Kokki Kolmonen on 70 vuotta ja yhä erinomaisessa kunnossa.
"Kansaa kehotettiin välttämään sokeria, suolaa, alkoholia ja kiinteitä rasvoja. Näillä eväillä Kolmonen on itse mennyt eteenpäin ja saanut lapsensakin syömään opettamallaan tavalla."
". Jos tekee mieli hyvää, Kolmonen lämmittää aamuista kaurapuuroa ja lisää siihen marjoja. Hampaansakin hän hoitaa hapanleivällä. Kolmonen on laskenut syöneensä vuodesta 1964 lähtien yhteensä 12 090 jälkiuunileipää."
Hieno mies, ottakaa nuoremmat oppia!
Kokki Kolmonen
15
146
Vastaukset
- linkki......
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Kokki Kolmonen käy kiusaamassa haukea/1135265787011
- Y ö k
On siinä kuikelolla herkut. Hyi saatana.
- joku vaan
On lisäksi auttanut säilyttämään ruokaperinnettä ensiarvoisella tavalla.
- karppiatri
Jaakko on selväpäinen kansanmies, mutta hänelläkään ole absoluuttista totuutta ruokavaliosta. Se mikä on Jaakolle hyväksi, se on vain hänelle, mutta me muut emme ole Jaakkoja.
Annan arvoa Jaakon valistukselle, opin Kolmosen ja Vanamon ohjelmista kuinka keitetään kaurapuuroa ja huolletaan valurautapannua.
Jaakoksi synnytään hän ollut samanlainen honkkelo http://www.riihimaenmessut.fi/files/3212/7479/1211/Ermessut_Jaakko_Kolmonen.JPG aivan nuoresta saakka, juuri sellainen johon ei ruoka pysty. Hänellä on jonkinlainen jalkavaiva lapsesta saakka, joten siinäkin mielessä on hyvä, että Jaakko on pitänyt painonsa kurissa.- joku vaan
Lisäksi heidän oppinsa ovat aika lähellä hiilihydraattitietoisuutta. Edistänyt kaikin puolin hyviä asioita (sokerittomuutta, paljon kasviksia, vähän tyydyttynyttä rasvaa mutta ei fanaattisuutta tässäkään suhteessa). Kaikin puolin kannatettavaa.
Ruisleipä ei kyllä edistä hammasterveyttä. Sylki hajottaa jo merkittävästi sokeria siitä. - leipääleipee
joku vaan kirjoitti:
Lisäksi heidän oppinsa ovat aika lähellä hiilihydraattitietoisuutta. Edistänyt kaikin puolin hyviä asioita (sokerittomuutta, paljon kasviksia, vähän tyydyttynyttä rasvaa mutta ei fanaattisuutta tässäkään suhteessa). Kaikin puolin kannatettavaa.
Ruisleipä ei kyllä edistä hammasterveyttä. Sylki hajottaa jo merkittävästi sokeria siitä.Sylki ei hajota ruisleivästä sokeria. Jonkin verran sen polysakkarideista hajoaa amylaasin vaikutuksesta maltoosiksi, mutta määrä ei ole kovin suuri. Ja koska ruisleivän pureskelu lisää syljen eritystä, sen puskuroivat ominaisuudet hoitavat senkin asian. Kolomonen on kyllä tosikova jätkä!!!!
Onko muuten karppiatri sitä mieltä, että hänellä ja muilla vhh-uskontokunnan kannattajilla on hallussaan abosuuttinen totuus?
- muuan don Juuan
ÄLÄ ETSI APSOLUUTTISTA TOTUUTTA r-valioista ? KOSKA SITÄ EI OLE OLEMASSAKAAN..
Höpö-höpö- teoriasi : " johon ei ruoka pysty " saa katkeamattoman naurun -purskahdukset koko tätä viestiketjua lukeneiden Jaakon oppilaiden keskuudessa.....hihihihi hohohoho hehehehehe
höpö-teoriasi tosin murenee itsesi toimesta jo toisessa lauseessa jossa toteat Jaakon pitäneen painonsa kurissa ?
* ) Ihan vain yleisohjeena: MIETTIKÄÄ PARI (2) KERTAA ENNEKUIN AVAUDUTTE TÄNNE ja karppiatri voisi lisätä kertoja 5:llä- karppiatri
Ystävä hyvä, saitko hepulit?
Voisin pitää sinua edes anonyyminä jos kirjoittaisit kaksi viestiä samalla nimimerkillä.
Tuo purkautumisesi oli kun alleviivaus, sille mitä kirjoitin hyvän vapun toivotuksessa mielenterveydestä.
- juuanin Topi
mieti oikeesti mitä yrität kertoa,,,niin että tulkintamme oli yhteneväinen jää tuota kosmoskynällä suorittamaasi ALLEVIIVAUSTA vähemmän---------- heheheheheheheheheheheheheheheh !
- muuan D juuan
sanonta:" lihavat on lepposia--- ne tekee kepposia " ei pidä paikkaansa ainakaan täällä.
" karppiatri " näyttä aivan vierivältä tapaturmavahingo-ilmoitukselta jolla on pakko olla kanta-asiakas kortti ensi-apuun....hartiaa ja vatsaa riittää ja niskan jäykkyys saisi raivoihinsa jopa Espanialaisen taisteluhärän.
Pienet ,kaukana toisistaan olevat silmät piilottelevat Brehzneviläis-kulmakrvojen varjossa kuin pääkopassa myllertäviä ajatuksia häveten....?
Mies muistuttaa kävelevää moukaria jota kätelessä voisi kuvitella saavansa jonkun tarttuvan wappu-taudin ... ! - ___________________-
ajattelitko muuttua patsaaksi kuten kaimasi ko näytelmässä. vahinkoahan ei siinä tule saavathan pulut paikan.paskannella jo jalusta on koirien mieleen..
oletpahan jotenkin hyödyksi, täällä rikkumisesi käy vain varoittavasta esimerkistä mielenterveyspalvelujen rapautumisesta.- joku vaan
Don Juuan on selkeästi lukenut henkilö. On ainakin lukenut kirjan Timo Mäki: Kolmijalkainen mies.
- arvaahan kuka ?
,,,siellä näkijä missä tekijä...?
- .
Jälleen kerran ketju mistä VHH:sta kiinnostuneelle on suurta hyötyä.
Kiitos sivulla eri nimerkeillä hilluvan räkänokkaisen mopedistin.
No sivu on kuolemankielissä joten ......
terv Veijo - arvaa kuka ?
käpy hurri on niin TOLLO että se ei edes mopoa ahjastaa vain omia,nivusissaan periviä satiaisiaan...hehehehehehehe.
Wappu terveiset puustisen äpärä pojalle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17113043
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454830Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392798Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1211979Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1131725Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3671655Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481