Halvat OBD vikakoodinlukijat, toimivatko?

iejbioerbjoerj

15

7817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • e5w632465342

      HUOM. Laatuautossa ei ole ODB:tä.

      Ystävällisin terveisin
      Aina käyntiin
      Halvemmat katsasukset
      5.4 l sadalla
      Nissan Micra -86

      • iejbioerbjoerj

        Heh, juttusi on hauskempi kuin tiedätkään kun kyse on -01 Nissan Micrasta :D


    • fees32

      Tuosta viivakoodin lukijasta minkä linkin tänne laitoit, ei ainakaan itselläni ole kokemusta..

      Mutta itse tilasin Dealextremestä MemoScan B200 SRS/Airbag Tool, joka maksoi juuri jotain tuon verran kuin nuo sinunkin linkittämäsi ODB-lukijat, ja helvatin hienosti toimi. Toki kyseessä on täysin eri tuote, mutta lähinnä ajattelin sanoa, että kyllä tuolla hinnalla ihan todennäköisesti saa toimivan ja hyvän vermeen. Mikä on kyllä outoa, kun ottaa huomioon tosiaan mitä vikamuistin nollaus maksaa korjaamoilla..

      Itsekin selvisin airbagin vikavalon nollauksesta samalla hinnalla kuin mitä sen teettäminen olisi korjaamolla maksanut. Ja nyt minulla on myös tulevaisuudessa mahdollisuus tehdä se, mikäli tarvetta ilmenee.

      Joten suosittelen tilaamaan ja koittamaan.

    • androidilainen
    • Eikö...

      Eikös olisi tärkeämpää korjata ne viat?

      • Sulo Vilen

        Kuule suomalaiselle hinta on tärkeintä. Onhan ne halvempaa nollata vikakoodi, kun korjata satasia maksava varaosa ja sen vaihto.


    • hänysyy
    • Zztoptop

      Ei tee. Piste.

    • Anonyymi

      Myynnissä on monenlaista. Pari vuotta sitten ostin X tool OBD2mini bloetooth lukijan 29 eurolla. Toimii helvetin hyvin.
      Nyt ostin Nexas NL101 lukijan 99e, koska oletin sen olevan jo huomattavasti monipuolisempi. Samat toiminnot kin tuossa halvassa 29 euron X tool lukijassa. Nexasin näyttö on mitä on live datassa. Bloototh lukija ja kännykkä 100 kertaa parempi

    • Anonyymi

      NexLink NL101 suomenkielinen vikakoodinlukija ostettuna 149e toivomuksena, että toimintoja olisi kattavasti. Aiemmin hankittu myös X-tool OBD2 mini 29 eurolla. X toolissa samat toiminnot monta kertaa halvemmalla ja vielä parempi näyttö, kun saa matkapuhelimesta katsella livedataa.

      • Anonyymi

        Löytyisiköhän jostain joko Bluetooth- tai WiFi -liitännällä oleva OBD -lukija ?

        Ja mielellään sellainen, jonka saa oman valinnan mukaan liittää joko

        1) Android -laitteeseen

        tai

        2) PC -tietokoneeseen ?

        Jos vielä mukana tulisi myös tekninen manuaali (saa toki olla netistä ladattava englanninkielinen manuaali) niin hienoa ! Siis sellainen, että jos ei ole tyytyväinen valmisohjelmistoon, niin tekninen manuaali mahdollistaa oman ohjelmistonkin kirjoittamisen (Siis PC:lle ja/tai Androidille).


    • Anonyymi

      Nexas NL101 suomenkielinen vikakoodinlukija OBD2, Nexlink NL101 kokemuksia. Suomenkielinen peruskampe. Toimii perustarpeisiin. BMWssä toimii perus vikakoodit, mutta ei sitten peruutustutka yms vikakoodit ja muut erikoisemmat. Halvemmilla vikakoodinlukijoilla olen päässyt paremmin käsiksi vikakoodeihin

    • Anonyymi

      Ostin obd lukija mutta ei ole suomen kieli. Pystytkö millään vaihtaa suomen kielinen? Voisiko joku avusta

    • Anonyymi

      Toimii toimii ..itellä on halpa obd lukija ja ohjelma Google kaupasta

    • Anonyymi

      Toki noissa on paljon ero...jos haluaa reaaliaika dataa kannattaa käyttää enemmän rahaa ja osta wifi yhteydellä toimiva joka on nopeampi datansiirtäjä .

      Bluthoot on kätevä mutta ainakin tuo oma halpa melko hidas

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3168
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2895
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2142
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1595
    5. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      6
      1369
    6. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1369
    7. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1334
    8. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1321
    9. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      14
      1307
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      25
      1249
    Aihe