Elämänkoulu,amis,lukio,kauppaopisto,

AMK vaiko yliopisto?

Eli siis renttu, duunari, sivistynyt, matemaattinen, varakas vaiko akateeminen?

Lyhyesti sanottuna onko ammatilla väliä?
16517
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

on.

Äänestä

on

Äänestä

Minua kiinnostaa eniten sellaiset miehet jotka ovat jotain tuplatutkintoja suorittaneet.Kuten yhtäaikaa matemaatikko ja puusepänrakentaja.

Äänestä
  • Minua taas kiinnostavat moninkertaiset tappajat kuten esim.Esa Åkerlund,Tauno Pasanen,Sten Christiansen ja Nikita Fouganthine.Tutkinnot näiltä taitaa puuttua,ja peruskoulukin just ja just läpäisty.Mutta testosteronissa löytyy.TOSI MIEHIÄ.MIES ON LUOTU TAPPAMMAAN JA NUSSIMAAN.

    Äänestä

ei

Äänestä

Ei ole.

Äänestä

Ei oo väliä,mutta kyllä toivon,että miehellä on jonkinnäköinen koulutus ja työpaikka. Muita edellytyksiä mulla ei oo,kunhan on onnellinen työssään : )
Kuulostaa tosi kliseiseltä,mutta se on musta tärkeintä ja sillä on mulle ainaki
tosi paljon merkitystä !

Äänestä

Todellakin on. Eli hyvin tienaava, fiksu ja filmaattinen akateemisen tutkinnon omaava itsevarma komistus!

Äänestä

Raha on ainakin kaikista huonoin ja merkityksettömin ammatinvalintakriteeri. Pitää tehdä sitä minkä mieltää itselleen sopivaksi työksi ja siinä suhteessa, että jää voimia ja haluja olla ihminen muilleki työajan ulkopuolella.

Äänestä

Eipä ole.Ainoastaan että on jonkinlainen ammatti olemassa.Muuten ihan sama mitä tekee.
Itse teen sitä mihin ajauduin ja tienaan ihan kohtuu hyvin.Mutta,kyllä haaveena on löytää itelleen se ns.unelma homma missä vois joskus nauttiakin työnteosta.

Äänestä

Itse olen akateeminen ja hyvin toimeentuleva, eikä liene väärin toivoa mieheltäkin samaa.

Äänestä

Kunhan ei mieshuora ole.

Äänestä

Väliikö jollain koulutuksella hitto vie! Tää on just tätä luokittelua...

Äänestä

Renttu on renttu ja minulle sellainen ei kelpaa... rikaskin voi olla renttu samoin se akateeminen...

Duunari voi olla sivistynyt tai matemaattisesti lahjakas tai peräti varakas.... eikä se myöskään kerro millainen mies on ihmisenä....

Loppupelissä millainen mies on ja miten käyttäytyy minua kohtaan on kyllä se joka ratkaisee... varakkuus voi olla plussaa mutta ei korvaa jos luonteessa on vikaa... ja koska työhön mukaan en ole pyrkimässä niin sillä on tuskin merkitystä mitä tekee työkseen. Mutta sivistynnyt kyllä pitää olla, herasmiehen vikaa siis pitää löytyä, samoin älyäkin pitää olla, idioottia kun ei vain jaksa.

Äänestä

Sillä on väliä,että tekee rehellistä työtä eli ei mitään lainvastaista : D
ja sellaista mistä itse nauttii. On kyllä vaikeaa kuvitella itseäni yhdessä matemaatikon kanssa (sillä en uskoisi löytyisikö paljon yhteistä ja olisinko tarpeeksi älykästä seuraa /olisiko hän tarpeeksi rentoa seuraa??? : o )
Ehkä asianajaja tai lääkäri voisi olla mielenkiintoisia ihmisiä, saisi varmasti hyviä keskusteluja aikaiseksi : ) Mutta kyllähän se niin on,että ei sitä tiedä kun se oikea vastaan tulee,että onko se sähköasentaja, lääkäri, palomies, linja-autokuski vai opettaja.. tärkeää on että nauttii työstään aidosti. Kuka jaksaisi kuunnella päivästä toiseen surkeaa oloa ja negatiivisia kommentteja työstään ??

Äänestä

Eipä tuolla ole väliä.Samanlaisia renttuja sieltä valkokauluksista löytyy kuin duunareistakin.Pääasia etttä käy töissä ja elättää itsensä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hippaheikki kirjoitti:

AMK vaiko yliopisto?

Eli siis renttu, duunari, sivistynyt, matemaattinen, varakas vaiko akateeminen?

Lyhyesti sanottuna onko ammatilla väliä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu