Väkivaltaisuuksia kristittyjä vastaan

ihmisoikeus

Nigerian pohjoisosissa on puhjennut vakavia useiden ihmisten kuolemaan johtaneita väkivaltaisuuksia vaalien jälkeen kun on virallisesti ilmoitettu, että hallitsevan People’s Democratic Party -puolueen johtaja Goodluck Jonathan on tullut uudelleen valituksi presidentiksi.

Väkivaltaisuuksia on esiintynyt etenkin muslimienemmistöisissä osavaltioissa. Väkijoukot ovat protestoineet kaduilla vaalien tulosta vastaan. Kirkkoja, kristittyjen koteja ja liikkeitä on joutunut väkivaltaisuuksien kohteeksi. Väkivaltaisuuksissa on poltettu yli 60 kirkkoa, tuhansia koteja on tuhottu ja useita pastoreita ja seurakuntien työntekijöitä on surmattu. Monet kristityt ovat paenneet kodeistaan hyökkäysten pelossa.

Kenraali Buhari, oppositiopuolueen johtaja ja presidenttiehdokas, on väittänyt, että vaaleissa on esiintynyt vaalivilppiä ja sanoi tulevansa valittamaan tällä perusteella vaalien tuloksesta viranomaisille. Kansanvälisten vaalitarkkailijoiden mukaan vaalit ovat kuitenkin olleet suurin piirtein vapaita ja oikeudenmukaisia. Afrikan Unioinin tarkkailijatiimin mukaan kyseessä oli Nigerian onnistuneimmat vaalit vuosikymmeniin, mutta tämä ei ole pysäyttänyt mellakoita maan pohjoisosan kaupungeissa, missä Buharilla on suuri kannatus. Punaisen Ristin viimeisimpien raporttien mukaan 48 000 ihmistä on paennut väkivaltaisuuksia.

http://ihmisoikeus.blogspot.com/2011/05/nigeriassa-vakivaltaisuuksia.html

4

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zilirimbsis

      Ymmärrän periaatteita ja sen että jotkut ovat valmiita kuolemaan sen takia. Mutta se että tuollaisessa maassa tuhotaan ja tapetaan ihmisiä uskomusten takia, ei ole mitään uutta auringon alla. Ei kai sellaista maata olekaan jossa näin ei olisi joskus tehty..

      Kristitty tai ei, väkivalta on ikävä asia ja koskettaa aina eniten lapsia, vaikka uhri olisikin isä tai äiti. Lapsista tulee orpoja, vihaisia ja väkivalta-perinnettä jatkavia aikuisia.

    • ...........

      Mitä tällaiset yhteiskunnan viholliset välittävät vaaleista muista demokratian ilmiöistä? Mikseivät yritä vallankaappausta terrorismin avulla kuten sukulaissielunsa ympäri maailmaa? Toivottavasti oikeat ihmiset joutuvat vankilaan ja nollatoleranssi otetaan vihdoin käyttöön Nigeriassakin. Muuten on melkein sama, kuka maata johtaa. Rankaisemattomuus antaa väärän viestin jo lapselle. Hallinnolta tarvitaan selväsanaisia kannanottoja ja johdonmukaista toimintaa. Ei taida Afrikan pojista olla johtajiksi, Nelson Mandelaa lukuun ottamatta. Hyvä nainen voisi panna tuulemaan, koska ymmärtää aloittaa ihmisoikeuskysymyksistä. Ukkeleita pitää oikein anomalla anoa jokaisessa yksittäistapauksessa, oma-aloitteisuutta ja näkemystä heiltä on turha toivoa.

    • Pata kattilaa

      Nigeriassa, jossa väestö jakautuu selkeästi sekä muslimeihin että kristittyihin, on myös ollut näiden ryhmien välisiä yhteenottoja ja silmitöntä väkivaltaa jatkuvasti jo vuosikymmeniä. Aivan yhtä lailla kristityt ovat vainonneet muslimeja, tappaneet satoja ja polttaneet lukuisia moskeijoita. Tosin kristityt jättävät aina niin mielellään tämän puolen asiasta kokonaan kertomatta.

      Tuosta vain näkee, mitä ne uskonnot maailmassa rakentavat - vihaa, sotaa ja suvaitsemattomuutta, sekä lisää vihaa, suvaitsemattomuutta ja sotaa. Noilla nigerilialaisillakaan, saman maan ihmisillä, ei olisi muuten paljonkaan syytä tappaa toisiaan ja tuhota toistensa rakennuksia, mutta kun toisilla on väärä uskonto ja itsellä se ainoa oikea, saa sille toiselle jolla on väärä tehdä ihan mitä tahansa.

      http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/42682-nigerian-veriloylyissa-kuollut-satoja

    • Rauhanlietsoja

      En oikein usko tähän propagandaan. On jo pitkään pyritty uskottelemaan että nuo tuolla riistetyissä kehitysmaissa, eivät muuta osaa kuin tapella. Kyse on uskottelusta ja siitä että me länsimaalaiset uskoisimme olevamme heitä paljon viisaaampia (rasistisesti ylempiarvoisia), ja että alkaisimme vihaamaan yhtä jos toistakin uskontoa. Ihmisiä he siellä ovat ja katsovat toinen toistensa käyttäytymistä, ja sen perustella tekevät ratkaisuja Jumalan antaman ymmärryksen nojalla.

      Länsimaalaisena tahdon sanoa, että näitä riistettyjä maita kohtaan tehty politiikka on hyvin väärää. Annetaan näennäistä kehitysapua, josta ei juurikaan ole hyötyä ja samalla länsimaiset yritykset omistavat noissa maissa valtavan suuren osan tuotannosta ja harjoittavat siellä paikallisväestön orjatyötä. Emme toki saa siitä tietää, koska sehän olisi kamala joutua kyseenalaistamaan tämä näennäisen hyvinvointimme lähde joka on heidän harjoittama alkutuotanto orjatyönä.

      Toivon että uutisia voitaisiin suodattaa hieman ja ottaa itse selkoa asioista. Erityoisen paheksuttavana pidän muiden maiden puuttumista maiden sisäisiin asioihin. Niiden motiivit eivät oikein vaikuta rakkaudellisilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      104
      2617
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      101
      1667
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1515
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1028
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      44
      911
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      896
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      334
      814
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      813
    Aihe