni. Soittelemme lähes päivittäin ja näemme lähes viikottain. Tuemme toisiamme kaikessa ja keskustelemme asiasta kuin asiasta. Olemme vähän samanluonteisia ja omaamme samanlaisia mielipiteitä paljon. Halaamme aina kun näemme, vaikka olemme heteromiehiä isolla M: llä. Olemme kuin veljiä konsanaan...

      Hyvistä ystävistä kannattaa pitää kiinni, jonka kans voi tehdä ihan mitä vaan. Hyvää kevään jatkoa sinulle ja aurinkoista ja lämmintä kesää myös! =)

    • nais ystävätön 35

      Mä olen kiltti ja otan huomioon, mut siltin tuntuu et naiset ei halua edes tuntea mua. mulla on yks nais ystävä ja sitäkään en tapaile kovin usein. En ole edes niin ruma ettei mun kaa kehtais vaiks kahvilla istua. Tai no on mulla rumat hampaat! No jos naiset ei haluu tuntea mua tai olla edes kaveri niin se on sitten mun kohtalo tässä elämässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3054
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1530
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      971
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      949
    5. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      918
    6. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      56
      914
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      840
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      793
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      783
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      699
    Aihe