Elikkäs ostin tässä muutama päivä sitten Dean ml 79 merkkisen sähkökitaran, mutta nyt kun olen ruvennut soittelemaan varsinkin ensimmäisen nauhan E-kieli särisee ja pahasti sitä soittaessa, sekä hiukan toinen ja kolmas nauha E-kielessä. Myyjä viritti kitaran liikkessä, joten siitä ei voi ainakaan olla kysymys?
Pitäisikö tässä nyt ruveta kieliä vaihtamaan vai mitä pitää tehdä?
Kieli särisee
7
6677
Vastaukset
- perfectcrime
Se ottaa siis nauhaan kiinni väristessään. Onko kaula suora? Jos on, nosta tallaa.
- tietämätönn
No suoralta se ainakin näyttää, huomasin juuri että melkein koko E-kieli särisee, jes. Ja näistä tallan nostamisesta en kyllä tiedä mitään...
- mika2
tietämätönn kirjoitti:
No suoralta se ainakin näyttää, huomasin juuri että melkein koko E-kieli särisee, jes. Ja näistä tallan nostamisesta en kyllä tiedä mitään...
No siinä sun kitarassa näyttäisi olevan tallapalat eli voit nostaa sitä yhtä särisevää kieltä sieltä tyvestä. Mitkä kielet siinä muuten on? minkämoiseen vireeseen olet sen virittänyt? kitarasta päätellen sydämesi sykkii heavylle joten en yllättyisi vaikka jossakin vaiheessa (jos ei vielä ole) tulisi ajankohtaiseksi tiputtaa sitä alapään virettä. Eli semmoista kannattaa muistaa, että löysällä oleva kieli rämisee nauhoihin helpommin kuin pinkeämmäksi jännitetty kieli. Ts. jos kielen nostaminen ei ole kohtuullinen ratkaisu niin kokeile laittaa paksumpaa kieltä sinne alapäähän. Kun kitarasi on kerran uusi, niin voithan palate sen kanssa myyjän pakeille ja pyytää säätämään (saattaisivat kohtuudella jopa tehdäkin sen, jos haluavat vaalia asikas-suhteitaan).
Semmoinen asia on hyvä tiedostaa, että kitara on eläväinen olento joka muuttuu olosuhteiden ja vuodenaikojen mukaan yksilöllisesti ja noissa heavykeihäissä suositaan monesti sellaisia säätöjä, että ne on ihan limitillä ts. toleranssia ei käytännössä ole jolloin kielten räminät eivät ole ihan tavattomia ja olenpa kuullut heavymiehen suusta semmoisenkin kommentin, että jos kielet ei vähän rämise, niin kitara on "väärin" säädetty.
PS: hienon kitaran olet ostanut, onnea uuden kitaran johdosta ja nauti kuherruskuukaudestanne;-)
- LesCaster
Terve
Satula vaikuttaa kielen särinään vapaalla kielellä.
Satulan urien syvyydet voit tarkistaa siten että paina kieli pohjaan kolmannesta välistä, ja katso jääkö eka nauhan ja kielen väliin sätkäpaperin verran ilmarakoa, sen huomaa kun painelee kieltä siitä eka nauhan päältä samalla kun painetaan kolmannesta välistä pohjaan.
Jos kieli ottaa nauhaan kiinni niin silloin kieli särisee vapaana, jos rakoa on puoli milliä tai milli niin silloin kitaralla on vaikea soittaa kaulan päästä koska kieli on liian korkealla, ja kuulostaa vielä epävireiseltä.
Jos kielet on liian korkealla niin satulan uria viilataan syvemmiksi kielen paksuisella viilalla tai lukkosatulaa pudotetaan alaspäin puuta poistamalla.
Jos kielet on liian matalalla niin laitetaan uusi satula tai sitten nostetaan satulaa laittamalla lavan ja satulan väliin koroketta esim. palanen rakotulkin lehteä.
Kaulan liika suoruus vaikuttaa kielen särinnään soitettaessa.
Kaula EI SAA MISSÄÄN NIMESSÄ OLLA SUORA vaan aavistuksen luokilla.
Kaulan suoruuden / kierouden voit tarkistaa painamalla vasemman käden sormella eka välistä kieli pohjaan ja saman aikaisesti oikean käden sormella viimeisestä välistä pohjaan.
Koska kieli on ihan varmasti tikkusuora niin kaulaa verrataan siihen siten että katso jääkö kaulan puolessa välissä nauhan ja kielen väliin taas se sätkäpaperin paksuinen rako.
Jos kieli on kiinni nauhassa, niin löysää kaularautaa vastapäivään kääntämällä alustavasti vaikka 1/4 kierros ja tarkista tilanne uudestaan.
Jos kielen ja nauhan välissä on taas se iso rako niin kiristä kaularautaa myötäpäivään kääntämällä alustavasti noin 1/4 kierros ja tarkista tilanne
uudelleen
Tallan hienovireen voit säätää vertaamalla 12 nauhalta otettua huiluääntä 12 välistä painettuun ääneen, äänien pitäisi olla samankorkuiset.
Jos painettu ääni on korkeampi kuin huiluääni niin pidennä kieltä ruuvaamalla tallapalaa taaksepäin.
Jos painettu ääni on matalampi kuin huiluääni niin lyhennä kieltä ruuvaamalla tallapalaa eteenpäin.
Nämä on oltava kohdillaan ennen kuin mennään nostamaan tai laskemaan tallapaloja
Jos vielä särisee niin sitten kevyt nauhojen hionta ammattimiehellä, ei itse tehtynä äitin kynsiviilalla tai isän puuviilalla.
Arvelen kuitenkin että sulla on kaularauta liian tiukalla tai talla hiukan metsässä. - Olen Intona
Intonaatiokin kannattaa huomioida, itsellä auttoi.
- mika2
Intonaatio on sama asia kuin tuo tallan hienovire, joka oli selvitettynä tuossa edellisessä "LesCaster":in erittäin asiallisessa ja seikkaperäisessä viestissä.
- Olen Intona
Ehanaa, tallan säätöihinhän se toki liittyy ja huiluäänien kohilleen laittamiseen, intonaatiosta siinä viestissä ei kuitenkaan puhuttu.
Tallaa voi säätää monella tapaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1235282Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1815195BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2144122- 2173332
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1233148Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1043024HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok192941- 1271884
Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja1621802- 611379