Kuinkas oikein menee nämä nettideittailun alkeet? Voiko joku valaista aloittelijaa? Olen muutamalle laittanut kuvani, eikä sen jälkeen ole toiselta puolelta mitään kuulunut.. Saattaahan toki olla, ettei naama miellytä:) Olisiko pitänyt vaikka pyytää kuvaa vastavuoroisesti toiselta osapuolelta???Odottavatko miehet sitä yleensä?
Olen jotenkin vanhanaikainen ja odotan, että vastapuoli ilmaisee kiinnostuksensa aika selvästi ennenkuin uskallan itse sen tehdä..
Hyviä neuvoja siis otetaan vastaan...
Nettideittailun sääntöjä aloittelijalle-taas:)
10
618
Vastaukset
- Ugly face
Kuva ei miellyttänyt todennäköisesti heitä tarpeeksi.
Itse poistuin miehenä tuolta koska samaa käytöstä sain naisilta vaikka pitkiä juttujakin teksiten muodossa vaihdettiin ennen kuvaviestejä.
Osa taas kommentoi suoraan miten epäkiinnostava ulkonäöllisesti olen. Osa taas keksi jonkun hätävalheen juuri sopivasti kuvien vaihdon yhteydessä ettei vain tarvitsisi olla enää yhteyksissä.
Nettideitti on raakaa puuhaa ja ihmiset töllöttävät sitä kuvaa.
Tämän jälkeen jos se ei kolahda niin voi tapahtua oikeastaan mitä hyvänsä, yleisin tapa taitaa olla se että hävitään koska "mitäänhän ei ole vielä luvattu" (yms. sellaista paskaa)
Jos et ole kuvauksellinen kuten minä en ole niin pysy poissa netistä.
Netissä en aio enää deittailla koska ajatus jollekulle kuvan lähettämisestä sekä sen naisen "arvioinnista" on suhteellisen oksettava.
Pinnallisia vittupäitä. Älä huolehdi heistä. - Puolimies
Ensimmäinen asian jonka teet on, että poistat profiilisi ja unohdat koko jutun. Okei?
Tämä ei nyt vastoin monia odotuksia ole kauhean järkevää, eikä tästä välttämättä jää edes hyvä mieli. Pettymyksiä, valheita, katkeruutta suuntaan jos toiseen, pinnalisuutta, välinpitämättömyyttä ja kaikkea mahdollista tältä väliltä. Kokemuksena se voi lähinnä osoittaa sinulle, että maailma on paska ja ihmiset samoin.
Tulet varmaan itsekin joskus lukeneeksi näitä palstoja ja huomaat kuinka katkerasti ja masentuineina ihmiset kirjoittavat kokemuksistaan ja siitä miten paskaa tämä on. Sitten joku keikari tulee paikalle, ja julistaa löytäneensä täältä sen rakkaan. Sinua tämä suorastaan vituttaa, koska et ole sitä itse löytänyt. Alat epäillä omaa ulkonäköäsi ja viehätysvoimaasi. Mietit pääsi puhki, että millainen sinun tulisi olla, ja masennut kun et sitä sitten kai ole.
Vertailet itseäsi muihin ja mietit onko syynä kenties nenäni vai rintani, vai ehkä ne molemmat. Onko se pituus? Sen puute vai liika sellainen. Ylipaino, alipaino? Sanoinko jotain hölmösti? Jätinkö jotain tärkeää sanomatta? Olisiko pitänyt olla rempseämpi, vai asiallisempi? Flirttaileva vai leikkiäkö hankalasti tavoiteltavaa.
Kyselet muilta miten toimia ja saat todennäköisesti hyvin ristiriitaista tietoa, jonka valossa on hyvin hankala toimia ja tehdä johtopäätöksiä. Joku sanoo yhtä ja toinen toista. Ole avoin, mutta älä kuitenkaan. Ota rohkeasti yhteyttä. Älä, sillä nainen ei tee aloitetta. Kaikki on kovin sekavan oloista, varsinkin kun haluat lisää tietoa ja erehdyt sitä kysymään. Luulet, että täällä voisi keskustella asioista fiksusti ja rakentavaan sävyyn.
