Kannattaako edes harkita?

Sain joko työkkäristä tai sitten eräältä konsulttifirmalta mainoslehtisen kurssista, joka kestää noin 7kk. Kyseessä on siis paitsi opiskelua ja työharjoittelua, koko "kurssi" 9 euroa/pv-osastoa.
Mukana on lehtisen mukaan useita yhteistyöyrityksiä, jossa sitten alan harjoittelu tehdään, mutta onko teillä kokemusta, onko tällaisten kautta olemassa aitoa mahdollisuutta työllistyä palkalliseksi työntekijäksi?
Ahdistaa ajatuskin siitä, että lihottaisin 7 kuukautta jonkun kuppaajakonsultin lompakkoa menemällä joka aamu tunnin matkan päähän "töihin" tai "koulutukseen", saamatta lopulta minkäänlaista hyötyä.
Hain kyllä tähän, mutta olen päivä päivältä varmempi, ettei maksa vaivaa vaikka pääsisinkin. Mitä olette mieltä?
8134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Pääasiassa nuo ovat työttömien härskiä hyväksikäyttöä.

Kun olet hakenut, niin et voi enää peruuttaa hommaa ilman karenssia. Ainut toivosi on, ettei sinua hyväksytä kurssille, mutta siihenkään et voi itse vaikuttaa, Jos konsulttifirma ilmoittaa työkkäriin, ettei valinnut sinua, koska ilmoitit, ettet ole enää kiinnostunut tms., niin karenssia pukkaa. Näin, vaikkei alunperin olisikaan osoituksesta ollut kyse.

Äänestä

loistava kyselyspämmi; kannaako edes harkita, sitten on harkittu ja hakemuskin laitettu

Äänestä

Ensinnäkään en tiennyt, ettei siitä voi kieltäytyä ja vaikuttaa siltä ettei ensimmäinen vastaajakaan varmasti tiedä. Toiseksi, kyse on vasta hakemuksesta, jonka jälkeen on haastatteluarpajaiset joista sitten arvotaan lopulliset osallistujat. Monen monta mahdollisuutta siis vaikuttaa joutuuko/pääseekö tuohon vai ei.

Äänestä
  • '''Ensinnäkään en tiennyt, ettei siitä voi kieltäytyä...'''

    Jos on osoitus, niin ei voi kieltäytyä. Jos tiedote tai vain mainos, niin ei tarvitse hakea. Se, mistä on kyse, ilmenee sinulle lähetetystä paperista.

    '''Monen monta mahdollisuutta siis vaikuttaa joutuuko/pääseekö tuohon vai ei.'''

    Tuossa suhteessa kannattaa pitää kieli keskellä suuta. Esim. sellaisesta on mätkähtänyt karenssi, kun hakupaperissa oli kysymys, että miksi hakee kurssille ja työtön vastasi, että koska työkkäri niin määrää. Valituksi ei tullut, mutta karenssi tuli, koska työkkärillä on niin mainio karenssiperuste kuin että 'menettelyllään aiheuttanut sen, ettei tullut valituksi'. Tuota karenssiperustetta sovelletaan hyvin luovasti.

    Äänestä

Eipä toi esimerkki paljonkaan poikkea siitä mikä itselle lähetettiin...
Eri kaupunki ja eri firma mutta lähes samat korulauseet ja mikä oleellisinta, suuri paikkamäärä ja konsulttifirma järjestäjänä. Eli siis, humpuukkikoulutus jonka ainut todellinen tavoite on kupata valtiolta mahdollisimman suuret rahat konsulteile.

Äänestä

Olen hakenut vastaavaan koulutukseen ja työllistymisprosentti on ollut about 90%. Mielestäni aika hyvä jos yhdeksän kymmenestä saa vakituisen työpaikan.

En ole vielä päässyt mukaan, mutta katotaan.

Tokihan kyseisen koulutuksen aikana saa hakea töitä ja aloittaa työt myös muussa firmassa jos näin haluaa.

En usko, että on kokonaan "humpuukia".

Äänestä
  • Työllistymisprosentit ovat valehtelua; niihin lasketaan esim. kuukaudeksi työllistyminen (joka on sama kuin ei mitään). Enpä luottaisi noihin huijari- ja rahastusfirmoihin! Lisäksi ns. yhteistyöyritys pitää itse hakea/ saada = työnhakuun joudut joka tapauksessa ja jos se on jo muutenkin toivotonta, niin miten se tästä paranisi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


----------------- kirjoitti:

Sain joko työkkäristä tai sitten eräältä konsulttifirmalta mainoslehtisen kurssista, joka kestää noin 7kk. Kyseessä on siis paitsi opiskelua ja työharjoittelua, koko "kurssi" 9 euroa/pv-osastoa.
Mukana on lehtisen mukaan useita yhteistyöyrityksiä, jossa sitten alan harjoittelu tehdään, mutta onko teillä kokemusta, onko tällaisten kautta olemassa aitoa mahdollisuutta työllistyä palkalliseksi työntekijäksi?
Ahdistaa ajatuskin siitä, että lihottaisin 7 kuukautta jonkun kuppaajakonsultin lompakkoa menemällä joka aamu tunnin matkan päähän "töihin" tai "koulutukseen", saamatta lopulta minkäänlaista hyötyä.
Hain kyllä tähän, mutta olen päivä päivältä varmempi, ettei maksa vaivaa vaikka pääsisinkin. Mitä olette mieltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu