Kesäksi Kovaan Kuntoon

Hyvää vapun aikaa! Kiitos kannustuksesta, kkk-55!

Reissussa meni pitkään. Puolitoista viikkoa. Tapasin monia sukulaisia, joita en ollut nähnyt pitkään aikaan. Kaikki sujui hyvin.

Painoni sain pidettyä samoissa lukemissa ja senhän melkein arvasin, kun itse sain päättää syömiseni. Kukaan ei tuputtanut, niin kuin joskus kylässä on tapahtunut. Liikunta jäi pikku käppäilyyn, yksi neljän kilometrin kävely, mutta sekin oli hiljalleen maisemien katselua.

Nyt kotona pitää siirtyä kasvislinjaan, se kesäkuu on tulossa. En ole vielä ehtinyt lenkille, kun olen pyykännyt ja parveketta tyhjentänyt talven havuista. Jospa vappuna pääsisin pitkälle lenkille. Sade ei minua haittaa, kun on hyvät varusteet.

Simaton ja munkiton vappu minulla.

Hauskaa vappua kkk-55!
9101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Moikka pella-!
Ihan kiva, että sulla meni kyläreissut hyvin, eikä kukaan tuputtanut syömisiään:)
Itse olen kyllä liikkunut sauvailemalla pitkiäkin matkoja, mutta painossa se ei valitettavasti näy, kun tulee kova nälkä päällensä:) Ehkäpä tuo paino ei laske, kun on tullut lihaksia..
Mulla on ollut tämä viikko talviloma ja hieno loma on ollutkin. Eilen haravoin koko mäen pelkissä pikineissä ja rusketustakin on alkanut tulla:) höm?luit oikein pikineissä juuri, eikä kovinkaan pahalta näyttänyt:)

Kiitos ja Iloista Vappua myös sulle!

ps. ilman munkkia ja simaa

Äänestä

Kyllä sinä, kkk-55 hyvältä näytät pikineissä. Minäkin kun saisin painoni vaikka 87 kiloon, niin melko mukavalta näyttäisin. Olen liikuntaa harrastanut koko ikäni ja rappusia kuljen ylös aina kun sellaiset näen. Siksi olenkin kiinteä lihaksiltani. Nytkin olen kulkenut lenkkiä joka päivä, ainakin kuntoa saan.

Minusta kuuluu seuraavan kerran lauantaina. Teen tässä välissä Helsinkikeikan. Sielläkin tulee kävelyä mukavasti. En käytä ratikoita kuin äärimmäisessä tarpeessa.

Lohiruokia olen syönyt ja marjoja. Näillä eväillä!

Äänestä

Kiitti vaan kannustuksesta pella- , niin ehkäpä heinäkuussa kesälomalla sitten viimeistään pitää näyttää hyvältä bikineissä:)
Lenkkeilen edelleenkin päivittäin, kun noita koiruuksia löytyy huushollista. Tällä hetkellä parikin kipaletta, kun on tuo villikko pentukin hoidossa.

Sulla tuntuu olevan hommat hanskassa ruokailussa ja liikunnassa. Itsekkin vetelen marjoja roppakaupalla pitkin päivää. Porkkanoita popsin myös välipalana.

Mukavaa Hesan keikkailua!

Äänestä

Hei!
Hesassa on käyty ja paljon tuli käveltyä. Tänään kävelin kuusi kilometriä. Ihanaa, kun pitkä talvi päättyi. Parvekkeelle laitoin jo kukkasia. Niitä hyysään sisälle pakkasöiksi.

Meilläkin on joskus ollut koiria. Ne ovatkin mukavia kavereita lenkillä. Nyt en voi ottaa koiraa, kun olen "reissu-reiska".

Paino tänään 91,6kg ja -200g joltain ajalta. Hidasta on, mutta minulle syöpölle on saavutus sekin, ettei paino nouse. Jospa tässä ajan kanssa järki kasvaisi siihen elämäntapamuutokseen.

Ihanaa viikonloppua ja kevyttä tulevaa viikkoa!

Äänestä
  • Moikka vaan pella-!
    Oli niin hieno ilma tänään, että meni ulkoillessa vähän koko päivä. Tytär tuli käymään ja hän onkin hyvä "personal trainer" veti äiteensä ihan loppuun super pitkällä sauvalenkillä, mutta hyvä olo tuli lenkin jälkeen. Aamupuolella kyllä käytiin ekaksi vähän lähikaupungissa shoppailemassa.
    Sitten tuohon painoon, tippumista ei kyllä ole tapahtunut. On jo aika vaikeata saada se pysymään alle seitkyt. Aloitan heti maanantaina uudelleen saman kikan mitä käytin vuosi sitten, elikkä iltasyömiset veke, eikä kuuden jälkeen enää mitään työlästä naamaan:)

