1. Lada
2. Honda
3. Opel
Ei varmaan ollut kenellekään yllätys. Civicejä Omegoja aivan järkyttäviä liikenteessä. Ihme että poliisi ei ota kilpiä niiltä pois, osittainhan liikenteen kuolleisuusluvut johtuvat näistä ongelmista kun auto sulaa alle.
2. Honda
3. Opel
Ei varmaan ollut kenellekään yllätys. Civicejä Omegoja aivan järkyttäviä liikenteessä. Ihme että poliisi ei ota kilpiä niiltä pois, osittainhan liikenteen kuolleisuusluvut johtuvat näistä ongelmista kun auto sulaa alle.
Vastaukset 16
Vanhimmat
1. Subaru
2. Honda
3. Mersu
1.Japanilaiset( etenkin Nissan)
2.Ladat
3.80-luvun lopun Opelit
Uudehkoista autoista:
1.Ford
2.Opel
3.Mersu
Mihin perustuu tuo Mersun ruosteherkkyys? Eikös siinä ole jopa 30v ruostumattomuustakuu nykyään ?
Hondia näkyy olevan tosi ruosteisia, ei ole enään mitään tehtävissä muuta kuin paalaamoon.
Taida kukaan koskaan saada käytettyä tuota 30v PUHKIruostumattomuus takuuta, siinä on sellaiset kikkailujipot takana, kiva mainosjuttu kyllä sinänsä.
Puheet kertovat, että joissakin nuissa vanhemmissa E-sarjalaisissa (Väyrynen?) on yllättäviäkin ruosteongelmia. Siis ottaen huomioon auton hinta, status yms.
Ja olen itsekin nähnyt pari kertaa sellaisen vanhemman E-sarjalaisen, että ei heti uskois kuin voi noinkin tuore mersu kukkia. Etenkin sen takakontin lukossa (tai sen ympärillä) olen nähnyt useamminkin ruostetta.
Yleisesti ottaen nuo Väyrysmersut (jos se edellinen E-malli nyt oli se väyrynen) kuitenkin ovat ihan hyvän näkösiä pelejä. En suinkaan väitä, että ne kaikki olis ruostepommeja.
http://www.finikor.fi/Kuva-galleria.pbs
Just joo, kenenköhän puheet ? Ai että takakontin lukossa ruostetta, sittenhän se on jo valmis Tattarisuolle.
Ja jos nyt sitten kiistellään makuasioista, niin kyllä väyrys-mersu on todella tyhmän näköinen verrattuna edeltäjiinsä (123 ja 124).
Älä välitä pienestä pintaruosteesta, se ei autoa huononna yhtään. Jos mersun laatu huononi väyrys-muutoksen yhteydessä, niin on se vieläkin yksi automaailman esikuva ja siten tavallista paremmin valmistettu joka suhteessa.
http://www.finikor.fi/Kuva-galleria.pbs
http://www.vibilagare.se/Rostregistret.asp
Noista voi katsoa,ei tarvitse arvailla ja järjestykset muuttuu,Ruotsalaisten sivulta kannattaa katsella eri vuosimalleja,osa merkeistä on parantunut kovasti,osa huonontunut!
Voin kertoa kolme kaikkein herkimmin ruostuvaa merkkiä ja mallia!
1.Nissan Patrol, aivan jätteistä kasattu auto, kiva yllätys monelle Patrolin omistajalle kun nostat takapään lattiamaton ylös nousee phja mukana!Pelti vielä sellaista ihmemössöä johon ei saa edes paikkaa kiinni.
2.Opel Kadett, uskomaton ruostepesä, malliesimerkki siitä kun jätetään suojaus tekemättä jo tehtaalta alkaen
3.Volvo 343, Volvon häpeäpilkku, epäonnistunut kokeilu pohjan suojaamisesta omituisella muovikalvolla, joka ei ole sitten kuitenkaan vedenpitävä, ja kun vesi päässyt sinne väliin asia aamen.
ruostuu tässä järjestyksessä
mikä toi on................
nythän tämä meni aivan pelleilyksi
Kun autoja on liikenteessä 0-30 -vuotiaita, on oikea vastaus: se auto merkistä riippumatta on ruosteherkin, jota ei ole hoidettu.
Ja hoidon puutteen näkee niissä kotteroissa, joissa tehdassuojaus on puutteellinen. Tätähän varmaan tarkoitit. Ainoa tietolähde, johon luotan on:
http://www.vibilagare.se/rostregistret.asp
nyt ymmärtää että autot on tehty muutamaa poikkeusta lukuunottamatta pellistä ja pelti ruostuu ellei sitä suojata oikein.Auton merkillä ei ole ruostumisherkkyyden kans mitään tekemistä,se kartoo vain sen minkä merkkisistä autoista huolehditaan.
Totta helvetissä liikenteessä näkee paljon 80-luvun suosittuja käyttöautoja jotka ovat ruosteessa.Mutta samoja kotteroita näkee kyllä siisteinäkin,isoon joukkoon mahtuu monenlaista auton pitäjää.Uudehkot autot on ruosteherkkiä samasta syystä,tiedossa on kyllä se että niiden suojaukset on säädösten takia minimit mutta tyhmät autonostajat kuvittelee että uus auto ei ruostu,tai eivät välitä.Nissan patrolit ja Toyota land cruiserit ovat taas ruosteessa siitä syystä että ne ovat työkoneita eivätkä mitään citymaastureita,niistäkään ei huolehdita huolella..
No ei tosiaankaan ole Nissan Patrol mikään "työkone" hui hai.
Suurin osa Patrolleista aivan puhtaasti siviilikäytössä, Lantikka on toinen juttu.
Ja tuo Hitsari-mikä se oli aivan oikeasssa, se on aivan toivoton auto mätänemään, ainakin minun happani käsiin vaikka kuinka hoidit, ja sama tapahtui kaikille 80-luvun Nissaneille, Cherryille ja Sunnyille, ne harvat mitä ei jo paalattu hitsattu jo kasaan muutamaan otteeseen.