auton etujousi vaihtoon, hinnat

Pirkanmaa.

Mulla on ollut yli 20 vuotta erilaisia autoja ensimmäisen kerran meni autosta jousi poikki. Nyt kyselen mitä ootte maksaneet moisesta vaihdosta. Itsellä Opel.

26

29690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minulla on ollut vasta 40 v erilaisia autoja, ei kuitenkaan Opelia eikä VW:tä eikä japseja. Koskaan ei ole jousi katkennut.
      Korjaamolla se jousen vaihto pitäisi onnistua alle tunnissa. Itse jousen hintaa en osaa arvioida; varmaan Bilteman kuvasto kertoo jotain.

      • 1945

        Minulla kymmenien vuosien kokemus autoalalta. Vastaan on tullut lähes kaikki automerkit ja mallit. Koskaan en ole tavannut katkennutta jousta Ladassa. Kertokaa ihmeessä, jos jonkun Ladasta on jousi mennyt poikki normaalissa liikennekäytössä.


      • joustoa
        1945 kirjoitti:

        Minulla kymmenien vuosien kokemus autoalalta. Vastaan on tullut lähes kaikki automerkit ja mallit. Koskaan en ole tavannut katkennutta jousta Ladassa. Kertokaa ihmeessä, jos jonkun Ladasta on jousi mennyt poikki normaalissa liikennekäytössä.

        Eihän ladassa ole jousia. Takapenkissä varmaan joku vanha hetekan vieteri.


      • Anonyymi
        1945 kirjoitti:

        Minulla kymmenien vuosien kokemus autoalalta. Vastaan on tullut lähes kaikki automerkit ja mallit. Koskaan en ole tavannut katkennutta jousta Ladassa. Kertokaa ihmeessä, jos jonkun Ladasta on jousi mennyt poikki normaalissa liikennekäytössä.

        Lada on -60 luvun Fiat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lada on -60 luvun Fiat.

        Älykäs kommentti yli 10 vuotta vanhaan ketjuun.


    • dsdfsdfsdfsdfs

      Kun vaihdat toisen puolen jousen, kannattaa vaihtaa se toisenkin puolen samalla. Jos kyseessä on etujousi, kannattaa ainakin tarkistaa yläkääntölaakereiden ja iskunvaimentimien kunto samalla.

      Eli mitä noista sitten menee vaihtoon samalla, vaikuttaa hintaan oleellisesti.

    • TI-miesssss...

      Jousen hinta esim. astraan näkyisi olevan Motonetissa noin. 30 - 60 e/kpl. Vaihto luokkaa 50 e ja noin 100 e jos pyörän kulmat joudutaan säätämään. Jos jouset ovat kutakuinkin kuosissa, ihan hyvin voi vaihtaa vain sen toisen. Parin sentin korkeusero ei haittaa mitään, eikä pistä silmään.

    • 87k

      Mikä sua pelottaa rassukka.

      Jos oisit kertonut auton rekkarin, oisin kattonut mikä on ohjeaika tuon jousen vaihtoon, ja tämän jälkeen katsonut tuntiveloituksen autokeskuksessa, ja tämän jälkeen jousen hinnan motonetissä, joten olisin voinut antaa euron tarkkuudella sulle arvion.

      Toki et kertonut mikä jousi oli kysessä, esim tuulilasinpyyhmine varren jousi maksaa noin 15€ ja vaihtoon menee noin 30 sekuntia

      • kesä pilalla

        Koitappas kakkakikkare taas rauhoittua, oli nimimerkkisi mikä tahansa niin sinut kyllä aina tunnistaa, idiootti.


      • jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

        87k : todellinen urpo


    • Tyyytyväinen asiakas

      Ford-jousi 36 € Motonetista.
      Työ 25 €
      Yhteensä 61 €.

      Keuda Nurmijärvi.

      • Siskovveli

        Ladan jousi romikselta 10 €
        Työ ~12 € = SuomiViina 0.7
        Yhteensä 22 €

        Siskommies


      • itseoppinut psykolog
        Siskovveli kirjoitti:

        Ladan jousi romikselta 10 €
        Työ ~12 € = SuomiViina 0.7
        Yhteensä 22 €

        Siskommies

        Onhan se tuokin konsti päästä eukolta ottamaan Suomiviinaa. Olit vain vaihtavinasi sen jousen. Miksi olisit vaihtanut ehjän jousen? Jousen kävit kyllä romikselta hakemassa, kun et olisi muuten pääsyt eukoltasi viinakauppaan hakemaan sitä Suomiviinaa. Tosin ostit kyllä useamman pullon. Ei se jousikaan ollut Ladan jousi. Minulla on mennyt autosta milloin pakoputken kannatinlaakeri, raitisilmasuodatin(penkin alla haiseva makkaranpala) ym. vastaavaa. Aina olen päässyt hakemaan tarvittavia osia kaupungista.


    • markka-ajan.hinta

      Mulla oli kerran -90 Mazda 323 porrasperä josta katkesi takajousi ylitettäessä katua jossa oli korkeita lumipolanteita ajourien välissä, juuri kun joustoliike oli menossa niin katkesi ja löi niin lujaa takaiskarin yläpäähän että kuljettajanpaikalla lattiassa tuntui värinää hetken verran ja kuului sellainen "soiva" ääni.
      Laitatin siihen sitten uudet takaiskarit ja takajouset sekä nelipyöräsuuntaus, maksoi n. 2000 markkaa.

      • ei.lada

        Noi biltema/motonet on varmaan edullisia. Hinta heiluu riippuen maahantuojasta ja valmistajasta sekä tarvikenetin tarjouksista.
        Mun vähän jykevämpään henkilöautoon iskari 135 € jousi 65€ = 200 työt (1h).


      • Anonyymi

        Menit sitten teettämään tonnin arvoiseen autoon kahden tonnin remontin. Toivottavasti olet sittemmin tullut järkiisi, etkä näin euroaikana ole enää tehnyt vastaavia hölmön hommia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Menit sitten teettämään tonnin arvoiseen autoon kahden tonnin remontin. Toivottavasti olet sittemmin tullut järkiisi, etkä näin euroaikana ole enää tehnyt vastaavia hölmön hommia.

        Ei se ollut silloin tonnin arvoinen, eikä edes kymppitonnin...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Menit sitten teettämään tonnin arvoiseen autoon kahden tonnin remontin. Toivottavasti olet sittemmin tullut järkiisi, etkä näin euroaikana ole enää tehnyt vastaavia hölmön hommia.

        Vaihdoin autooni molemmat etujouset ja joustintukilaakerit osat maksoivat muutaman kympin käutettyinä, paisti laakeri joka oli uutena kallein oli laakeri 20 € kpl


    • Anonyymi

      Etujouset kun on paksuja ja tehty kestämään moottorin raskas paino keulalla ja ovat siten vielä jännityksessä koko ajan, katketessaan lyö varmasti todella lujaa iskaritornin yläpäähän. Kannattaisi katsella onko tullut muitakin vaurioita kuin pelkkä katkennut jousi. Se jos pääsee jousenpuristimesta hallitsemattomasti karkuun niin siinä on tappava voima.

    • Anonyymi

      Matti Nykänen on kuningas, ja elää.

      • Anonyymi

        Niin Elviskin.


      • Anonyymi

        Hyvä huomio.Kyllä meitä Matti Nykäsiä on elävien kirjoissa aika liuta.Tiedä sitten siitä kuninkuudesta.Minulla mäkiennätys 12metriä ja hypätty perinteisellä,tai perinteisellä ja perinteisellä.Aika helikopteriliikettä kädet kyllä tekivät,mutta pystyssä pysyin just ja just.Hypätty aikanaan Juupajoen Jorpakkolahdessa kahden luotettavan todistajan läsnäollessa.Baarikierros ennätys taas on menneiltä vuosilta 4 vrk.Pörräsin tuon ajan melkoisessa tärpätissä lähes ilmaiseksi,kun erehdyin sanomaan nimeni.Sen mitä muistan ,niin heräsin useampana päivänä eri kämpistä.Melkein kaikki kehuivat kovaksi jätkäksi,eikä minulla ollut mitään sitä vastaan.Eräskin muisteli minun olevan lyhyempi,johon muistaakseni vastasin,että viimeiset parikymmentä vuotta olen ollut tämän pituinen,eikä minua ole typistetty.Tämän jälkeen seurasi kova naurunremakka ja kehoitus,että otetaas taas.Tein työtä käskettyä sen 4vrk:tta milloin minkin syyn johdosta tai kunniaksi.Lopulta olin ,niin heikossa hapessa,että erään kaupungin virkavalta kyyditsi minut putkaan.Seuraavana aamuna herätessäni kaameaan kankkuseen jouduin kysymään :missä kylässä tai kaupungissa mahdoin olla.Sanoivat muistaakseni,että Savitaipaleella.Kun oikein kauniisti pyysin ,sain olla valtion majoituksessa iltaan asti.Illalla soitin asemalta luvan saatuani velipojalleni ja sain hänet suostuteltua hakemaan itseni 300 kilometrin päästä.Tämän jälkeen en ole erityisemmin nimeäni mainostanut,kun oli sen verran rankka reissu,että toipumiseen meni 3 vuorokautta ja jäi lievä änkytys päälle.


    • Anonyymi

      Jouset vaihdetaan aina parittain, kuten iskaritkin. Wwkonsernin tyyppivika..

      • Anonyymi

        Yli kymmenen vuotta vanhassa avauksessa oli kyseessä Opel. Toyotalla ajava Tero-poika käänsi tämänkin asian VW-ryhmään.


      • Anonyymi

        Pötypuhetta. Vain rikkoutunut osa vaihdetaan. Miksi vaihdettaisiin ehjiä osia.
        Auton pitäminen on muutenkin ihan riittävän kallista.


    • Anonyymi

      Vaihda ite ja tilaa osta i partsilta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2533
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      187
      899
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      723
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      642
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      542
    6. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      12
      481
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      467
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      54
      432
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      430
    Aihe