Tunnustin työkverille ihastuneeni häneen...

Aikuinen mies...

Tunnustin aasialaistaustaiselle työkaverilleni, että olen ihastunut häneen. Hän hämmästyneenä sanoi, että "Vaimosi ei pidä siitä." Juttelimme tämän jälkeen pitkään.

Sovimme että olemme jatkossakin "vain" työkavereita. Hän ihastui minuun vuosia sitten ja kertoi siitä tekstiviestillä ja torjuin hänet silloin. Ollaan molemmat varattuja.

On aivan normaalia, että moisia tunteita pääsee syntymään, kun on tekemisissä kivojen ihmisten kanssa. Ei pidä vain antaa niiten viedä mukanaan.

Nyt väännetään töitä.

14

2999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xvxvxvxv

      Oikein menettelit. Helpottaa, kun voi olla avoin eikä koko ajan tarvitse ajatella, mitä toinen tuntee vai tunteeko.

    • avoin voinappi

      Juu avoin kannattaa aina olla sepalus auki ja haarat auki siitä se sauma aukenee.

    • rohkeus on miehekäst

      eipä taida palstalla olla muita noin aikuisia.

    • rakkaus kaikkialla

      hieno teko, harva tuohon pystyy!

    • Aivan oikein tehty

      Mun mielestä tuo on hienoa ja kunnioitettavaa. On helpompi jatkaa eteenpäin, kun molemmat tietää missä mennään. Ihastuminen luo väistämättä sähköä ilmaan ja siitä voi kehittyä pakkomielle, joka valtaa ajatuksen päivin ja öin. Suoraan puhuminen ja avoimuus on parhaat keinot sille, että tunteet pysyy hallinnassa eikä lähde laukkaamaan sfääreihin. Vastatunteet kun on niin helppo kehitellä, että niihin alkaa uskomaan ja koko elämä alkaa pyöriä mielikuvituksen ympärillää.

    • tuo on aivan oikein

      tehty, kun olet varattu!

      Vapailla on eri juttu... siitä työpaikan ihastuksesta voi syntyä vaikka jotain elinikäistä...

    • Tri Tuhero

      Jätit hyvän höyläystontin käyttämättä, aijai äijällä alkaa ote lipsua.

    • hienoa!

      Joillakin aivot painaa enemmän kuin pallit.

    • 56789ionkm,

      Ihan fiksua, ettei anna ihastumisen sekoittaa jo olemassa olevia parisuhdekuvioita. Itsellä kans vipinää työpaikalla, mutta annetaan sen pysyäkin vaan työtoveruutena. piristää kumminkin tylsääkin päivää, kun voi tehdä yhdessä töitä. Turhia ei haaveilla, otetaan vaan ystävyytenä.

    • jorma jii jortikka

      Tunnustin työkaverille vihastuneeni häneen. Hän haistatti tasapuolisesti pitkän viulun päin naamaa takaisin.

    • kaikki ei osaa

      juuri näin sen pitää ollakin,,, kunpa olis kaikilla..

    • puhukaa tunteista

      hienoa!

    • Älkää puhuko

      miettiä kannattaa, että kertooko.Voi olla, että saat työpaikka-ahdistelijan maineen pelkästä tykkään kommentista.

    • Hooligan74

      Itse kerroin vastikään haikailujeni kohteelle olevani ihastunut häneen.. ja yllättäen saan vastakaikua ja paljon..fyysistä rajaa emme ole rikkoneet vielä. mutta tällä vauhdilla se rikkoontunee.. pienen pieni este tässä kyllä on Aviomies ja 2 lasta siis hänellä.. itse olen eronnut ja vapaaa kuin taivaan lintu.
      pieni piru kuiskiii olkapäällä että anna menna rakastu ja koe jotain.. enkeli toisella olkapäällä muistuttaa kuinka vaikeaa minulle oli kun vaimoni suhde paljastui ja tuli avioero.. etenkin lasten kantilta jos katson niin en voi rikkoa kenenkään liittoa..mutta kun tuo järki tuntuu hukkuvan tässä huumassa ja naäiden tunteiden vallassa!! Vaikeita asioita mutta antaa kohtalon päättää ja katson mitä tuleman pitää..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4183
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3414
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1779
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1637
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1414
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      920
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      853
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      819
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      784
    Aihe