Mistä vaatteita???

laiheliini

Olen 14 v. tyttö ja olen kokoa 165cm/49kg. Vaatekokoni on 32/34. Paitoja on helppo löytää, mutta housut ja hupparit tuottavat vaivaa. Huppareissa on aina liian lyhyet hihat ja isompi koko on muuten liian iso. Housut ovat liian löysät vyötäröstä ja pienemmässä koossa liian lyhyet. Ja vielä lisää ongelmia syntyy siitä, että jalkani ovat aika paksut. (enimmäkseen kyllä lihaksia :D) Hyviä housuja on siis lähes mahdotonta löytää. Onko muita joilla on sama ongelma? Olisin kiitollinen, jos joku osaisi auttaa. :)

Minua ärsyttää myös se, että terkkari valittaa aina, että olen alipainoinen. Mumminikin jaksaa aina huomauttaa laihuudestani. :( Mutta ongelma on, että en mielestäni näytä laihalta. Lihaksia kyllä löytyy, koska harrastan urheilua 5 krt/vko. Mistään anoreksiasta ei ole kyse, koska syön joka päivä kaksi lämmintä ruokaa, aamupalan, iltapalan ja välipalan, mutta siltikin meinaa tulla nälkä. :)

4

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Majava12345
    • Samoissa mitoissa

      Hoi, olen itse 163-senttinen ja rapiat 50-kiloinen 20-vuotias nainen, eli olen kooltani suunnilleen samaa kaliiperia kuin sinä :) (Muodoista en tosin tiedä, esim. hartian- ja lantionmittasi voivat olla erilaiset kuin minulla.) Suosittelen ainakin Espritin ja Jenkin'sin liikkeitä, niistä minä olen housuni ostanut ja tyytyväinen ollut (ja Jenkinsissä oli muistaakseni myös huppareita, tosin en tiedä onko näitä liikkeitä muualla kuin Porissa). Tai ylipäätään mikä tahansa enemmän farkkujen/nuorisovaatteiden myyntiä painottava vaatekauppa olisi jees, löytynee jokaisesta vähänkin isommasta kaupungista. Ja kannattaa konsultoida myyjiä, he osaavat poimia hyllystä sopivan kokoisia housuja ainakin parin pukukoppikierroksen jälkeen! (Voit sanoa esimerkiksi: "Mä kokeilin näitä housuja, mutta ne jäi väljiksi lantiolta, olisko tästä kapeampaa mallia? Niin ja sit pohkeista puristaa...")

      Mitä taas laihuuteen tulee, niin painoindeksin mukaan kyllä aika hintelä olet (indeksi on n. 17, merkiten "normaalia alhaisempaa painoa", minulla saattoi olla taannoin samaa luokkaa), mutta jos olet muuten terve, niin tuskin siitä kamalasti on haittaa. Lisäksi olet vasta kasvuiässä, ja silloin elimistö käyttää tosi paljon ravintoaineita pituuskasvuun! Kyllä painosi sitten nousee jonnin verta sitten kun pituusspurtti on ohi, itselleni kävi niin (painoindeksi noin 19 tätä nykyä, eli melkein normaali) :P Muistaakseni murkkuikäisillä on painoindeksin kanssa enemmän vaihteluvaraa kuin aikuisilla, just tuon venymisen takia.

      Illuusiota laihuudesta voi myös luoda fakta siitä, että lihas painaa enemmän kuin läski, ts. olet "tiivis", eli sinulla on vähemmän tilvuutta/ympäryysmittaa kuin henkilöllä, joka painaa yhtä paljon kuin sinä mutta jolla on enemmän rasvaa ja vähemmän lihasta kehossaan.

    • sama täällä

      Mun ongelma on kans toi housujen lyhyys. Olen 172 cm pitkä ja painan 46 kg. Todella vaikea löytää housuja jotka pysyy päällä ja jos sellaset löytyy niin on lähes aina liian lyhyet:(

    • Samoissa mitoissa

      ...ei millään pahalla, mutta toivon, että tuossa viestissäsi oli kirjoitusvirhe, "sama täällä". o.O Painoindeksisi olisi noilla tiedoilla rapiat 15, eli hyvin alhainen. En tiedä, mitä syöt tai millainen ruumiinrakenne sinulla on, mutta ei ihme ettei löydy housuja! (Pahoittelen mahdollista loukkausta, mutta tuo luku vain hypähti silmille.)

      Kenties joitain erikoisliikkeitä olisi? En ole ollut niin toivoton että olisi pitänyt sellaisia etsiä, mutta kumminkin... jokin naisten versio Big&Tallista?

      Niin ja eräs huomio: näin kesän tullen voisi etsiä capria, polvihametta ja tuollaista. Ei tarvitsisi murehtia lahkeiden pituuksia, viis senttiä sinne tai tänne :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1336
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1285
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe