Hei! Mä olen huomannut seuraavanlaisen ongelman. Esim. kirjastolla käydessä parkkipaikka on ahdas ja kaikki autoilijat ei saa parkkipaikkaa. Kuitenkin sinne on parkkiin ängetty jotain mopoja ja skoottereita. Tuollainen pieni skootteri ja sillä täytetään kokonainen autolle mitoitettu parkkiruutu. Samaten monet kadunvarrella sijaitsevat parkkiruudut. Kun ajattelisi laittaa autonsa parkkiin, niin näitä finninaamaisten ajamia skoottereita ja mopoja on sielläkin yksi per ruutu. Siis eikö näitä skoottereita ym. pienempiä kulkuvälineitä voida parkkeerata jonnekin muualle vai koskeeko samat parkkisäännöt myös mopoja. Kyllähän mopon voi laittaa vaikka tienlaitaan, mutta autoapa et laita tai tulee sakot hyvin nopeesti.
Skootterit pilaa parkkipaikat
Mare
8957
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
... ja usein voisi ajaa neljä samaan ruutuun. Etenkin jos laittaa samaan tapaan kadun suuntaan nähden poikittain kuten MP:t usein pysäköidään.
Itse ajan MP:n aina parkkiin siten etten pyri viemään autojen paikkoja. Lisäksi kun MP on jossain kahden tolpan välissä parkissa ei kukaan nuija peruuta sen päälle autolla tms.
Mutta ei se skootterimiehen paikan tarve ole yhtään sen pienempi kuin automiehenkään. Joten jos MP tai skootteri on ruudussa, niin ei sinne mielenosoituksellisesti tungeksita autolla.
Hyvää, mutta ei kaikille nirsoille kelpaavaa MP-pysäköintiä näkee mm. mutterin liepeillä kaivopuistossa. Siellä pyörät ovat joko tiiviisti kadunvieressä tai jalkakäytävällä.
No ei helvetissä. Jos on neljä parkkiruutua ja jokaisessa yksi skootteri, niin kyllä joku mättää silloin.
Moposkootteria en haluaisi pysäköidä parkkiruutuun. Se varastetaan nimittäin hyvin halukkaasti. Kun sen paino on vain 80kg, se on helppo nostaa peräkärryyn tai pakettiautoon. Skootteri pitää aina lukita johonkin tolppaan tai telineeseen. Nyt on vain niin, että skootterissa on rekisterikilpi ja siihen voidaan silloin panna sakkolappu. Pysäköintialueella voi olla myös kilpi "Pysäköinti sallittu vain ruuduissa". Asia jää lappuliisojen päätettäväksi, ja sillä taholla ei ole löytynyt aina armollisuutta.
Taidat vaan olla kde kun jollain on ollut varaa laittaa tonni skootteriin ja töröyttää sen siihen samalla kun sä KÄVELET ympäriinsä.
No mee töihin niin sullakin on vuodessa sellanen.
Itte kuule ajan niin törkeästi että huhuh.
Jopa vaihteiston rsjottimen muutin niin että näppäsee kivasti kun vaihtaa vaihetta (automaatti)
Mähän kadehtin aivan suunnattomasti näitä teini-ikäisi skootterikuskeja. Minulla kun on vain auto käytössä....eli haista pitkät.
Sä ite kuljet 7v fillarilla ja käytät nettiä modemilla.
Myönnä että oot kateellinen meille joilla on skootterit ja laajakaistat...
Kyllähän keneltä tahansa tonni löytyy jos haluu lelun mennäostamaan.
Siinä vasta on tyypit kateellisia kun ajan 350.000€ bussilla...
skoottereihin tai moottoripyöriin edellytetään parkkilipun ostamista, niin totta vie parkkeeraan pyöräni tasan keskelle ruutua. Ja muuallakin - periaatteesta.
Aikoinani sain sakot, kun pysäköin moponi, enkä ottanut siihen parkkilippua. Kävin kyllä avautumassa asiasta pysäköinninvalvontaan - turhaan. Lisäksi olen saanut sakot pysäköityäni mp:n "väärään paikkaan", koska ajattelin ruuhka-aikana säästää parkkiruutuja autoilijoille.
Mielestäni tuo parkkilippu on muutenkin ongelmallinen mp:issä. Vaikkasen kiinnittäisi teipillä hienosti, niin senhän voi kuka tahansa käydä repimässä vittuillessaan pois.
Monesta kaupungista löytyy maksuttomat paikat mp:ille, mutta eipä näy täällä.