auton hukkaamiskielto

vittuuntunu ämmä

Elikkäs tuli ulosottomieheltä kirje jossa luki että auto on hukkaamiskiellossa,meneekö tästä tieto myös katsastuskonttorille?

Elikkä toisinsanoen ehdinkö käydä laittaa auton jonkun toisen nimiin kun siinähän on se viikko aikaa kun pitää uuden omistajan käydä katsastuskonttorilla..

Autoa en todellakaan aio luovuttaa,voikohan tässä tilanteessa vielä sopia maksusta?

10

1935

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kannata yrittää

      Eihän tässä ole auton omistajan vaihtumisesta kysymys vaan nimenomaan auton joutumisesta hukkaamiskieltoon. Ei onnistu oikeasti myyminen eikä omistajan vaihtaminen enää. Jos kuitenkin myy jollakin konstilla asia voi vain pahentua eli aletaan puhua myös petoksesta. Tieto kiellosta on jo rekistereissä nykytekniikalla. Se mahdollinen auton pois haku on sitten oma juttunsa ja maksamalla siitä yleensä selviää. Kannattaa kiireesti neuvotella asiasta.

    • v....ämmä

      Ok,täytyy siis yrittää huomenna sovitella asiasta.Kyllä nimittäin kyrsii,vuosi sitten maksoin autosta 8000 euroa ja nyt oli laskettu sen arvioksi ulosottokirjeeseen 4800 ja jos ne tosiaan saa auton niin menetän sen 8000€ ja jään ilman autoa:(

      • dsfsef

        Sovit ulosottomiehen kanssa että myyt auton itse ja saat siitä paremman hinnan niin. Sitten ostat jonkun vasta leimatun muutaman sadan ruoskan ja käyt sillä töissä ja että voit maksaa velat pois. Maksuhäiriöisillä harvemmin on muutenkaan rahaa autoilla työnmatkojen työmatkojen lisäksi, joten kyllä sillä sen vuoden ajelee.


      • Jopparin kaima

        Jos maksoit autoliikkelle autosta 1 v sitten 8 donaa ja alat sitä nyt itse myymään (etenkin pienellä kiireellä), hinta voi olla aika lähellä tuota arvioitua, vähän riippuen merkistä, mallista, kunnosta ja myyntinaisen taidoista.

        Itse en tiedä miten ulosotto mikäkin arvioi ja millä tavalla ulosotetut autot realisoidaan. Jos se menee huutokauppaan ja se on joku perusNissani, se voi mennä vaikka 2000 e.

        Nyt kiiruusti plankkaat auton viimesenpäälle ja ei kun myyntiin Nettiin ja jos nopeesti haluat eroon, laita hinta heti oikealle tasolle.


    • v....ämmä

      Täytyy soittaa ja kysyä miten ton homman saisi hoidettua.paperilla ei lukenu kun perittävän osan olevan 1400€ eli jos sanon että maksan vaikka heti sen summan pois niin eikai ne silti ulosmittaa autoa?

      • Soita nyt ihmeessä..

        sille ulosottoviranomaiselle. Ovat yleensä varsin halukkaita sopimaan asioista, jos maksut todellakin tulee maksettua. Täältä asiaa kyselemällä et saa vastaukseksi kuin arvailuja.


      • Maksuhäiriörekisteri

        Jos jostain syystä tulee maksuvaikeuksia niin silloin kannattaa ehdottomasti ottaa yhteyttä rahoittajaan. Näin voi välttää maksuhäiriömerkinnän, vaikka maksujärjestelyihin joutuisikin turvautumaan. Maksuhäiriömerkintä voi jopa kokonaan estää seuraavan autokaupan rahoituksen ja yleensä kaiken muunkin luoton saannin. Olet jo saanut maksuhäiriömerkinnän joten siinä suhteessa olet jo auttamattomasti myöhässä, mutta merkinnän sisältöön saattaa olla vielä mahdollisuus vaikuttaa, jos hoidat asian kuntoon oma-aloitteisesti. Merkintä loppuun saatetusta ulosottotoimenpiteestä on aina raskaampi verrattuna itse hoidettuun.

        Aika mitättömällä summalla olet päästänyt itsesi maksuhäiriörekisteriin.


    • Menin jo ohi..

      Laki tulkitsee sinut velalliseksi ja asettaa sinulle kieltoja ja rajoituksia. Tuo olisi velalllisen epärehellisyyttä.

      Jätä autoilu niile joille siihen on varaa.

    • v76

      Kommentoin tässä sen verran että ennenkuin ulosottomies asettaa laitteen hukkaamiskieltoon, on velalliseen oltu jo useamman kerran yhteydessä. Ensi kerralla soita jo silloin kun tulee se ensimmäinen kysely asiasta.
      Nyt tulee kyseeseen tietysti velan maksu sekä siihen päälle sitten kulut. Mutta kun soitat ulosottomiehelle, hän kertoo mitä tämä ruljanssi tulee sinulle maksamaan.

    • Hukkaamiskielto on v

      Periaatteessa rahoituksen alainen esine on aina hukkaamiskiellossa, jos ei ole toisin sovittu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4666
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3724
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      48
      3105
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2667
    5. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      206
      2621
    6. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2599
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2400
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2328
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1955
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      108
      1539
    Aihe