Lopettaisitteko suhteen?

Merjukka---

Olen 21v nuori nainen ja poikakaverini Jouko on 22v. Ollaan seurusteltu 2,5 vuotta. Onko se normaalia että tämän ikäiset juovat usein ja vielä kun seurustellaan? Mua niin raivostuttaa kun Jouko ryyppää joka toinen viikonloppu, ja sehän on sitten ihan änkyräkännissä. Jouko vaan sanoo että hän haluaa viettää nuortuutensa. Joo ymmärrän kyllä, niin mäkin, mutta kuinka kauan tätä nuoruutta täytyy viettää?
Tämä meidän suhde on mennyt siihen että ei ryypätä samoissa paikoissa enään, ollaan molemmat omien kaverien kanssa jos ollaan. Alussahan oltiin koko ajan yhdessä, mihinkään et voinut mennä ilman toista. Onko miehet oikeasti pidemmän päälle semmosia että ne eivät kerro tunteistaan? Jouko ei ole kertonut piiiiiitkään aikaan rakastavansa mua. Ja mua suorasanaisesti vituttaa kun mä oon se NYT TÄLLÄHETKELLÄ joka on tossunalla, ja mietin miten mä saisin itteni täältä tossunalta pois? Auttakaa nyt herranjumala, vituttaa olla tämmösessä suhteessa missä mä teen kaiken mitä toinen sanoo. Ja tohon ryyppäämiseenki saatte kommata.

4

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totanoin.ei oo olemassa mitään tiettyä aikaa kuinka kauan kukin viettää "nuoruuttaan",musta kuulostaa et teidän suhde on kuihtunu.voit kokeilla puhumista kumpanisi kanssa.esim.kummanki haaveista ja tulevaisuuden suunitelmistaq.ja sillähän se selviää onko tulevaisuutta.tuo että juhlitte erikseen ei sinänsä oo ongelma.mut minusta parisuhteessa tärkeämpää pitäs olla yhteinen hyvä aika entä ryyppy reissut kavereitten kans.todennäköisesti jouko tarvii vielä kasvu aikaa ja jos ite haluat vakavan suhteen nii siirtysin seuraavaan.

    • Merjukka---

      niin.. No meillä on sitä ns. laatu aikaa ja toistemme hellimis aikaakin. Ollaan puhuttu että muutettaisiin yhteen,mutta oon itse veloissa ja maksan ne ennenkuin muutetaan. Ja lapsiakin molemmat haluaa muttei vielä.. Itse olen seurustellut nuoresta lähtien eikä ns. nuoruudesta ole ollut tietoakaan muuta kun nyt kun meillä meni Joukon kanssa näin että toinen halusi enemmän tilaa ja olla enemmän kaverien kanssa. Mä myönnän oon ollut todella omistushaluinen, ja kauheat riidat ollaan käyty siitäkin kun kauhealta tuntu kun jouko oli kaveriensa kanssa eikä mun kanssa, aivan kauheaa, mutta normaalia elämäähän se on, on pakko olla muutakin elämää kun se yks ihminen sun lähellä.

    • toista ei voi omistaa.ja sen yrittäminen on varma keino toisen menettää.parisuhde on jatkuvaa kompromissiä.ja jos rakkaus on tarpeeks vahvaa ni kaikesta pääsee yli.yritä vähän relata.mut älä hyväksy mitä vaan.sano et tarvit rakkauden tunnustuksia välillä.ja yrittäkää sopia kaikesta.älä oo liian vaativa.valitse tarkkaan mikä on tärkeintä ja pidä niistä kiini.toivottavasti asiat selviää.

    • yhdessä yksin

      Jos toisella on tapana ryypätä joka toinen viikonloppu, todennäköisesti se ei siitä tavasta tule eroon pääsemään. Vai onko teillä sovittuna jokin takaraja, jolloin hän "kasvaa aikuiseks"i? Nuoruuden viettäminen on vain tekosyy. Aina löytyy uusia syitä lähteä kännäämään.

      Jos pystyt hyväksymään kumppanissasi tämän juopottelupuolen jatkossakin, niin jatka ihmeessä suhdetta. Jollet, niin lopeta suhde. Se ei siitä todennäköisesti muutu miksikään.

      Olettte kasvaneet erillenne? Riittääkö tuo suhde sinulle? Jollei, niin hanki sellainen suhde joka toimii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2277
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      230
      2182
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1478
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      20
      1282
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1242
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      120
      1164
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      959
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      909
    Aihe