Tuota, meikälle ei ole ennen käynyt tällaista omituista pikku juttua....
Toissapäivänä join vain yhden oluen, eilen en mitään. Tänään kun tavalliseen tapaan istuin koneen äärellä vähän pelaamassa, alkoi pikkuhiljaa huimata.
Sitten kun olin aikeissa nousta alkoi tuntua nousuhumalalta :/
Enkä tiedä syytä siihen. Ensimmäistä kertaa elämässäni käynyt näin.
Nyt ollu jo yli 5min ja on aika suoraan sanottuna valehtelematta humalainen olo.
Jos joku on kokenut saman tai kuullut, kerro ihmeessä jos tietäisit edes vähän mitä se saattaisi olla.
Kiitos
Humala ilman ALKOHOLIA!!!! Mahdollista?
5
2396
Vastaukset
- inesive
vaikea muuten selittää asiaa kun on olo mikä on :(
- hth**
Huimausta. Humalainen olohan on huimausta - alkoholi vaikuttaa tasapainoaistimuksiin. Ehkä sisäkorvaperäistä? Onko sinun vaikea pysyä pystyssä? Miltä tuntuu pään nopea kääntäminen?
Yleisin syy huimaukseen on tosiaan sisäkorvan tasapainoelimessä vapautuneet (infektion tai päähän kohdistuneen is.kun seurauksena) otoliitit eli kalsiumpitoinen sakka, joka aiheuttaa huimausta. Vaaratonta, mutta voi olla ikävän tuntuista. Syynä huimaukseen voi olla myös niskan lihasten jumittaminen. Hyvin paljon kahda edellämainittua harvinaisempaa on sitten silmäperäinen tai aivoperäinen huimaus.
Tässä tietoa tuosta sisäkorvaperäisestä huimauksesta;
http://www.poliklinikka.fi/?page=1870948&id=3350311- inesive
Kiitos vastauksesta.
Tuota tämä kyseinen "humalan" tapainen olo on kestänyt jo miltein tunnin.
Ja kun kääntelen päätäni nopeasti sivulta toiselle, ruumiini kallistuu hieman tavallista enemmän ja päätä jomottaa hieman.
Pystyssä pysyminen on kuin kännistä kävelyä.
Kun kerran mainitsit niskalihaksista, kyllä ne ovat kireät olleet jo pitkän aikaa. Ei satu, mutta kireät.
Plus pitkään kestänyt päänsärky samassa kohdassa niskan takana. Kaverit/Ystävät arvelevat sen johtuvan juuri niskan takia.
*vai miten tän selittää helpoiten*
Kai tämä saattanee johtua myöskin siitä että olen viimeaikoina nukkunut todella huonosti. hehe :)
- ilmanviinaa
Itsellä myös eilen oli samanmoinen olo. Tuli yhtäkkiä kun olin kävelemässä tampereella koskikeskuksessa. Totesin että kroppa vaan oudokseltaan sekoilee, kun yritän lopettaa dokaamista.
http://www.youtube.com/ilmanviinaa- sitä se on
Saman tekee myös ilokaasu. Ihan kuin pöhnässä olisi, kun kokeilin kerran synnytysosastolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574156Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643394Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541771Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251630Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961411Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132910Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235851en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115808Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17773