poikaystävä on liian etäinen

lady,

Olen ollut yli vuoden poikaystäväni kanssa yhdessä, meillä on ollut normaali suhde sotaa ja rauhaa. Nyt poikaystäväni käytös on alkanut ihmetyttää minua ja kun yritän puhua hänelle siitä hän alkaa aina huutaa. Näemme viikonloppuisin, mutta viikolla puhumme iltaisin puhelimessa tai tietokoneella. Nyt poikaystäväni on lopettanut lähes kokonaan yhteydenpidon viikolla, eli lähettää päivässä pari tekstiviestiä tai puhuu puhelimessa 10 minuuttia. Tämä johtaa tietenkin siihen että poden varsinkin iltaisin kamalaa ikävää, johon poikaystäväni sanoo "ettei voi asialle mitään". Olen pari kertaa sanonut etten aio potea ikävää joka ilta hänen takiaan enää pitkään, mutta mikään ei näytä auttavan. Mitä minun pitäisi tehdä?

7

815

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Näemme viikonloppuisin, mutta viikolla puhumme iltaisin puhelimessa tai tietokoneella. Nyt poikaystäväni on lopettanut lähes kokonaan yhteydenpidon viikolla, eli lähettää päivässä pari tekstiviestiä tai puhuu puhelimessa 10 minuuttia."

      Tekstistäsi saa sellaisen käsityksen, että olet melko riippuvainen poikaystävästäsi. Toisaalta taas tuo hänen vastauskaan ei kuulostanut kovin hyvältä. Nyt semmonen vinkki, että opettele kestämään eroa. Syyllistäminen ei ole yhtään hyvä asia. Mä oon huomannu ettei vaatiminen ikinä toimi varsinkaan kun ei seurustella niin tiiviisti. Jos pidätte yhteyttä päivittäin ni se on enemmän kuin riittävästi. Ole kiitollinen siitä ja poikaystävästäsi! Mitä enemmän vaadit, sitä enemmän poikaystäväsi todennäköiseti vetäytyy.

      Miksi näette vain viikonloppuisin? Oletteko molemmat tyytyväisiä siihen kuinka usein näette?

      Mä vielä korostan, että sun on muututtava ja jos et muutu ni todennäköisesti tulette eroamaan! Toivottavasti ymmärrät sen nyt, etkä sitten kun poikaystäväsi ei vastaa enää ollenkaan yhteydenottoihisi. Älä syyllistä! Ole sä se joka kehuu, kun poikaystäväs on kiva äläkä se joka valittaa kun se jättää jotain tekemättä.

    • Free Fanny

      Pari tekstiviestiä JA puhelu joka ilta? Mitä muuta vielä tarvitsisit?

      Olen samaa mieltä kuin edellinen. Vietä enemmän aikaa omien ystävien kanssa, omissa harrastuksissa, opiskelemalla tai mikä ikinä sinua kiinnostaakin, äläkä istu odottamassa, että poika viihdyttää sinua netin tai puhelimen kautta.

    • mr_groove

      Samaa mieltä edellisten kanssa. Anna nyt hyvä lady poikaystävällesi tilaa. Me miehet tarvitsemme sitä ajoittain. Mitä enemmän syyllistät, sitä enemmän tilaa hän tarvitsee ja sitä etäisemmäksi hän tulee.

    • Asutte ilmeisesti aika kaukana toisistanne, kun ette enempää näe? Tai olette aika nuoria?

      Joka tapauksessa, kaikki eivät ole puhelimessa jaarittelijoita, varsinkin miehille usein ne tapaamiset ovat niitä ns. oikeita seurusteluhetkiä. Puhelin ja tekstaus on vain "pakollista" ja velvollisuutta, mitä pidetään yllä että päästään tapaamaan. Naisista tuntuu usein toiselta, mutta näillä mennään..

      Nyt elät viikot ihan omaa elämää ja mietit muutakin kuin poikaystävääsi. Poikaystäväsi ei kuitenkaan ole se koko maailma. Viikonloput sitten satsaat yhdessä oloon täysillä, kun on ehtinyt jo molemmille tulla ikävä :)

    • Kasva henkisesti

      Olet aika rasittavan huomionkipeän oloinen neiti. Kyllä 10 min tai tekstiviesti päivässä pitäisi riittää jos kerran viikonloppuisin näette. Grow up!

    • Ex Pinp

      Ottakaa miehet oppia Ladyn poikaystävästä. Siinä on mies, joka osaa käyttäytyä niin, että nainen pysyy kiinnostuneena.

      Runoja rustailevat, "halusin piristää sun päivää"-viestittelevät, munattomat kiltit miehet eivät kostuta pitemmän päälle naista. Kyllä kannattaa antaa naiselle sitä, mitä Lady tässä viestissään toivoo, mutta vain ripotellen - harvoin. Mieluummin palkintona.

      Ja Ladylle, et sinä mitään voi tehdä. Ota hyvä, kiltti mies, mutta tiedä, että suo siellä vetelä täällä, et kuitenkaan jaksa kiinnostua hyvästä miehestä kovin pitkään ainakaan seksuaalisesti.

      • No itse en ainakaan nähnyt asiaa noin. Mutta kuten sanottu, jotkut eivät ole puhelin- tai kirjoitusihmisiä ainakaan suhdemielessä. Kaukosuhteessa se luonnollisesti tuottaa helposti ongelmia, jos toinen kaipaa enemmän yhteydenpitoa. Itsellä on kaukosuhteista todella pitkä aika, mutta muistelen, että kun seurustelin tällaisen viikolla vaiteliaan ja puhelimessa lyhytsanaisen kanssa, niin loppuviikosta alkoi olla jo tuskaisa olo, puolin ja toisin. Se vaiteilaskin siis voi kärsiä erosta, ehkä enemmänkin, kuin puheliaampi osapuoli!

        Lähi-tilanteessa tällainen puhelinta (ja kirjoittamista) vieroksuva voikin olla taas ihan erilainen. "Halusin piristää sun päivää"- asenne voi olla nenäkkäin ihan eri. Enkä nyt tarkoita (ainakaan pelkästään) seksiä. Monet miehet ovat enemmän toiminnan miehiä, piristämisessä ja ilahduttamisessa :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1059
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe