Pelottaako?

markonvoima

Mitä pelkäät ja onko pelkosi aiheellinen - pelkäätkö kadulla liikkumista,
pelkäätkö että kotiisi murtaudutaan, pelkäätkö ovikellon soittoa?

Rajoittaako pelko elämääsi?

6

109

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eipä tuo rajoita. Voisi sanoa että en pelkää juuri mitään, olen tosin tautikammoinen joten kyllä se rajoittaa jonkin verran. En uskalla ottaa kontaktia kovin helposti toiseen, koska pelkään juuri tauteja.
      Ehkä aiheeton pelko mutta sellainen vain on.

    • Yritän elää sillä tavalla, että suren asioita vasta sitten, jos niissä on oikeasti surtavaa. - Samalla tavalla koitan pitää pelkoni kurissa.

      Pelkään hämähäkkejä, mutta pakon edessä olen tappanut sellaisen itsekin. - Myös muut liukkaasti liikkuvat ötökät ovat inhottavia. - Yhden kanssa tuijotettiin pitkään toisiamme kerran Tunisiassa. - Kun livahdin hakemaan kättä pidempää, oli toinen osapuoli kadonnut sillä aikaa...

      Toki tunnen joissakin tilanteissa tervettä pelkoa. - Turvattoman näköinen maiseman katselupaikka, meri, lasteni terveys jne. ovat asioita, joista kannan tarvittaessa huolta.

    • pelkuri jostain

      Kyllä pelottaa, mutten kerro mikä. Rajoittaa.

    • Kyllä pelkään

      Pelkään vähän tulevaisuutta. Jotain isoa romahdusta tai sen tyyppistä. Vaikka napajäätiköiden sulamista tai muuta vastaavaa.

    • jackaroo

      En ole mikään kauhea pelkuri, mutta koiria minä kyllä pelkään melko paljon, en uskalla edes samassa tilassa olla koiran kanssa, olipa se koira sitten minkä kokoinen tahansa.

      Minä pelkään hieman myös naisia, ainakin mitä tulee siihen että kun pitäisi alkaa näyttämään niitä omia tunteitaan heille. En uskalla paljastaa omia tunteitani kovinaan suoraan toiselle, sillä pelkään että joudun loukatuksi tai toinen käyttää tunteitani hyväksi.

    • kasig

      Pelkään jotain kamalaa tautia joka vie hiljaa mennessään. Pelkään varmaan siksi, kun niin on läheiselle käynyt. Pelko ei rajoita elämääni, en pohdi tai murehdi sitä jatkuvasti.

      Hyvääkin tästä on seurannut; tämän myötä olen oppinut arvostamaan ihan tavallisia asioita elämässä hyvin paljon. Arvostan myös aikaa tärkeiden ihmisten seurassa hyvin paljon, joku päivä ne hetket sattavat olla ohi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      70
      7333
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      173
      4387
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      137
      4081
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      56
      4017
    5. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      59
      3887
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      17
      3542
    7. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      62
      3052
    8. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2758
    9. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2312
    10. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      2114
    Aihe