Jos tämä ei saa sinua muuttamaan mieltäsi, niin tervetuloa joukkoon. Mutta varaudu silti...noh kaikkeen mahdolliseen. Otathan jotkut asioista huumorilla, koska muuten tämä on aika kakkaa ;)
Mutta nyt menen itse juomaan sillan alle lasolia, koska tämän masensi niin kovasti. Vain siten pääsen unelmieni maailmaan, jossa minä olen päällikkö. Lisäksi luulen, että talon omistajat ovat kohta tulossa takaisin, joten parempi lähteä.- sinolisanna
pusu sulle Puolimies: :-*
- Queensland tunnus
Olen 43 vuotias nuorekas, mukava ja rehellinen mies. Kuvani on netissä ja mukavan näköiseksi on väitetty. Silti sama tilanne kuin sinulla. Oma ilmoitukseni on ollut jo useita viikkoja suomi24 ja cityn deitti palstalla mutta yhtäkään vastausta ei vaan naisilta tule. Jos laitan aloitetta naisille pikaviestillä niin sekään ei auta. Olen paljon muokannut profiiliani ja kertonut asiat monelta kantilta, mutta ei, ei vaan tule aloitetta. Ehkä syy on se, että monet miehet ovat pailanneet juuri noiden saittien maineen pervoilulla. Normaalit ja fiksut ei sinne edes tule koska ovat kuulleet millaisia tyyppejä siellä liikkuu. Miten sun ja mun kaltaiset vakavissaan seuraa etsivät tyypit sitten voisi tutustua?
- ei nuorekkuudelle
Kuule Queensland, jos olet tuo sama henkilö kuin se jolla on deittiosastolla ilmoitus voin kertoa näin naisen näkökulmasta pari syytä miksi en vastaisi sinulle.
Sanot olevasi nuorekas, mutta kuva ei kyllä vastaa sitä mielikuvaa millään lailla. Näytät siinä täsmälleen ikäiseltäsi etkä yhtään nuorekkaalta. Lisää miinusta aurinkolaseista kuvassa. Poista sana nuorekas tekstistä ja vaihda kuva, muuten teksi oli ihan ok, ei mitään mikä hirveästi poikkeaisi massasta, mutta varmasti joku nainen kiinnostuu sinusta sen perustella. - FF
ei nuorekkuudelle kirjoitti:
Kuule Queensland, jos olet tuo sama henkilö kuin se jolla on deittiosastolla ilmoitus voin kertoa näin naisen näkökulmasta pari syytä miksi en vastaisi sinulle.
Sanot olevasi nuorekas, mutta kuva ei kyllä vastaa sitä mielikuvaa millään lailla. Näytät siinä täsmälleen ikäiseltäsi etkä yhtään nuorekkaalta. Lisää miinusta aurinkolaseista kuvassa. Poista sana nuorekas tekstistä ja vaihda kuva, muuten teksi oli ihan ok, ei mitään mikä hirveästi poikkeaisi massasta, mutta varmasti joku nainen kiinnostuu sinusta sen perustella.Samaa mieltä kuin edellinen. Ihan ok teksti mutta ihan 43-vuotiaan näköinen mies (miksi muuten sanot siellä olevasi 42?) eli unohda termi "nuorekas". Eikä tosiaan ole mukavaa piilotella aurinkolasien takana ja toisaalta tukkakin olisi kiva nähdä.
- Wastaajatar
Komppaan edellisiä Queensland:ille vastanneita. Sana "nuorekas" on aivan karmea, koska sitä eivät käytä muut kuin vanhat. Itselleni se on todella turn-off sanana, vihjaa a) henkilön ikäkriisiin tai b) siihen, että henkilö yrittää hakea itseään huomattavasti nuorempaa seuraa... ei, ei. Korjaa ikäsi myös ajan tasalle todelliseksi.
Edelleen olen aiempien vastaajien kanssa samaa mieltä siitä, että naamastasi ei saa kuvasta minkäänlaista tolkkua, kun olet piilossa aurinkolasien ja lätsän alla. Kunnon kuva tilalle (huom. tuore kuva!).
- 80
"Ikäsi ei ole minulle tärkein tieto", kunhan olet minua nuorempi.
- .......
Tähän kiinnitin itsekin eniten huomiota, vie valitettavasti uskottavuutta koko profiililta. Siksi tuota "nuorekkuuttakin" pitää ilmeisesti korostaa, että kelpaisi nuoremmille... :D
- eikylläolesellaista
Miehen näkökulmasta nuo vihjaukset urheiluautoista ja velattomuudesta kuulostavat leveilyltä. En tiedä miten naisiin uppoaa, itse jättäisin nuo tiedot pois ja yllättaisin vaikka treffeillä sillä urheiluautolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614167Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643403Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541775Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251633Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961412Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132915Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235852en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115813Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17778