palautusjuomaa ennen / treenin aikana

TÄlläist tänään

Haittaa, hyötyä?

Miks palautusjuomaa pitäs vetää vasta jonkun 1.5h treenin jälkeen, eiks olis hyödyllisempää ottaa sitä treenien ajan kans?

9

2971

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwertyasdfg

      Mistäs tommosta oot lukenut? Palkkari aina heti treenin jälkeen!

    • wertwerttbewrt

      Proteiinit heti treenin jälkeen. Hiilaripommi noin tunti sen jälkeen.

      • warhthdfz

        Miksi polttaa proteiinit energiana heti treenin jälkeen?


      • Viperx
        warhthdfz kirjoitti:

        Miksi polttaa proteiinit energiana heti treenin jälkeen?

        Siis luulet ihan OIKEASTI, että elimistö alkaa muodostamaan proteiinista heti treenin jälkeen energiaa, joka on keholle vielä hankalampi energianlähde kuin rasva?

        Olisko ihan hyödyllistä lukea OIKEAA tietoa ihmisen energiabiologiasta, eikä heitellä mitään mutu juttuja tai lisäravinnemainoksista kopioituja virkkeitä.

        Vittu te ootte pihalla noiden palkkarienne kanssa!


      • wetqwre
        Viperx kirjoitti:

        Siis luulet ihan OIKEASTI, että elimistö alkaa muodostamaan proteiinista heti treenin jälkeen energiaa, joka on keholle vielä hankalampi energianlähde kuin rasva?

        Olisko ihan hyödyllistä lukea OIKEAA tietoa ihmisen energiabiologiasta, eikä heitellä mitään mutu juttuja tai lisäravinnemainoksista kopioituja virkkeitä.

        Vittu te ootte pihalla noiden palkkarienne kanssa!

        Jos proteiini kerran on "hankalampaa" energiaa kuin rasva, niin miksi kun ihminen ei saa ruokaa polttaa ensin lihaksensa ja vasta sen jälkeen rasvavarastot?


      • Viperx
        wetqwre kirjoitti:

        Jos proteiini kerran on "hankalampaa" energiaa kuin rasva, niin miksi kun ihminen ei saa ruokaa polttaa ensin lihaksensa ja vasta sen jälkeen rasvavarastot?

        No voi vitun tollo, ootko saatana opetellu noin tyhmäks?

        No mitä kudosta ne aivot sitten on? Miksi rasva sulaa ennen aivoja?

        Siksi, että lihakset polttaa enemmän kaloreita ja niiden ylläpito on keholle rasite. Iso lihasmassa ei ole keholle mikään saavutettu etu, vaan rasite. Eikä se ole välttämättömyys. Siksi ne poltetaan ensimmäisinä rasvan ohella pois.

        Sen sijaan aivot on ihan välttämätön elin ihmiselle ja proteiinikudosta sekin on. Siksi elimistö suojaa aivoja viimeiseen saakka.

        No mut hei, jatka sä onnellisena niiden sun lisäravinnemainosten lukemista. Sun elämä on silleen paljon parempaa.


      • IsoMuttaTiukka

        Treeniin valmistava proteiinipitoinen ateria hyvistä raaka-aineista sopivasti ennen treeniä niin treenin aikana ja heti sekä hieman myöhemmin kehon käytössä on optimaalinen määrä aminohappoja, hiilihydraateja, mineraaleja, vitamiineja ja rasvahappoja ym. Treenin jälkeen kun taas syöt ravintopitoisen proteiiniaterian sopivasti ravintopitoisia ruokahiilareita sun muuta niin taas on pitkäksi aikaa rakennusaineita joita palautuva kroppa tarvitsee koko ajan. Kaikki lisäravinnepalkkarit, proteiinit sun muut on turhia kun ruokavalio on kunnossa ja syödään tasaisesti pitkin päivää kevyitä proteiinipitoisia aterioita, joissa myös hyviä hiilihydraattilähteitä sekä vitamiineja, fytokemikaaleja, mineraaleja, rasvahappoja ym. sisältäviä ruoka-aineita mm. kasviksia ja superfoodeja.


    • ruokaa ei valmisteit

      Itse otan proteiineja 2,5-3 tunnin välein koko valveillaoloajan, ei tarvita palkkareita kun verenkierrossa on aminohappoja koko ajan optimimäärä. 6-7 ateriaa päivässä jossa jokaisessa 20-30 g proteiinia yhteensä 2g per rasvaton painokilo. Ja kunnon ruuasta eli broilerin "naturel" rintaa, kalkkunan filettä, kirjolohta, seitä, silakkaa ym. kalaa, naudan paisti- ja filelihaa ja jauhelihaa, kananmunaa, raejuustoa, maitorahkaa, maustamatonta jogurttia, piimää, maitoa, palkokasveja, sieniä, pähkinöitä ym. Hera on ihan turhaa, kun aminohappopooli on verenkierrossa koko päivän tasaisen saannin ansiosta.
      Erillinen ennen/aikana/jälkeen palkkari on aivan turhaa, sillä olen tankannut proteiiniruualla sopivasti ennen treeniä ja ne aminot on pilkottu ruuasta tarpeeseen, kuten myös hiilihydraatit, rasvat ja vitamiinit, mineraalit ym. vitaaliaineet.

      • Horkka_

        Noin ne syö ammattibodaritkin, ei ne syö noita myyntimiesten tabuja (roinaa lukuunottamatta). Proteiinit ja maltodekstriini on amatööreille placebo-buusteriksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2503
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1378
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      900
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      33
      773
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      771
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe