sairasloma

Työpaikalla on tunnollisia työntekijöitä ja lusmuja, jotka "sairastavat" vuodessa työnantajan piikkiin maksimimäärän, mitä voi. Korotetaan kaikkien työntekijöiden palkkoja muutama prosentti, mutta aina ensimmäiset kolme sairaslomapäivää menee työntekijän omaan piikiin. Tunnolliset ja terveet työntekijät saavat parempaa palkkaa, kuin krapulassa makaavat tai muuten vaan ei huvita-lusmut. Eikä joudu kukaan rappiolle, normaali ihminen ei sairasta kovin montaa kolmen päivän jaksoa vuodessa, parempi palkka kompensoi normaalit pikku sairastelut.
4650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itse ajattelisin näin, että jos `lusmuttaa`- tai suomeksi sanottuna joku päivä vituttaa niin ankarasti, että töihin ei tule lähdettyä vaan `sairastaa` niin silloin todellakin on parempi jäädä kotiin kuin mennä työmaalle oleilemaan saamatta vitutukseltaan mitään aikaan samalla pilaten muiden työtovereittensa työpäivän.
Tämä on varsin samanlainen asia kuin keskustelu tupakkatauoista - mikä sanomattomasti ottaa savuttomia päähän - alkaa puhe siitä, kuinka savuttomat tekevät enemmän töitä, mutta eivät saa siitä palkkaa..
Kuitenkaan MISSÄÄN EI puhuta tutkimuksista, joissa todetaan tupakoitsijoiden työpanoksen olevan jopa huomattavasti parempi kuin savuttomien puurtajien, johtuen juuri näistä ylimääräisistä tupakkatauoista - eli suomeksi - tupakoitsijat saavat lyhyemmässä ajassa enemmän aikaan kuin muut puurtajat..
Eli jos olet fiksu , arvostat itseäsi ja työmaatasi niin olet jumaliste kotona silloin kun tiedät, että olo ei ole hyvä. Silloin teet työsi paremmin ja kaikki ne hyötyvät, joille työsi teet.
Ne `ahkerat` puurtajat, jotka vääntyvät töihin silloinkin, kun tauti iskee tekevät hallaa nimenomaan työnantajilleen. Eivät saa mitään aikaiseksi - tartuttavat muut - ja lisäksi ottavat itselleen sen marttyyriyden ja korvaamattomuuden kehän ja ovat myöhemmin itsemurhan partaalla, jos joutuvat työttömiksi tai kykenemättömiksi.
Ja vääntäen - jos poissaoloja on liikaa on työnantajan syytä katsoa peiliin - jokin mättää..

Ja huom - olen pientyönantaja!!

Äänestä
  • Joo, voihan se noinkin olla, mutta kuuluuko se vitutus työnantajan kustantaa. Minusta idea oli hyvä, moni tunnollinen työntekijäkin varmaan kannattais.

    Äänestä

Oletpas sinä hyvä lääkäri, kun voit potilasta näkemättä sanoa, onko oikeasti sairas vaiko vain vituttaa!

Äänestä
  • Jos kerran "vituttaa", niin minkäs vuoksi sitä muka töissä käy. Senkun jää vain makailemaan ja nauttimaan Kelan päivärahoista veronmaksajien piikkiin ja antaa tilaa ahkerille ja tunnollisille työntekijöille. Niitäkin on työttömänä pilvin pimein. Yhden "vituttajan" takia ilmapiirikin voi pahentua, kun joutuu ottamaan vedätys tyylin käyttöön ainakin ryhmäurakoissa. Se jos mikä "vituttaa" katsella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


omaan piikkiin kirjoitti:

Työpaikalla on tunnollisia työntekijöitä ja lusmuja, jotka "sairastavat" vuodessa työnantajan piikkiin maksimimäärän, mitä voi. Korotetaan kaikkien työntekijöiden palkkoja muutama prosentti, mutta aina ensimmäiset kolme sairaslomapäivää menee työntekijän omaan piikiin. Tunnolliset ja terveet työntekijät saavat parempaa palkkaa, kuin krapulassa makaavat tai muuten vaan ei huvita-lusmut. Eikä joudu kukaan rappiolle, normaali ihminen ei sairasta kovin montaa kolmen päivän jaksoa vuodessa, parempi palkka kompensoi normaalit pikku sairastelut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu