Kirpputorit

amppari89

Muutamia kesävaatteita kaipailisin, mutta rahaa ei oo paljoa käytettäväksi. Kirpputoreilta oon etsinyt sopivia vaatteita, mutta joko olen käynnyt väärissä paikoissa tai en ole tarpeeksi hyvin etsinyt, mutta mistään ei tunnu löytyvät hyväkuntoista isompaa vaatetta, joka ei olisi kuin mummolleni tehty... Onko Helsingin kirppareil tullut vastaan isompia kokoja, kun nyt ensi viikolla olen sinne päin suuntaamassa?

8

1424

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minttumillis

      Sunnuntaina olin paikalla, kun Itiksen Hakiweksin itsepalvelukirpparilla pari muodokkaampaa naista oli purkamassa tavaroitaan pöydälle, en kehdannut väliin tunkea, mutta aioin käydä tsekkaamassa tarjonnan lähipäivinä, jos lykästäis :) Samalta kirpparilta löysin myös kivan kevät takin, joten voin suositella käväisemään :)

    • kiitos tuosta hakiwex-vinkistä! en ole tiennyt, että puhoksessa on kirppis. pitänee käydä tutustumassa.

    • Vermosta löytyy

      Itse käyn myymässä Vermon kirppiksellä Espoossa ja minulla on taatusti nuorekkaita isoja vaatteita. Seuraavan kerran menen myymään kesäkuun puolella. Tervetuloa katselemaan ja ostamaan.

    • ...

      UFFistakin löytyy myös valtavan isoja vaatteita.
      Viimeksi kävin siellä viikko sitten 2€ päivillä ja mukaan tarttui läjä Hugo Bossin ja Conte di Roman irtotakkeja, hyväkuntoisia, hyvän näköisiä ja hyvin istuvia.

    • misshummer

      joensuun valinta kirpparilta löytyy nyt

    • pumpulivilla
    • Kirppiskiertäjä

      Olen vähän myöhässä vastaamaan aloittajalle, mutta ehkä vastauksestani on hyötyä. Olen erittäin innokas kirppiskävijä. Ostin juuri viikonlopulla Hietsun torilta pari isoa puseroa, sen toisen kyllä pistän eteenpäin, kun itse pidän kirppistä, oli ok, mutta liian pitkä, mittasuhteet näytti huonoilta. Useilla myyjillä oli 44-48 -kokoisia vaatteita myynnissä, taisi olla isompiakin, vaikka Hietsussa useimmat myyväykin kokoa 38. Vermosta ostin keväällä useita isoja vaatteita, se oli kokojen suhteen parempi paikka, mutta tavara oli kuluneempaa, semmoinen jää minulta ostamatta, ihme että joku semmoista yleensä myy.

      Uudellamaalla olen ostanut vaatteita myös Tuusulan Femmatorilta, Järvenpään Eurosetistä, Keravan Onnista ja Hyvinkään Haka-kirppikseltä. Muualtakin Suomesta missä olen liikkunut, mutta tässä taidettiin kysellä pääkaupunkiseutua ja oletan, että pääkaupunkiseudulla asuvat liikkuvat ainakin Uudellamaalla.

      On kai aika tavalla tuurista kiinni, mitä löytöjä tekee kirppikseltä muutenkin.

    • Anonyymi

      Annapa sähköposti tai numerosi ilm kun alkaa jäädä vaatteita isoksi menen lihavuusleikkaukseen joten vaatetta tulee olen kokoa 54

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      234
      3473
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3062
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      65
      2653
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      34
      2547
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      81
      2112
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1909
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1875
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1842
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1702
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1063
    Aihe