Eikö saa erota?

Minua mietityttää suuresti teidän palstalaisten asenne. Eikö teidän mielestä ole oikeus avoeron jälkeen löytää uusi rakkaus, joka on ihanin mies kuin kukaan aikaisemmin ja muuttaa hänen kanssaan yhteen.

Mitä ihmeen laastarisuhteita tai toipusaikoja tarvitaan? Itse olin ainakin todella, todella helpottunut kuin edellinen suhde päättyi ja pääsin eroon siitä itsekeskeisestä narsistista. Ei tosiaan ole tullut ikävä!
10364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jospa oletkin itse se itsekskeinen narsisti.
Käytät kaikkia vain hyväksesi.

Äänestä

Täällä pääosin valittavat ne jätetyt exät, jotka ei näe mitään vikaa käyttäytymisessään liiton aikana. Minulla tilanne, että ex hylkäsi lapsensa eron jälkeen. Lapset eivät yhtään kysele isänsä perään, ei kertaakaan. Sekin jo kertoo että eipä isi kovin tärkeä hahmo heille ole ollut. No ex heijasti oman surkean lapsuutensa kasvatuskeinoja eli tunteettomuutta ja haukkumista. Milloin lapset olivat tyhmiä, idiootteja, jälkeenjääneitä... Kaikki kuitenkin aivan tavallisia, ihania lapsia (niinkuin kaikki lapset ovat). Monta kertaa isi sai heidät itkemään haukkumisillaan ja sitten vielä hän kehtasi ihmetellä miksi minä halusin erota?! Exällä vieläkin hyvin vihamielinen ja outo asenne lapsiaan kohtaan. On tavannut uuden naisenkin eromme jälkeen ja luulisi että leijuisi ihastumisen pilvissä, mutta ei, on tullut entistäkin ilkeämmäksi.

Äänestä

Et tainnut ymmärtää mitä avoliitolla tarkoitin. Olen itse ihan oikea leski,mutta myös avoliiton kokenut. Haluaisin keskustella aiheesta!

Äänestä
  • Mitä mahdat jutella ja kenelle?

    Äänestä

Mielestäni kenenkään ei kannata etsimällä etsiä uutta kumppania eron jälkeen, ero on niin monimuotoinen ja suuri asia. Usein etsitään juuri lohtua tuohon häkellyttävään tilanteeseen ja uskotaam sen löytyvän uudesta ihanasta suhteesta. Suhteen alussa usein lienee suuri huuma, jonka alle jää kaikki totuus, ihminen terapeutin mukaan on 6-vuotiaan tasolla ajatuksissaan.

Tämä kertoo sen, että on aivan syyntakeeton tähän suhteeseen ja kaikki sellaiset ajatauvat luoksenne, jotka luultavasti etsivät sieluaan tai joatin muuta. Suhde johtaa useimmiten eroon ja taas entistä surkeampaan tilanteeseen.
Joten kannattaisi olla yksin mahdollisimman pitkään, jokaisella lienee ystäviaä ja läheisiä, joiden kanssa voi pitää entistä enemmän yhteyttä.

Se kunnollinen uusi suhde tulee jos on tullakseen, etsimällä se ei löydy.
Myöskään näin ei säry se kaikki entinen, vaan ne läheiset ja ystävät jatkavat kanssasi, joita tulet aina tarvitsemaan, miehet ja naiset voivat vaihtua. sillä kannattaa satsata enemmän oman elämän tasapainoon kuin toisen sukupuolen etsintään.

Äänestä
  • Itse en ainakaan etsimällä etsinyt, vaan oikeastaan se mies tuli eteen jota olen aina etsinyt niin järki kuin tunne syistä.

    Aikaisemmat ns. "korvike"suhteet eivät silti kaduta, olen niistä oppinut paljon ja varsinkin sitä mitä suhde voi pahimmillaan olla. Jos en olisi nykyistä tavannut olisin tietysti korvikesuhteessa, koska yksin ei ole kivaa.

    Äänestä

Miksi... miksi ihmeessä kukaan edes on itsekeskeisen narsistin kanssa.....

Äänestä

Aihe oli väärä ja vanhentunut. Uutena chattaajana en oikein tiedä, miten toimia. On uusi tietsikka jne. Mutta-mitä mieltä olette risteilyistä Suomen ja Ruotsin välillä.jos vaikka olette joskus ennen tehneet sitä työn puolesta ja nyt se olisi vain vanhan toistoa vailla päämäärää? Miksi pitäisi toistaa vanhoja kuvioita?

Äänestä

Jos eroat, tarvitsetko sitä uutta suhdetta. Eikö olisi antoisampaa elää ihan omaa elämää, jossa kukaan ei todellakaan määrää asioistasi jos ne hoidat kunnolla. Sinulla on vapautesi, en itse antaisi sitä enää koskaan pois, niin hyvää ei löydy mistään. Eläisin lasteni kanssa onnellista elämää. Tekisimme yhdessä kaikkea kivaa.

Äänestä

Esim. Jos mies on juoppo ja työtön, ilkeä, ruma luuseri, joka kaltoin kohtelee jopa lemmikkiäsi, niin miksi häntä ei saa vaihtaa mukavaan, komeaan, varakkaaseen, ihanaan herrasmieheen? =D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.................. kirjoitti:

Minua mietityttää suuresti teidän palstalaisten asenne. Eikö teidän mielestä ole oikeus avoeron jälkeen löytää uusi rakkaus, joka on ihanin mies kuin kukaan aikaisemmin ja muuttaa hänen kanssaan yhteen.

Mitä ihmeen laastarisuhteita tai toipusaikoja tarvitaan? Itse olin ainakin todella, todella helpottunut kuin edellinen suhde päättyi ja pääsin eroon siitä itsekeskeisestä narsistista. Ei tosiaan ole tullut ikävä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu