Nyt näyttäisi siltä, että Katainen on keksinyt ovelan keinon, millä Suomi saadaan antamaan tukipaketti Portugalille ilman, että Persut pääsevät sitä estämään.
Uutta hallitusta ei nimittäin tarvitse koota ennen 16.5, jolloin Suomen on annettava päätöksensä tuesta EU:lle. Päätöspäivään asti voidaan mennä toimitusministeristöllä.
Toimitusministeristö tarkoittaa hallitusta, jolla ei ole varmaa eduskunnan luottamusta. Suomessa perinteisesti eduskuntavaalien jälkeen vanha hallitus jatkaa toimitusministeristönä, eräänlaisena välikausihallituksena, kunnes uusi hallitus on saatu muodostettua.
Vanha hallitus siis myöntäisi lainan ja vasta sen jälkeen koottaisiin uusi hallitus. Siihen voitaisiin sitten ottaa Persutkin, kun lainapäätös on jo tehty. Tässäkö on Kataisen Persu-ongelman lopullinen ratkaisu?
- - -
Kataisen mukaan EU:n valtiovarainministereiden Ecofin-neuvosto on koolla 16. toukokuuta.
"Siihen mennessä pitää olla kanta, mitä mieltä Suomi on", Katainen sanoo. Uusi hallitus ei välttämättä ole vielä silloin koossa – Kataisen mukaan se on aikataulukysymys, jota parhaillaan selvitetään.
Käytännössä päätöksenteko voisi mennä siis niin, että istuva Mari Kiviniemen (kesk) hallitus antaisi toimitusministeristönä Portugalin tuesta tiedonannon uudelle eduskunnalle.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Katainen Portugalin tukea ei kukaan pääse karkuun/1135265523186
Uutta hallitusta ei nimittäin tarvitse koota ennen 16.5, jolloin Suomen on annettava päätöksensä tuesta EU:lle. Päätöspäivään asti voidaan mennä toimitusministeristöllä.
Toimitusministeristö tarkoittaa hallitusta, jolla ei ole varmaa eduskunnan luottamusta. Suomessa perinteisesti eduskuntavaalien jälkeen vanha hallitus jatkaa toimitusministeristönä, eräänlaisena välikausihallituksena, kunnes uusi hallitus on saatu muodostettua.
Vanha hallitus siis myöntäisi lainan ja vasta sen jälkeen koottaisiin uusi hallitus. Siihen voitaisiin sitten ottaa Persutkin, kun lainapäätös on jo tehty. Tässäkö on Kataisen Persu-ongelman lopullinen ratkaisu?
- - -
Kataisen mukaan EU:n valtiovarainministereiden Ecofin-neuvosto on koolla 16. toukokuuta.
"Siihen mennessä pitää olla kanta, mitä mieltä Suomi on", Katainen sanoo. Uusi hallitus ei välttämättä ole vielä silloin koossa – Kataisen mukaan se on aikataulukysymys, jota parhaillaan selvitetään.
Käytännössä päätöksenteko voisi mennä siis niin, että istuva Mari Kiviniemen (kesk) hallitus antaisi toimitusministeristönä Portugalin tuesta tiedonannon uudelle eduskunnalle.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Katainen Portugalin tukea ei kukaan pääse karkuun/1135265523186
Vastaukset 39
Vanhimmat
Ei ole ratkaisu.
Timo Soini sanoi, että perussuomalaiset vastustaa EU-vakausrahaston tuplaamista, ja kokoomus taas ajaa sitä.
Jos Persut menee kokoomuksen kanssa hallitukseen, joka tuplaa tuon rahaston, joka on suomen kohdalta 16 miljardia euroa, niin Soini on pettänyt täydellisesti äänestäjänsä.
Soinin pressan virka testissä ja mennyttä, jos hän lähtee EU-Kataisen laittomaan Portugali-sontarattaille ja ottaa osaa sukupuolineutraaliin homokapinaan.
Katainen ei ole suomalainen! Katainen on EU-koneihminen, mikä oli hinta hänen koneeksi muuttimisella emme tiedä. Huhutaan palstoilla, että hänellä on pankkitili veroparatiisissa?
Katainen ja Kokoomus on epäonnistut hallitusvastuussa (valtionvelka köyhys, rikollisuus... hinnat...), vaikka he ovat keinottelulla saaneet suuremman puolueen aseman ei heillä ole vaalitappionkaan... Kokoomus kuuluu oppositioon, piste.
Eikö Halonen koskaan tee mitään isänmaallista? ... vaikka on tuominnut Kataisen ajamat Kreikka-roskalainat ja köyhyyden mitä Kokoomus on saanut aikaan? Halonen on todella epäjohdonmukainen ja eikä kunniota vaalitulosta, jos päästää Kataisen muodostamaan hallitusta. Potkut huonosti työnsä tehneelle pitää antaa.
http://velkakello.fi/
Kiitos Vinkistä, Ratkaisit ongelman hehheh!
Vallankaappaus käynnissä?
Jos toimitusministeriö myös ratifioi Suomen lakkauttamisen, uuden perustuslain pykälän mukaisesti, niin tämä olisi todellinen vallankaappaus?
Kansa joutuisi ottaa veriset menetelmät käyttöön maanpettureiden kitkemiseksi politiikasta?`
Makeat vetemme jo EU:n vesipörssissä finanssimafian rikastuttamiseksi. Sama kuin jos Norja luopuisi öljykentistään ja niiden tuottamat voitot jaettaisiin ulkomaisille korporaatioille?
http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite/Kotimaa/1194676011670/artikkeli/talsa nain eu vedattaa tyhmaa suomea velkatalkoissa.html
Ovatko politiikkojen tutkinnot ja matematiikan numerot vain huijausta?
http://velkakello.fi/
Saakos toimitusministeristö tehdä uusia poliittisia päätöksiä. Eikös sen kuulu olla tekemättä isoja ratkaisuja, koska seuraavalla hallituksella saattaa olla erilainen politiikka.
Olet oikeassa. Wikipedia sanoo näin:
"Toimitusministeristövaiheessa ei hallituksen odoteta tekevän uusia poliittisia ratkaisuja tai aloitteita, vaan pysyvän passiivisena niiden suhteen siksi, että uusi hallitus voi muodostua opposition edustajista tai sillä voi olla opposition vaikutuksessa edellisestä poikkeava hallitusohjelma tai politiikan päämäärä. Toimitusministeristötilassa siis oletetaan, että hallitus hoitaa pelkästään päivittäisiä asioita.
Toimitusministeristötilassa olevan valtioneuvoston jäsentä voidaan kutsua toimitusministeriksi. Nimitys ei ole virallinen, koska ministerillä on samat valtuudet kuin ennenkin. Valtuuksistaan huolimatta hänen ei odoteta tekevän suuria poliittisia ratkaisuja ministeriönsä päällikkönä, koska luottamusta nauttivassa hallituksessa voi hänen tehtäväänsä suorittaa joku toinen."
Huomaa kuitenkin, että "ei odoteta" ja "samat valtuudet". Mikään pakko ei siis ole välttää suuria ratkaisuja. Lisäksi, vanhan hallituksen on ensin jätettävä eronpyyntönsä, ennen kuin presidentti voi kehottaa sitä jatkamaan toimitusministeristönä. Entä, jos nykyhallitus tekee tukipakettipäätöksen ennen kuin se jättää eroanomuksensa?
Jos Soini menee Kataisen hallitukseen, niin Soini nuolee Jyrkin pyllyä kiltisti ja pettää kansan ja persut puolueena kutistuu jälleen jollekin 5 prosentin tasolle.
Kukaan ei tykkää takinkääntäjäpettureista, johon ei voi luottaa.
:DDDDDDDDDDDD
ei mitään hätiä!!!!! KÄTEINEN jos sen tekee ME TEEMME SOINISTA PRESSAN :DDDDDDDDDDDDDDDD
Näin me teemme - mutta sitä ennen presidentille pitää palauttaa Kekkosen ajan valtaoikeudet! Vasta sitten Soini on valmis presidentiksi.
just
Salainen hallituskumppani keskusta joka kuitenkaan ei tule hallitukseen äänestää kyllä tuelle, takaukselle, noin juuri kuulin uutisista. On aikoihin eletty
No näinhän siinä tulee käymään.
Päädyin itse samaan johtopäätökseen.
Niin kokoomus saa tuolla konstilla rahat portugalille, mutta pelaisi itsensä oppositioon.
Pakka on vielä aivan levällään. Voi käydä niinkin, että Katainen "uhrautuu" viime työnään ministerinä lupaamaan tukipaketin, toteaa sitten, että hän ei pysty hallitusta muodostamaan ja vie Kokoomuksen oppositioon.
Sen jälkeen hallitustunnustelijan rooli annetaan Urpilaiselle, joka muodostaa uuden hallituksen. Samalla koko edellisen hallituksen lupaama rahanjako jää likaisena työnä uuden hallituksen asiaksi, joka joutuu viemään loppuun luvatun jaon.
Mitä tahansa voi vielä tapahtua, kun puoluejohtajat eivät itsekään tiedä tarkasti, miten edetään. Hyvää ei kuitenkaan lupaa se, että Katainen on sanonut, että tukipakettia ei kukaan voi paeta hallitustunnusteluissa.
Katainen ei ole oikea henkilö muodostamaan hallitusta, hän kuuluu suuren joukon suomalaisia pettäneeseen "korruptioryhmään"!!
Pöyristyttävää myös, että Pekka "joo mies" Ravista ollaan tekemässä puhemiestä!
Kyseinen hepulihemmo ei olisi uusinut edes kansanedustajan paikkaansa Joensuussa, ilman hölmöjen kristillisdemokraattien vaaliliittoa.
Kokoomuksen kannatus oli Joensuun seudulla jotain 10,5 prosentin tietämillä, mutta "pelurit" osaavat ja hyvin kuului Ravin moottoriturpa rummuttavan itsekkääseen sävyyn pyrhoksen voittonsa kunniaksi eilisessä radion haastattelussa.
Ei siitä mihinkään pääse, kokoomuslaiset ovat niljakkaita pyrkyreitä ja kansan "syvien rivien" nöyryyttäjiä, tuskin se monellekkaan on enää kovin epäselvää, jos katsoi puoluesihteeri Tujusen ja Kataisen voitontanssia, missä hulluinta, että oikeasti hävisivät paikkoja ja juhlivat silti suuruuttaan!!!!
Jos päätös on Kiviniemen varassa, niin kannattaa siinä tapauksessa huomioida se, että Keskustan suunta muuttuu nyt vaalitappion jälkeen EU- kriittiseksi.
Kenttä on jo raivoissaan, katsotaan mitkä ovat sitten Kataisen paukut. Ja muista Jyrkiboy, tili on ehkä Cayman- saarilla, mutta sinä täällä, ja vastaamassa Suomen kansalle.
Nimittäin mitä nyt päätät, joudut vastaamaan siitä poliittisesti neljän vuoden päästä.
4 vuoden päästä suomi vain EU-kunta, vaalit lakkautetaan? Jyrkiboy Unelma?
Soini voi antaa muiden tehdä Portugal -päätöksen ennenkuin uusi hallitus kootaan ettei tarvitse itse osallistua. Katainen taas haluaisi Soinin mukaan vastuuseen sen päätöksen teossa.
Tuskinpa Soinilla on valtaa jättää asia muiden päätettäväksi. Päätöksenteon ohjakset on tässä Kataisella.
