Tää nyt on vähän tyhmä kysymys, mutta kysyn silti :) Eli sukkanauhaliivithän laitetaan pikkareiden päälle, niin millaisia pikkareita alla kannattaa käyttää? varmaan mahdollisimman samanvärisiä kuin sukkanauhaliivi on, mutta onko mallilla väliä? Ja eikö vessassa käynti oo sit vähän vaivalloista kun pitää aina ottaa sukkanauhaliivi pois ja sit vasta saa pikkarit alas? Kiitos niille jotka vastaavat asiallisesti!
sukkanauhaliivit & sukat
tietämätön--
71434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tätä eivät kaikki tiedäkään (etkä ole ensimmäinen kysyjä): sukkanauhaliivit tulevat pikkuhousujen alle aivan ilmeisestä käytännön syystä. Kuvissa pöksyt tietysti ovat alimmaisena taas esteettisistä syistä. Ihan oikeasti.
Pöksyjen ja sukkanauhaliivien väri ja malli voivat olla millaiset tahansa oman makusi mukaan. Seteissä kaikki on yksi yhteen tai sitten jokin osa on kontrastivärinen, mutta ei siihen mitään sääntöä ole.
riippuu ihan sukkanauhaliivistä, mutta jos käytössä on joku semmonen joustava esim. pitsinen sukkanauhaliivi, niin helpostihan sitä vetäsee sekä pikkarit, että sukkanauhaliivin alas samalla. Asian voi tietysti ratkaista myös jättämällä ne pikkuhousut kokonaan pois..
Ennen sukkahousujen tuloa 1970-luvulla oli tavallista että ainakin kesäisin ei pidetty alushousuja ollenkaan sukkanauhaliivien alla. Silloin sekä vessassa käynti että rakastelu riisumatta vaatteita sujui helposti.
Kyllä se on pikkarit päällä. Nuo pitsiset sukkanauhat voi joustaakin, mutta
miten hyvin pysyvät ylhäällä. Jos haluaa sukkien istuvan nätisti jalkaan, niin
sukkanauhaliivien on oltava tarpeeksi tukevat ja nauhojen sopivan leveät
metalli clipsien kanssa. Eihän ole mitään järkeä, jos joutuu nykimään
sukkia koko ajan ylös, kun sukkanauhat ei pidä.
"Eihän ole mitään järkeä, jos joutuu nykimään
sukkia koko ajan ylös, kun sukkanauhat ei pidä."
Kannattaa ehdottomasti jakkupukujen kanssa käyttää ihan oikeita sukkanauhoja, jotka pitävät sukanvarret ylhäällä, ja kauluspaitapuseron helman housujen sisällä.
Miehillehän tuollaiset sukkanauhat ovat välttämättömät, ettei tarvitse jatkuvasti tunkea selästä tai sivuilta rötköttävää kauluspaitaa takaisin housuihin ja nostella nilkkoihin valuneita sukanvarsia.
Sukkanauhaliivit puolestaan on tarkoitettu käytettäväksi ainoastaan leninkien ja mekkojen kanssa.
Kyllä corsettia piti kaiki naiset paitsi halvat naiset.Älkää menkö halpuuteen naiset.
Miten sitten, jos sen sukkanauhaliivin helma on niin pitkä, ettei sen päälle saa mitenkään järkevästi housuja? Joku kommentoi, että housut voi jättää pois, mutta eikö se liivi sitten sotkeennu heti käyttökelvottomaksi? Hankala kai sitä on pestä ja työlästä jos se täytyisi tehdä joka päivä.