Tuota, meikälle ei ole ennen käynyt tällaista omituista pikku juttua....
Toissapäivänä join vain yhden oluen, eilen en mitään. Tänään kun tavalliseen tapaan istuin koneen äärellä vähän pelaamassa, alkoi pikkuhiljaa huimata.
Sitten kun olin aikeissa nousta alkoi tuntua nousuhumalalta :/
Enkä tiedä syytä siihen. Ensimmäistä kertaa elämässäni käynyt näin.
Nyt ollu jo yli 5min ja on aika suoraan sanottuna valehtelematta humalainen olo.
Jos joku on kokenut saman tai kuullut, kerro ihmeessä jos tietäisit edes vähän mitä se saattaisi olla.
Kiitos
Humala ilman ALKOHOLIA!!!! Mahdollista?
6
7224
Vastaukset
vaikea muuten selittää asiaa kun on olo mikä on :(
- hth**
Huimausta. Humalainen olohan on huimausta - alkoholi vaikuttaa tasapainoaistimuksiin. Ehkä sisäkorvaperäistä? Onko sinun vaikea pysyä pystyssä? Miltä tuntuu pään nopea kääntäminen?
Yleisin syy huimaukseen on tosiaan sisäkorvan tasapainoelimessä vapautuneet (infektion tai päähän kohdistuneen is.kun seurauksena) otoliitit eli kalsiumpitoinen sakka, joka aiheuttaa huimausta. Vaaratonta, mutta voi olla ikävän tuntuista. Syynä huimaukseen voi olla myös niskan lihasten jumittaminen. Hyvin paljon kahda edellämainittua harvinaisempaa on sitten silmäperäinen tai aivoperäinen huimaus.
Tässä tietoa tuosta sisäkorvaperäisestä huimauksesta;
http://www.poliklinikka.fi/?page=1870948&id=3350311Kiitos vastauksesta.
Tuota tämä kyseinen "humalan" tapainen olo on kestänyt jo miltein tunnin.
Ja kun kääntelen päätäni nopeasti sivulta toiselle, ruumiini kallistuu hieman tavallista enemmän ja päätä jomottaa hieman.
Pystyssä pysyminen on kuin kännistä kävelyä.
Kun kerran mainitsit niskalihaksista, kyllä ne ovat kireät olleet jo pitkän aikaa. Ei satu, mutta kireät.
Plus pitkään kestänyt päänsärky samassa kohdassa niskan takana. Kaverit/Ystävät arvelevat sen johtuvan juuri niskan takia.
*vai miten tän selittää helpoiten*
Kai tämä saattanee johtua myöskin siitä että olen viimeaikoina nukkunut todella huonosti. hehe :)
- ilmanviinaa
Itsellä myös eilen oli samanmoinen olo. Tuli yhtäkkiä kun olin kävelemässä tampereella koskikeskuksessa. Totesin että kroppa vaan oudokseltaan sekoilee, kun yritän lopettaa dokaamista.
http://www.youtube.com/ilmanviinaa- sitä se on
Saman tekee myös ilokaasu. Ihan kuin pöhnässä olisi, kun kokeilin kerran synnytysosastolla.
- Anonyymi
syöpä veikkaisin!! koiralleni kävi sama, se räjähti parin viikon sisää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy132142Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1481704Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko191580Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1221239Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82211232Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861124Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661055Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.97896Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j70852- 80833