Työpaikalla on tunnollisia työntekijöitä ja lusmuja, jotka "sairastavat" vuodessa työnantajan piikkiin maksimimäärän, mitä voi. Korotetaan kaikkien työntekijöiden palkkoja muutama prosentti, mutta aina ensimmäiset kolme sairaslomapäivää menee työntekijän omaan piikiin. Tunnolliset ja terveet työntekijät saavat parempaa palkkaa, kuin krapulassa makaavat tai muuten vaan ei huvita-lusmut. Eikä joudu kukaan rappiolle, normaali ihminen ei sairasta kovin montaa kolmen päivän jaksoa vuodessa, parempi palkka kompensoi normaalit pikku sairastelut.
sairasloma
omaan piikkiin
4650
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse ajattelisin näin, että jos `lusmuttaa`- tai suomeksi sanottuna joku päivä vituttaa niin ankarasti, että töihin ei tule lähdettyä vaan `sairastaa` niin silloin todellakin on parempi jäädä kotiin kuin mennä työmaalle oleilemaan saamatta vitutukseltaan mitään aikaan samalla pilaten muiden työtovereittensa työpäivän.
Tämä on varsin samanlainen asia kuin keskustelu tupakkatauoista - mikä sanomattomasti ottaa savuttomia päähän - alkaa puhe siitä, kuinka savuttomat tekevät enemmän töitä, mutta eivät saa siitä palkkaa..
Kuitenkaan MISSÄÄN EI puhuta tutkimuksista, joissa todetaan tupakoitsijoiden työpanoksen olevan jopa huomattavasti parempi kuin savuttomien puurtajien, johtuen juuri näistä ylimääräisistä tupakkatauoista - eli suomeksi - tupakoitsijat saavat lyhyemmässä ajassa enemmän aikaan kuin muut puurtajat..
Eli jos olet fiksu , arvostat itseäsi ja työmaatasi niin olet jumaliste kotona silloin kun tiedät, että olo ei ole hyvä. Silloin teet työsi paremmin ja kaikki ne hyötyvät, joille työsi teet.
Ne `ahkerat` puurtajat, jotka vääntyvät töihin silloinkin, kun tauti iskee tekevät hallaa nimenomaan työnantajilleen. Eivät saa mitään aikaiseksi - tartuttavat muut - ja lisäksi ottavat itselleen sen marttyyriyden ja korvaamattomuuden kehän ja ovat myöhemmin itsemurhan partaalla, jos joutuvat työttömiksi tai kykenemättömiksi.
Ja vääntäen - jos poissaoloja on liikaa on työnantajan syytä katsoa peiliin - jokin mättää..
Ja huom - olen pientyönantaja!!
Joo, voihan se noinkin olla, mutta kuuluuko se vitutus työnantajan kustantaa. Minusta idea oli hyvä, moni tunnollinen työntekijäkin varmaan kannattais.
Oletpas sinä hyvä lääkäri, kun voit potilasta näkemättä sanoa, onko oikeasti sairas vaiko vain vituttaa!
Jos kerran "vituttaa", niin minkäs vuoksi sitä muka töissä käy. Senkun jää vain makailemaan ja nauttimaan Kelan päivärahoista veronmaksajien piikkiin ja antaa tilaa ahkerille ja tunnollisille työntekijöille. Niitäkin on työttömänä pilvin pimein. Yhden "vituttajan" takia ilmapiirikin voi pahentua, kun joutuu ottamaan vedätys tyylin käyttöön ainakin ryhmäurakoissa. Se jos mikä "vituttaa" katsella.