Tunti pari ennen herätystä, joka on klo 06.00, Tenho herää ja kiirehtiin huuhaalle purkamaan pahaa oloaan hoitajilta salaa.
Siis kello 06.00 on herätys ja hoitajat saapuvat pesemään Tenhon ihraisen ruhon alta makuuhavat ja vaihtamaan vaipat.
Klo 07.00 Aamupala, eli aamuvelli pillillä ja näkkäriä soseutettuna tietenkin.
Klo 08.00 Lääkitys, Tenholle Xanoria ja muita rauhoitavia.
Klo 09.00 Lääkärin kierros ja Tenhon kuulumiset
Klo 10.00 Ensimmäinen terapiatunti, fysioterapia (toivotonta Tenholle)
Klo 11.00 lounas soseutettua kalakeittoa ja jälkkäriksi pirtelöä pillillä
vapata Klo 13.00 asti, eli Tenho riehuu koneella ja raivoaa.
Klo 14.00 iltapäivä terapiaa, pelejä, pesuvatiuintia, poniratsastusta jne.
Klo 16.00 iltapäivälääkitys
Klo 17.00 välipala, banaanisosetta
Klo 18.00 Vapaamuotoista harrastelua, jokainen kykynsä mukaan. Tenho yrittää liikutella sormiaan ja varpaitaan (ei onnistu taaskan)
Klo 19.00 Päivällinen kanaista pilttiä ja lettuja soseena hillon kanssa johon on sekoitettu "jarrua".
Klo 20.00 iltapesut/sauna kerran vuodessa. Tenho pestään paineletkulla.
Klo 21.00 hiljaisuus.
Klo 22.00 Tenho salaa koneelle riehumaan Huuhaa-palstalle. Kunnes nukahtaa omaan itkuunsa.
Aamulla sama uudelleen joka ikinen päivä.
Häirikkö Hummeri-Tenhon normipäivä
Hoitaja.
1
178
Vastaukset
- Mika++
Äippä oli hoitoalalla. Yhtenä hoidokkina oli muuan kaulasta alaspäin halvaantunut. Kommunikoi silmiään liikuttamalla. Puolen vuoden päästä kykeni jo kohottamaan käsiään. Mielikuvaharjoittelu! Jatkuva mielikuvaharjoittelu. Keho rupeaa hermottumaan uudestaan. Tämänkin potilaan "ammattilaiset" olivat luokitelleet toivottomaksi tapaukseksi. Jos ei puukko tai kemikaalit tehoa, niin näiltä "ammattilaisilta" putoaa rukkaset lattialle saman tien.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun684735KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1713645- 1683174
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?723094Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502801- 251964
- 241881
- 301666
- 1741660
- 421362