Keväällä olisi tulossa luultavimmin yo-juhlat. Tosin, eivät ne voisi oikeastaan enää kiinnostaa paskan vertaa, enkä todellakaan pidä niitä juhlina. Hyvistä ystävistäni ehkä vain yksi on tulossa. Muut vieraat ovat vanhempieni tuttuja, ja sukulaisia.
Muutamalla ystävälläni on omat yojuhlat, joten heitä en odottanutkaan. Muutamilla toisilla, on taas muitakin juhlia mistä valita. Yksi lähtee muualle juhlimaan ja viimeinen ei tule koska ei tiedä missä asun. En itsekään tiennyt hänen asuinpaikkaansa, mutta yhteisten kavereiden avulla sinne löysin...että paska on syy.
Itse olen kaikkien yojuhlat kiertänyt ja nyt kieltämättä masentaa. Sukulaiset eivät ole minulle niin läheisiä, ei suvussani ole itseni ikäisiä ja arvomaailmat ovat aika erilaiset. Tuskin on siis hilpeät juhlat tiedossa.
Olisi kai pitänyt hommata enemmän ystäviä.
Olen pettynyt.
7
242
Vastaukset
- tyttö.tuntematon
kerro mis asut nii mä tuun sun juhlii :D
- 20+3=
No YO-juhlat nyt on muutenkin sellaista pakkopullaa sukulaisineen ja kukkapuskineen. Pitäkää omat pippapot kaveriporukalla jälkikäteen. Itse jätin koko YO-juhlat järjestämättä. Ei olisi jaksanut sitä kakku/kahvi/"on ilmoja pitänyt" touhua. Ei ole kukaan sukulainen ainakaan päin naamaa asiasta kritisoinut...
No koko juhlinta tuntuu juuri nyt pakkopullalta... Suku tietenkin tulee ja tuttavia, mutta kun kukaan ystävä ei ole tulossa niin ei tunnu enää juhlalta. :(
Enkä voi jättää juhlia välistä, asun vanhempieni luona ja asia on heille hyvin tärkeä. Myösi vanhemmat sisaruksetkin ovat juhlineet joten minunkin odotetaan juhlivan. Lisäksi kun asuinpaikkana on pieni maalaiskylä/kunta, ei ole luontevaa olla pitämättä juhlia. Siis, nyt ainoat syyni järjestää ko. kekkerit on yhteisön "painostus"... Lisäksi olin ensin itsekin innoissani koko juhlista, suunnittelin ruokalistaa jne... mutta ei enää huvita. Ja jos juhlat peruisin, saisin lapsellisen leiman. Enkä usko vanhempieni antavan edes perua juhlia.
- j k
vai nin
- tintti53
Pää pystyyn kyllä se siitä!
Keskity niihin ihmisiin joita paikalle tulee. Ehkä helpommin sanottu kuin tehty, mutta älä heitä kirvestä kaivoon. Ota juhlat iloisin mielin ja mieti, kuinka vihdoin pitkä uurastus palkitaan :)
Itselläni kävi muutama kaveri juhlissani. Heillä oli monia juhlia, missä käydä ja he vain piipahtivat paikalla. Tiedän, että kavereiden tuki on tärkeää, mutta ehkä he osoittavat se muilla tavoin.
Sitäpaitsi sukulaiset ovat niitä jotka ne lahjat tuo.... ;)No, nykyään minulla on asian suhteen "hyviä" ja "pahoja" päiviä. Hyvinä päivinä asia menee olankohautuksella. Pahoina taas tekisi mieli huutaa ulos kaikki se kiukku ja pettymys mitä tunnen.
Olen joskus myös kiukkuinen itsellenikin, kun en millään voi jo täysin selvitä asiasta :( monella on oikeasti hyvä syy olla tulematta, vain yhdellä oli "huono" syy, mutta koska kaikki peruivat, alkavat nämä hyvätkin syyt tuntua v-mäisiltä...
Mutta, päivä kerrallaan. Ainakin tämä on kasvattava kokemus.
- Arvokas saavutus
Tässähän on varmaankin muitakin asioita taustalla kuin se pettymys, että kaverit ei tule. Mietipä mitä voisi olla. Olethan monenlaisten muutosten keskellä. Asia herättää varmasti ristiriitaisia tuntemuksia. Toisaalta on kiva odottaa tulossa olevia muutoksia mutta ehkä ne vähän myös arveluttavat, jos eivät jopa pelotakin. Alkaa kotoa irtautuminen. Ja mihin nykyiset kaveritkin lähtevät, ovatko he enää jatkossa kavereita. Mistä löytyy se oma suunta. Mutta nyt on juhlan aika sekä sinulla että läheisilläsi. Suo heille ja itsellesi se! Ole iloinen vaikka vähän hammasta purren, jälkeenpäin liitä päivä arvokkaiden muistojen joukkoon. Ja muista: on myös sellaisia juhlijoita, joilla ei tule ketään käymään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi509935Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit126705Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736035Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?405911Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464114Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2633046Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?422338- 611365
Suomussalmen baarit
Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik191176Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu
Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa48995