Tuota, meikälle ei ole ennen käynyt tällaista omituista pikku juttua....
Toissapäivänä join vain yhden oluen, eilen en mitään. Tänään kun tavalliseen tapaan istuin koneen äärellä vähän pelaamassa, alkoi pikkuhiljaa huimata.
Sitten kun olin aikeissa nousta alkoi tuntua nousuhumalalta :/
Enkä tiedä syytä siihen. Ensimmäistä kertaa elämässäni käynyt näin.
Nyt ollu jo yli 5min ja on aika suoraan sanottuna valehtelematta humalainen olo.
Jos joku on kokenut saman tai kuullut, kerro ihmeessä jos tietäisit edes vähän mitä se saattaisi olla.
Kiitos
Humala ilman ALKOHOLIA!!!! Mahdollista?
6
6681
Vastaukset
vaikea muuten selittää asiaa kun on olo mikä on :(
- hth**
Huimausta. Humalainen olohan on huimausta - alkoholi vaikuttaa tasapainoaistimuksiin. Ehkä sisäkorvaperäistä? Onko sinun vaikea pysyä pystyssä? Miltä tuntuu pään nopea kääntäminen?
Yleisin syy huimaukseen on tosiaan sisäkorvan tasapainoelimessä vapautuneet (infektion tai päähän kohdistuneen is.kun seurauksena) otoliitit eli kalsiumpitoinen sakka, joka aiheuttaa huimausta. Vaaratonta, mutta voi olla ikävän tuntuista. Syynä huimaukseen voi olla myös niskan lihasten jumittaminen. Hyvin paljon kahda edellämainittua harvinaisempaa on sitten silmäperäinen tai aivoperäinen huimaus.
Tässä tietoa tuosta sisäkorvaperäisestä huimauksesta;
http://www.poliklinikka.fi/?page=1870948&id=3350311Kiitos vastauksesta.
Tuota tämä kyseinen "humalan" tapainen olo on kestänyt jo miltein tunnin.
Ja kun kääntelen päätäni nopeasti sivulta toiselle, ruumiini kallistuu hieman tavallista enemmän ja päätä jomottaa hieman.
Pystyssä pysyminen on kuin kännistä kävelyä.
Kun kerran mainitsit niskalihaksista, kyllä ne ovat kireät olleet jo pitkän aikaa. Ei satu, mutta kireät.
Plus pitkään kestänyt päänsärky samassa kohdassa niskan takana. Kaverit/Ystävät arvelevat sen johtuvan juuri niskan takia.
*vai miten tän selittää helpoiten*
Kai tämä saattanee johtua myöskin siitä että olen viimeaikoina nukkunut todella huonosti. hehe :)
- ilmanviinaa
Itsellä myös eilen oli samanmoinen olo. Tuli yhtäkkiä kun olin kävelemässä tampereella koskikeskuksessa. Totesin että kroppa vaan oudokseltaan sekoilee, kun yritän lopettaa dokaamista.
http://www.youtube.com/ilmanviinaa- sitä se on
Saman tekee myös ilokaasu. Ihan kuin pöhnässä olisi, kun kokeilin kerran synnytysosastolla.
- Anonyymi
syöpä veikkaisin!! koiralleni kävi sama, se räjähti parin viikon sisää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin27710342IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3327322Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?861967Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1211703Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61521Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut751459- 1091191
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin48979Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26838MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312762