En kerro firmaa jonka kautta olen töissä, enkä myöskään sitä missä työskentelen, ihan jo siksi ettei kukaan pääse väittämään kirjoitustani mainokseksi. Olen työskennellyt kahden eri vuokrafirman kautta, toisen kautta töitä oli silloin tällöin ja palkka oli huono enkä viihtynyt kummassakaan työn vuokrafirman kautta saamistani paikoista. Työt olivat juuri niitä mihin ei muuten työntekijöitä saatu.
Nyt olen työskennellyt samalle vuokrafirmalle ja asiakasyritykselle 10kk ja olen viihtynyt erittäin hyvin. Olen ollut tuona aikana vuokrafirmaani yhteydessä 3kertaa, kirjoittamassa työsopimuksen, viedessäni uuden verokortin ja muuten vain kerran käymässä. Asiakasyritys merkitsee minulle tunnit muiden työntekijöiden tavoin työvuorolistoihin ja niiden mukaan menen töihin. Ei tarvitse roikkua puhelin ääressä odottaen töitä. Lisäksi saan hieman parempaa palkkaa kuin muut asiakasyrityksessä koska neuvottelin heti alussa itselleni muutaman sentin paremman palkan ja lisäksi saan 11% lomakorvausta vaikka TES sanoo 10%. Palkallisia lomia tokikaan minulla ei ole. Palkastani menee täysin normaalit kulut eli veronpidätys, eläkemaksu, svpäiväraha sekä työttömyysvakuutusmaksu.
Tunnen että minua arvostetaan asiakasyrityksessä kuten myös vuokrafirmassa. Olen saanut vapaapäiviksi ne päivät jotka olen halunnut ja olen saanut soviteltua työaikoja ja työtunteja jos on tarvetta ollut.
Eli itselläni ei ole mitään pahaa sanottavaa yleisesti henkilöstövuokrausfirmoista. Sopii minulle ja elämäntyylilleni juuri hyvin. Myös mieheni on ollut vuokrafirman kautta samassa asiakasyrityksessä töissä jo 1,5vuotta ja saa myös samaa palkkaa kuin muut firman kirjoilla töissä olevat ja palkallista kesälomaakin hänellä on.
Hyvä kokemus vuokrafirmasta
hyvä kokemus
0
129
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698