Soini voi tahallaan viivyttää vaikeiksi tiedettyjä neuvotteluja yli päivämäärän 16.5. Toimitusministeriö eli nykyinen hallitus tekee silloin päätöksen Portugal -asiassa.
lopullinen ratkaisu? viittaatko taannoin kataisen pihasta löytyneeseen joukkohautaan?
Kyllä vaan "Varavaraani" on tajunnut poliitikon keinot, jotka todellakin saattaisivat jäädä totutumatta, jos ollaan asialla oikealla tavalla. "Salut" Kyseessä on siis hallituksen muodostaminen jo ennen 16.05. "Salut"
Takinkääntö viikot. Kuka joutuu syömään sanansa ? Soini sanoo että enempää ei taata. Katainen sanoo että taataan. Miten ihmeessä ne luovii selville vesille ?
Vai tekeekö ne jonkinlaisen kompromissin.
Urpilainen sovittaa kiistaan; Tukipaketti OK, Pankkiirit Talousvastuuseen!
Varmaa on vain, että joku joutuu nyt haukkaamaan paskaa.
Katainen kertoi muuten olevansa MAMU, jos nyt kyseisen sanoihin on yhtään luottamista..
?
voi politiikalleen ja arvoilleen uskollisena tehdä päätöksen vaikkapa suomen vanhusten joukkotuhonnasta ja siitä, että suomeen tuodaan äkkiä miljoona somalialaista sotarikollista pitämään suomen työväestöä kurissa.
Tässä on Kokoomus ja Keskusta osoittamassa todellisen murhanhimoisen luonteensa. Katainen-Kiviniemen yhteistyö kantaa juuri niin sairasta hedelmää kuin odottaa saattaa. Juuri ennen kuin vaalit alkoivat lähestyä, oli keskusta-kokoomus yhteistyö juuri sensorttista rehvakasta uhoa että hepä tekevät ihan mitä vaan, koska heillä on eduskunnan enemmistöllä voima muuttaa rikoksetkin sallituiksi itselleen. Ja kun näin he eivät voi tehdä juridisesti väärin, ja että eettisestä vastuusta ei tarvitse välittää, niin tämä oli heidän MAAN TAPANSA.
Ja tässä samassa rikoksessa olivat mukana VIHREÄT aivan täysin rinnoin, sillä heille valta on tärkeämpää kuin mitkään moraaliset tai eettiset kysymykset.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Portugali-tuki uhkaa kaatua Kiviniemi ei esittele asiaa eduskunnalle/1135265541491
Kävikö niin että voittajaksi julistautunut (menetti kannatusta mutta ja pari piirua plussalle) voitti ne vaalit, mutta samalla hävisi Euroopan. Onnittelut voittajalle.
Pankkiirit ei pelastu, ei sitten millään.
Näin kääntyi Kiviniemen takki:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/Kiviniemen takki kääntyi Portugali-asiassa - näin hän puhui ennen vaaleja/art-1288384103413.html
Ja näin kääntyi takki ja takki kääntyi näin täti Moonikan.
Nyt on niin paljon ristiriitoja ilmassa, että takit kääntyy vielä monesti.
Jäämme mielenkiinnolla seuraamaan.
Älä sekoile vasuripöpi
Etkö tajua,että Kiviniemi on jo yhtä kova kepupeluri kuin Kekkonen oli ennen?
Toisin sanoen Kiviniemi kiristää Portugalin apupaketilla kansaa,
jotta myös kepu pääsisi ensi viikolla hallitusneuvotteluihin.
Unelmoi ja kuvittele rauhassa. Ei kepu ole tulossa hallitukseen kuihtumaan lisää vaan ne on kiristämässä Kataistan kuntapolitiikasta ja maatalous tuista.
koska päätöstä ei saada ajoissa tukipaketti kaatuu ja Kataisesta tulee ei suosittu henkilö EU:ssa.Kataisena lähtisin gayman saarille.
siellähän jo tili maanpetturilla
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9637030