    Äänestä

Sateista lauantai-aamua vaan pella-!
Heti asiaan: en ole saanut painoa yhtään alemmaksi runsaasta lenkkeilystä huolimatta. Olen silti kyllä tyytyväväinen osittain, koska olen liikkunut ja lihakset vahvistuneet:) Syön aika proteiinipitoista ravintoa, kuten broileria, lihaa, kananmunia ja paljon kasviksia. Raejuustoa, rahkaa pakastemarjoilla. Leipää ja perunaa niukasti. Syöminen on kuitenkin iltapainoitteista, koska päivä menee töissä, eikä oikein kerkeä syömään. Tarttis yrittää saada rytmi kaiketi toisinpäin
.
Pari kuukautta vielä ja sitten täytyy pitää paussia täältä, kun lomat alkaa. Siihen mennessä pitää saada tulosta. Aamulla painoni oli 70kg ja muistutukseksi pituus170cm. Kyllä tuosta muutama kilo joutais pois ja vartalo sais uuden ilmeen. Kyllä se työtä vaatii ja että vielä pysyis siinä kondiksessa.

Hauskaa viikonvaihdetta!

ps.lähdenkin saman tien tunnin sauvalenkille ja sitten suihkuun..

Äänestä

Tervehdys kkk-55!
Minä tulin juuri kotiin. Olin poikani luona kaksi yötä. Tämä "reissu-reiskan" elämä jatkuu osaltani.

Minäkin olen liikkunut niin, että jalatkin tuntuvat oikein topakoilta ja vahvoilta. Kasviksia olen syönyt. Punajuuria kilon viikossa ja siihen paljon muuta lisäksi. Kurkut ja tomaatit. Uunissa kypsennettyä porsaan filettä. Marjoja on vielä reilusti pakastimessa.
Ilmeisesti tulee liikaa energiaa, kun paino on melkein vakiosti sama. Pitää toivoa, kun ilmat lämpenee, että sitten olisi taas huonompi ruokahalu.

On tuo hyvä kun paino ei nouse ja olen pystynyt liikkumaan.

Toivotan oikein kevyttä tulevaa viikkoa meille!

Äänestä

Hyvää huomenta kkk-55!

Huikentelin tuolla ulkona ilman välihousuja viileellä, niin nyt olen kipeä. Onneksi löytyy ruokaa kotoa, etten tarvitse lähteä kauppaan. Eilisen nukuin melkein koko päivän.

Tiedä näistä saavutuksista, pääsenkö kesäkuuhun 8-alkuiseen, mutta nyt taas hiukan putosi. - 400g ja paino 91,2kg. Olen minä sillä tiellä, jotta oikeita ruokia syön. Siitä alkaa tulla jo tapa mitä ostan kaupasta.

Pian tulee minulle reissuputki. Käyn katselemassa täällä ja kirjoittelen kotona käydessäni.
Ilmoittele sitten, kun lähdet lomalle!

Keveitä eväitä meille taas viikoksi!

Äänestä

Hyvää huomenta vaan pella-!

Ikävää, että vilustuit, kun tuota viileetä oli välillä. Nyt näyttää alkavan lämmetä.
Mulla alkoi alkuviikosta hammas särkemään ja yltyi kovaksi keskiviikko yöllä, mutta onneksi sain päivystysajan torstaille. Hammas poistettiin, koska juuressa oli mätäpussi, mikä oli ehtinyt jo vaurioittaa luuta. Kyseinen hammas oli joskus juurihoidettu ja vuosi sitten siihen asennettiin kruunu. Jäi kaiketi silloin joku pöpö pohjalle:( Sain V-pen megakuurin ja vahvaa särkylääkettä.

Paino jyrrää samassa 7kympissä. Plussaa on se ettei ole noussut.
Sulla on pudonnut ihan kivasti paino:D jatka samaan malliin vaan..

Nautitaan lämpimästä ilmasta ja keveistä antimista!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pella- kirjoitti:

Hyvää vapun aikaa! Kiitos kannustuksesta, kkk-55!

Reissussa meni pitkään. Puolitoista viikkoa. Tapasin monia sukulaisia, joita en ollut nähnyt pitkään aikaan. Kaikki sujui hyvin.

Painoni sain pidettyä samoissa lukemissa ja senhän melkein arvasin, kun itse sain päättää syömiseni. Kukaan ei tuputtanut, niin kuin joskus kylässä on tapahtunut. Liikunta jäi pikku käppäilyyn, yksi neljän kilometrin kävely, mutta sekin oli hiljalleen maisemien katselua.

Nyt kotona pitää siirtyä kasvislinjaan, se kesäkuu on tulossa. En ole vielä ehtinyt lenkille, kun olen pyykännyt ja parveketta tyhjentänyt talven havuista. Jospa vappuna pääsisin pitkälle lenkille. Sade ei minua haittaa, kun on hyvät varusteet.

Simaton ja munkiton vappu minulla.

Hauskaa vappua kkk-55!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu