palautusjuomaa ennen / treenin aikana

TÄlläist tänään

Haittaa, hyötyä?

Miks palautusjuomaa pitäs vetää vasta jonkun 1.5h treenin jälkeen, eiks olis hyödyllisempää ottaa sitä treenien ajan kans?

9

2734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwertyasdfg

      Mistäs tommosta oot lukenut? Palkkari aina heti treenin jälkeen!

    • wertwerttbewrt

      Proteiinit heti treenin jälkeen. Hiilaripommi noin tunti sen jälkeen.

      • warhthdfz

        Miksi polttaa proteiinit energiana heti treenin jälkeen?


      • Viperx
        warhthdfz kirjoitti:

        Miksi polttaa proteiinit energiana heti treenin jälkeen?

        Siis luulet ihan OIKEASTI, että elimistö alkaa muodostamaan proteiinista heti treenin jälkeen energiaa, joka on keholle vielä hankalampi energianlähde kuin rasva?

        Olisko ihan hyödyllistä lukea OIKEAA tietoa ihmisen energiabiologiasta, eikä heitellä mitään mutu juttuja tai lisäravinnemainoksista kopioituja virkkeitä.

        Vittu te ootte pihalla noiden palkkarienne kanssa!


      • wetqwre
        Viperx kirjoitti:

        Siis luulet ihan OIKEASTI, että elimistö alkaa muodostamaan proteiinista heti treenin jälkeen energiaa, joka on keholle vielä hankalampi energianlähde kuin rasva?

        Olisko ihan hyödyllistä lukea OIKEAA tietoa ihmisen energiabiologiasta, eikä heitellä mitään mutu juttuja tai lisäravinnemainoksista kopioituja virkkeitä.

        Vittu te ootte pihalla noiden palkkarienne kanssa!

        Jos proteiini kerran on "hankalampaa" energiaa kuin rasva, niin miksi kun ihminen ei saa ruokaa polttaa ensin lihaksensa ja vasta sen jälkeen rasvavarastot?


      • Viperx
        wetqwre kirjoitti:

        Jos proteiini kerran on "hankalampaa" energiaa kuin rasva, niin miksi kun ihminen ei saa ruokaa polttaa ensin lihaksensa ja vasta sen jälkeen rasvavarastot?

        No voi vitun tollo, ootko saatana opetellu noin tyhmäks?

        No mitä kudosta ne aivot sitten on? Miksi rasva sulaa ennen aivoja?

        Siksi, että lihakset polttaa enemmän kaloreita ja niiden ylläpito on keholle rasite. Iso lihasmassa ei ole keholle mikään saavutettu etu, vaan rasite. Eikä se ole välttämättömyys. Siksi ne poltetaan ensimmäisinä rasvan ohella pois.

        Sen sijaan aivot on ihan välttämätön elin ihmiselle ja proteiinikudosta sekin on. Siksi elimistö suojaa aivoja viimeiseen saakka.

        No mut hei, jatka sä onnellisena niiden sun lisäravinnemainosten lukemista. Sun elämä on silleen paljon parempaa.


      • IsoMuttaTiukka

        Treeniin valmistava proteiinipitoinen ateria hyvistä raaka-aineista sopivasti ennen treeniä niin treenin aikana ja heti sekä hieman myöhemmin kehon käytössä on optimaalinen määrä aminohappoja, hiilihydraateja, mineraaleja, vitamiineja ja rasvahappoja ym. Treenin jälkeen kun taas syöt ravintopitoisen proteiiniaterian sopivasti ravintopitoisia ruokahiilareita sun muuta niin taas on pitkäksi aikaa rakennusaineita joita palautuva kroppa tarvitsee koko ajan. Kaikki lisäravinnepalkkarit, proteiinit sun muut on turhia kun ruokavalio on kunnossa ja syödään tasaisesti pitkin päivää kevyitä proteiinipitoisia aterioita, joissa myös hyviä hiilihydraattilähteitä sekä vitamiineja, fytokemikaaleja, mineraaleja, rasvahappoja ym. sisältäviä ruoka-aineita mm. kasviksia ja superfoodeja.


    • ruokaa ei valmisteit

      Itse otan proteiineja 2,5-3 tunnin välein koko valveillaoloajan, ei tarvita palkkareita kun verenkierrossa on aminohappoja koko ajan optimimäärä. 6-7 ateriaa päivässä jossa jokaisessa 20-30 g proteiinia yhteensä 2g per rasvaton painokilo. Ja kunnon ruuasta eli broilerin "naturel" rintaa, kalkkunan filettä, kirjolohta, seitä, silakkaa ym. kalaa, naudan paisti- ja filelihaa ja jauhelihaa, kananmunaa, raejuustoa, maitorahkaa, maustamatonta jogurttia, piimää, maitoa, palkokasveja, sieniä, pähkinöitä ym. Hera on ihan turhaa, kun aminohappopooli on verenkierrossa koko päivän tasaisen saannin ansiosta.
      Erillinen ennen/aikana/jälkeen palkkari on aivan turhaa, sillä olen tankannut proteiiniruualla sopivasti ennen treeniä ja ne aminot on pilkottu ruuasta tarpeeseen, kuten myös hiilihydraatit, rasvat ja vitamiinit, mineraalit ym. vitaaliaineet.

      • Horkka_

        Noin ne syö ammattibodaritkin, ei ne syö noita myyntimiesten tabuja (roinaa lukuunottamatta). Proteiinit ja maltodekstriini on amatööreille placebo-buusteriksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      60
      14838
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      25
      2614
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      265
      2361
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      123
      1669
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      127
      1443
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      341
      1344
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1183
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      12
      1075
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      73
      916
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      100
      833
    Aihe