Törmäsin juuri kaupassa naiseen, joka on naimisissa miehen kanssa, jonka kanssa minulla oli suhde lähes kolme vuotta. Yritin kymmeniä kertoja lopettaa suhteen mieheen, mutta aina mies keksi jonkin tekosyyn, jonka varjolla pääsi lähelleni. Alunperinkin jo kolme vuotta sitten kerroin miehelle,että en halua suhdetta aviossa olevaan mieheen, mutta muutaman kuukauden kuluttua mies lähestyi uudelleen.
Mies kohteli aina hyvin, auttoi ja kuunteli, rakasteli hellästi minun ehdoillani ja käytti rahaa minuun varmaan lähemmäs 15 000 euroa, vaikea arvioida summaa tosin.
Valehtelin vaimolle pari kertaa, että suhde on päättynyt. Miehen valehtelun määrää ei kukaan tiedä; mies oli varmaan niin tottunut valheisiinsa (avioliiton alusta asti on valehdellut asioita vaimolle), että ei enää itsekään erota totuutta valheellisuudesta.
Vaimo sanoi kaupassa, ettei halua puhua kanssani. Ajattelin, että tuo kyvyttömyys puhua sattuu häntä omaan nilkkaan: mies voi jatkaa jonkun toisen kanssa (meidän suhteemme katkasin, vaikka mies ei olisi halunnut), koska vaimo kieltäytyy näkemästä tosiasioita. Ymmärrän nyt, miksi mies saa rauhassa puuhata tahollaan mitä tahtoo; vaimo mahdollistaa sen.
Voihan se olla niinkin, että vaimo kuvittelee, että kaikki vika on vain minussa ja että olen jotenkin vietellyt hänen miehensä, joka ei mahtanut asialle mitään. Tosiasiassa mies etsi suhdetta jo ennen minua ja selvitti henkilöllisyyteni kun oli törmännyt minuun kukkakaupassa.
Minun vika on se, että suostuin suhteeseen, olen sen asian jo läpikäynyt. Vaimon vika on se, ettei suostu käsittelemään asiaa ja mahdollistaa vuodesta toiseen jatkuvan pettämisen. Vaimo ei taida myöskään hirveästi itseään arvostaa.
Miehen vika on se, että pyrkii ratkaisemaan avioliittonsa ongelmat väärällä tavalla; suhde minuun ei varmasti auttanut vaan vain lisäsi ongelmia.
Mies kohteli aina hyvin, auttoi ja kuunteli, rakasteli hellästi minun ehdoillani ja käytti rahaa minuun varmaan lähemmäs 15 000 euroa, vaikea arvioida summaa tosin.
Valehtelin vaimolle pari kertaa, että suhde on päättynyt. Miehen valehtelun määrää ei kukaan tiedä; mies oli varmaan niin tottunut valheisiinsa (avioliiton alusta asti on valehdellut asioita vaimolle), että ei enää itsekään erota totuutta valheellisuudesta.
Vaimo sanoi kaupassa, ettei halua puhua kanssani. Ajattelin, että tuo kyvyttömyys puhua sattuu häntä omaan nilkkaan: mies voi jatkaa jonkun toisen kanssa (meidän suhteemme katkasin, vaikka mies ei olisi halunnut), koska vaimo kieltäytyy näkemästä tosiasioita. Ymmärrän nyt, miksi mies saa rauhassa puuhata tahollaan mitä tahtoo; vaimo mahdollistaa sen.
Voihan se olla niinkin, että vaimo kuvittelee, että kaikki vika on vain minussa ja että olen jotenkin vietellyt hänen miehensä, joka ei mahtanut asialle mitään. Tosiasiassa mies etsi suhdetta jo ennen minua ja selvitti henkilöllisyyteni kun oli törmännyt minuun kukkakaupassa.
Minun vika on se, että suostuin suhteeseen, olen sen asian jo läpikäynyt. Vaimon vika on se, ettei suostu käsittelemään asiaa ja mahdollistaa vuodesta toiseen jatkuvan pettämisen. Vaimo ei taida myöskään hirveästi itseään arvostaa.
Miehen vika on se, että pyrkii ratkaisemaan avioliittonsa ongelmat väärällä tavalla; suhde minuun ei varmasti auttanut vaan vain lisäsi ongelmia.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Uskoisin, että kyse on siitä ettei hän ole valmis katsomaan totuutta avoimin mielin ja uskottelee itselleen asioiden olevan eri tavoin. Onneksi sinä olet päässyt miehestä eroon. Voihan olla ettei vaimo uskalla koskaan tehdä asian eteen mitään tahi kohdata sinua tai muitakaan naisia joiden kanssa tietää miehellään suhteen olleen. On harmi jos ihminen on alistunut tavallaan omassa elämässään siinä määrin eikä hae muutosta omaan elämäänsä vaan jatkaa vuodesta toiseen hamaan loppuun asti elämää jossa hänellä ei ilmeisesti ole oikeanlaista arvoa mikä normaalissa suhteessa vaimolle kuuluisi. Sinä et kuitenkaan voi asian suhteen enempää tehdä vaikka haluaisitkin jos hänestä ei ole asiaa käsittelemään nyt tuskin sitä hetkeä koskaan tuleekaan, ehkä hän on niin tottunut sellaiseen elämään ettei ymmärrä sen olevan epänormaalia kun se on kestänyt vuosia ihminen monasti kuvittelee sen olevankin ihan normaalia elämää eikä tajua elämässä olevan muitakin mahdollisuuksia tulla vaikka kerrankin onnelliseksi.
Se varmaan onkin niin, ettei huomaa katsoa tilannettaan ulkopuolisen silmin. Minua auttoi nimenomaan se, että aloin pohtimaan miten muut tämän asian näkevät. Tajusin, että minua pidetään tyhmänä, koska olen suhteessa avioliitossa olevaan mieheen ja suostun siihen asetelmaan, että mies pitää kahta naista. Olin siis tehnyt itseni naurettavaksi.
Vaimo varmaan kuvittelee, että ongelma poistuu kun pistää päänsä pensaaseen.
Vaimo on mielestäni ihan tavallinen nainen, mutta mies kertoi hänestä ihan toisenlaista kuvaa; ruma, lihava, huutaa lapsilleen, sotkee kotona yms.Minusta vaimo on ihan mukiinmenevä töissä käyvä tavallinen nainen.
Kaikista eniten auttoi se, että tulin raskaaksi tuolle miehelle. Olen itse kerrran eronnut, enkä halunnut enää lasta, en myöskään yhteistä kotia.
(Mies pyysi kerran käymään heidän kotonaan ja kertoi, miten on suunnitellut meidän asuvan. Silloin kerroin, että niin ei tule tapahtumaan, en halua lapsilleni isäpuolta).
Kävin läpi abortin, jossa tuo mies tuki ja maksoi kaikki yksityislääkärikulut
(keskeytys hoidettiin yksityisesti). Kun kaikki toimenpiteet olivat takana, niin pääsin käsittelemään asiaa myös tunnetasolla.Ajattelin, että nyt tämä riitti, oli niin hävettävää kun oli raskaana aviossa olevalle miehelle. Sanoin miehelle, että jos hän lupaa kadota elämästäni, niin en koskaan kerro tuota asiaa vaimolle. Mies sanoi, että hän ei voi käsittää haluani erota ja kaipaa yhä. Silloin tajusin, millainen naurettava häntäheikki hän on. Minä kävin läpi kohtalaisen vaikean asian (raskaudenkeskeytys ei ole mikään pikkujuttu siihen liittyvä häpeä) ja hän olisi edelleen halunnut jatkaa sairasta tapaansa elää.
Vielä erotessammet (hoidin puhelimitse toivuttuani abortista, kun en enää halunnut häntä nähdä), niin hän vannoi vielä eroavansa.Kehoitin häntä pysymään liitossaan, minä en enää häntä halua.
Voi juuri näin teki minunkin rakkaani vaimo, olimme suhteessa ja rakastuimme todella, ja ero oli jo kotona tekeillä.
Kun vaimo tiesi että minä, toinen uoea nainen syy miehen vihdoin ja viimeinkin eroon(ennenkin olllut teemana) pisti vaimo tosiaan
PÄÄN PENSAASEEN, ja ei enää ole ajamassakaan miestä pois, ja nielee tosiasiat että häntä on petettty, ja ei muuten ensimmäistä kertaa. Nyt kuitenkin pidempi suhde ja mies tosiaan jopa sanoi tälle vaimolle suoraan että ei rakasta häntä, ei halua elää näin eteenpäin.
Kauheaa on ollut vainom varmasti lukea miehen rakkaudentunnukset minulle ja mitä suunnitteli kanssani, mutta kieltää totuuden itseltää. MIehellä on velvollisuudentunto lapsia kohtaan ja sääli vaimosta(näin hän kertoi minulle ) ja jatkaa siellä vaan eteenpäin kotona häntä koioeien välissä...vähän aikaa.
En ymmärrä miten nainen voi tästä kaikesta, kunnioittamattomuudesta ja rakkaudettomuudesta elää yhdessä niinkuin kaikki olisi hyvin?
Itse en pystyisi, sydänhän meillä särkyi kun asiat nyt menivät näin, mutta kaikella on tarkoitus.
Suuresti ihmettelemme vaimon motiiveja, varamsti pelkää jäädä lasten kanssa yksin, ja eklintasohan siinä laskisi. Mutta vapauttavinta omalle itselleen on päästä irti ihmisestä joka ei avioliitossa sinua rakasta ja pettää.
Niin, se tosiaan on outoa, että asiat jätetään puhumatta. Itse "vatvon" asiat joka näkökulmasta kun tilanne on akuutti ja sen jälkeen unohdan lähes kokonaan kaiken tapahtuneen; mitään ei jää hampaankoloon ja voin tervehtiä kuten aikuisten kuuluukin osata toimia. En ole mykkäkoulun pitäjä enkä mököttäjä, vaan sanon asiat näkökulmastani silloin kun sen aika on.
Minulle on tullut se ymmärrys (oma kokemus lueskelin paljon muiden tekstejä näiltä palstoilta eri teemojen alta), että mies pettää jos avioliittoon menemisen motiivi ei ole alunperinkään ollut aito ihastuminen eli mies on tyytynyt sillä hetkellä käytettävissä olevaan naiseen sen sijaan että olisi uskaltanut tavoitella naista jota aidosti ihailee ja arvostaa.Don't drop on second best" sanotaan jossain laulussakin. :)
Tämäkin aviomies yritti saada minua välillä lupaamaan hänelle, että suhteemme jatkuu, jos hän eroaa.En voinut sellaista hänelle luvata, koska aina pohdin millainen mies kykenee valehtelemaan vuodesta toiseen elämänkumppanilleen. Ajattelin, etten halua samanlaista kohtaloa vuosiksi.
Mies etsi seuraa netistä jo ennen minuun tutustumista, joten lähtötilanne ei ollut kovin hyvä.Sekin raksutti takaraivossa.
Aina kun tein pisteen suhteellemme, keksi hän jonkun tekosyyn (osa aika naurettavia) pitääkseen minusta kiinni.Esim. "minulla vatsa turvottaa, onko jotain lääkettä joka auttaisi?". Olin siis pyytänyt, että älä enää ota yhteyttä. En vastannut, vaan ajattelin että aikuinen mies osaa kysyä asiaa apteekista.
Minulla on nyt jo mukavampi fillis, päivä päivältä parempi. Häpeä omasta itsestä, syyllisyys omasta käyttäytymisestä väistyy. Ehkä se auttoi eniten kun tajusin, että huolimatta abortista, mies olisi yhä vain halunnut jatkaa kahden naisen kanssa. Se aukaisi lopullisesti silmäni enkä halunnut nähdä miestä enää silmissäni.
Tuo riippuvuus toisen toimeentulosta varmaan on yksi syy, mikä pistää naisen nielemään kaiken. Itse olen pärjäillyt ihan hyvin kahden lapsen yksinhuoltajana ja siksikin sitä riippuvuutta on vaikea ymmärtää.Toisaalta olen luonteeltani kohtalaisen itsenäinen ja ylpeä siitä, että pärjään yksin ilman yhteiskunnan tukia. ( En siis saa esim. asumistukeakaan, ainoastaan Kelan korotuksen lapsilisään.)
Pariskunta on aivan varmasti puhunut keskenään asiasta. Sinä olet ulkopuolinen ihminen, ei vaimolla ole mitään velvollisuutta (ja tuskin haluakaan) sinun kanssasi keskustella. Miksi hänen pitäisi vatvoa vaikeaa asiaa sinun kanssasi? Sinun täytyy nyt aivan yksin tuosta jutusta päästä yli. Vaimolla on varmasti syynsä jatkaa liitossa. Ei se hänestä sen tyhmempää tee kuin sinusta.
Onhan vaimossa pakosti ollut jotain, josta mies alunperin viehättyi niin paljon, että vei vihille. Mun mielestä tuo sun ajatuksesi, että pettävä mies ei alunperinkään ole mennyt naimisiin ihastumisesta vaan esim. ympäristön vaikutuksesta, ottanut jonkun, kun kaikilla muillakin on, on suorastaan perseestä.
Joillekin miehille ei yksinkertaisesti riitä yksi nainen. Vaimoaan voi silti rakastaa, vaikka vieraissa juoksee. Sinä et varmasti ollut hänen eka syrjähyppynsä, etkä myöskään viimeinen.
Mä puolustan vaimoja henkeen ja vereen vaikken itse enää vaimo olekkaan. Olen ollut monessa roolissa elämäni aikana, ja sen olen oppinut, ettei se ole vaimojen vika, jos mies juoksee vieraissa. Se vika on miehen omassa päässä. Ei vaimo ole vihille mennessään tiennyt, minkälaisen miehen nai. Eikä kaikkia vaimoja edes haittaa, vaikka mies juoksee vieraissa. Ei ne vehkeet käytössä kulu. Jos mies palaa aina häntä koipien välissä nöyränä poikana takaisin retkiltään, niin mitäs tuosta.
Jos vaimo sinuun itse ottaa yhteyttä puhuakseen, niin puhu sitten. Muutoin anna vaimon olla rauhassa.
Oikeastaan tämä keskustelu netissä on auttanut minua paljon enemmän kuin vaimon kanssa keskustelu tod.näk. olisi auttanut, kiitos kaunis kaikille vaivaa nähneille.
Mies muuten sanoi, että ikä alkoi painaa kun naimisiin meni (oli silloin 37v.), joten ei tullut ajatelleksi asiaa loppuun asti.
Kertoi myös, että alunperin ihastui vain ulkoiseen olemukseeni, mutta myöhemmin myös luonteeseeni, kykyyn keskustella vaivautumatta VAIKEISTAKIN asioista, avoimuuteeni ja rehellisyyteeni. Ehkä mies kaipasi sitä ominaisuutta itseensä ja koki siksi niin vahvana suhteemme, ettei millään päästäisi irti. Hänhän tarvitsisi nimenomaan kykyä olla rehellinen ja avoin, myös puolisolleen.
Tekstien perusteella mietin sitäkin, että kyllä vaimojen pitäisi huoltaa miehiään eikä kuvitella, että papin aamen jälkeen kaikki rullaa itsestään.Eikä ole synti olla pullukka, mutta ei pidä kuvitella ettei miehellä papin aamenen jälkeen ole silmiä päässä naiskauneudelle. Siltä osin vikaa on vaimossakin.
Vikaa on kaikissa osapuolissa, ei ole syyttömiä uhreja. :)
Sinäkö uskot kaiken mitä vaimolleenkin valehteleva pikkupoika sanoo? Luultavasti kusetti sinua yhtä lujaa kuin vaimoaan.
Ja komppaan tuota ylempänä kirjoittanutta: en tajua miksi ihmeessä vaimon olisi tarvinnut keskustella kanssasi? Kumpaa siinä olisi hoidettu? Vaimo on varmasti miehelleen vihainen ja yhtälailla sinulle koska panit hänen miehensä kanssa. Miksi satuttaa itseään puhumalla vihattavan ihmisen kanssa?
Miehet eivät tuossa tilanteessa olisi edes päivää sanoneet koska turpakäräjille siinä olisi menty. Joskus tuntuu että ei tekisi pahaa naisillekaan joskus vetää toisiaan oikein kunnolla turpaan jotteivat aina vain jauhaisi paskaa itsestään ja omista asioistaan.
Vitun hedonistiegoistiset paskat.
Sinä ap kuvittelet nyt aika paljon tietäväsi vaimosta ja puolisoiden välisestä elämästä.
Totta on kuitenkin se, että omaa elämäänsä on hyvin tai lähes mahdottoman vaikea katsoa ulkopuolisen silmin. Asiat näyttävät monesti hyvin erilaisilta sisällä oleville kuin ulkoa katseleville. ja niin on aina kakkosen kohdalta, hän katsoo ulkoa sisälle puolisoiden elämään, eikä voi mitenkään nähdä, miltä siellä sisällä todella näyttää. Aivan samoin kuin se vaimo katsoo sitä pettäjämiehensä ja kakkosen suhdetta.
Voi helvetti teitä kakkosia. Mikä ihme teitä riivaa, että aina pitää sitä vaimoa ja hänen suhtautumistaan analysoida. Eikö riitä, että tunkeudutte parisuhteeseen (ja usein selityksenä on se, että kun se mies...jne.). Oleminen kakkosena on oma valinta ja päätös. JÄTTÄKÄÄ VAIMOT RAUHAAN!
Samaa mieltä! Jos itse olisin moraaliton ja tunnevammainen pitäisin turpani visusti kiinni, niin paljon häpeäisin! Aloittajastakin huomaa miten tyhmiä...
minä annoin ihan sovinnolla mieheni kakkoselle ja erosin, sillä kakkonen sanoi, että hän ei lopeta koskaan tapailua jos mies haluaa niin.
Nyt he elävät onnellisena varmaan yhdessä elämänsä loppuun asti.
Minäkin elän ja on monenlaisia tarinoita, itsekkin tapailin varattua eroni jälkeen, ja huomasin, ei ikinä varattua enää.
Olen aloittaja (minua näköjään "riivaa jokin", olen "moraaliton", "tunnevammainen" sekä "tyhmä"). Kiitos teille FIKSUT IHMISET tyylitajuisesta kielenkäytöstä, olisinkin hukassa ilman teitä. Olette varmasti onnellisia, kun ette ole itse yhtään virhettä elämässänne tehneet....vai oliko se niin, että rikka toisen silmässä on helpompi huomata kuin omassa....hmmm..
Tuon aviomiehen oma vaimo tuli raskaaksi joitakin vuosia sitten nykyisen avioliittonsa aikana jollekin miehelle ja teetätti abortin (vaimo myönsi asian aiemmin kun sitä kysyin). Perheissä tosiaan sattuu ja tapahtuu kaikenlaista. Tuo voikin olla yksi syy puhumattomuuteen. Oma syyllisyys yhä painaa.
Minä koen, että annoin sovinnolla miehen tuolle vaimolleen, painostin pysymään liitossa. Tajusin, että en halua tuommoista häntäheikkiä riesakseni, joka ajattelee vain omia halujaan, ei tunne empatiaa muita kohtaan.
En todellakaan ymmärrä, mitä saat näistä sepustuksistasi, joissa ei totta nimeksikään. Et vaan malta lopettaa tarinaasi järjellisiin mittasuhteisiin, vaan joka stoori leviää kuin pullataikina. Ei kannata ihan vielä leipätyötä jättää ja alkaa ammattikirjailijaksi. Sulla on pakko olla joku paha päävamma tai happivaurio.
älä viitsi,nim. AINA SAMA VIRSI siis petetty vaimo, anna ihmisten puhua tosiasioista, oletko laittanut tosiaanj sinäkin pääsi pensaaseen, tai ennenmminkin vessanpönttöön?1
Ei ole ykkösiä ja kakkosia, miehelle kaikki ovat herkkua.
ei useinkaan miehet naisen tunteista piittaa, kunhan itsellä hyvä olla
minulle jäi tuosta tekstistä epäselväksi, että mistä olisit halunnut keskustella vaimon kanssa?
"Päävammainen", "happivaurioinen" vastaa. Lisäksi minua näköjään "riivaa jokin", olen "moraaliton", "tunnevammainen" sekä "tyhmä". Varmasti vielä löytyy uusia keskustelua uusille urille vieviä näkökulmia, rakentavia sanoja, yrittäkäähän. ;)
Lähinnä mietin sitä, miten mies pystyy pitämään kaksi naista samanaikaisesti kun molemmat ovat tienneet toisistaan; mitä ja miten paljon hän on puhunut valheita. Ilmiönä kiinnostaisi tietää, kun omalle kohdalle sattui.
Nuo vaimon haukkumisen aiheet eivät voi olla totta, sen tajusin kyllä. Tosin mies piti niistä loppuun asti kiinni. Kodin piti olla vaimon sottaisuuden takia likainen, mutta kun siellä kävin niin ei se siltä näyttänyt.
Sitäkin mietin, että millainen mies on ollut vaimoaan kohtaan. Mies sanoi, ettei vaimo löydä hänestä mitään haukkumisen syytä. Mies on uskoton, eikä vaimo löydä mitään vikaa miehestä ??!
Miehen todellinen luonne olisi kiinnostanut, koska minulle alkoi tulla tosi pahoja aavistuksia, no ehkä vaimo ei olisi niistä kuitenkaan kertonut. Siinä perheessä nimittäin on aikas paljon salaisuuksia, ainakin miehen osalta.
Ehkä tosiaan kärsin hapen puutteesta, joten turhaanpa enää mietin. Ohi on omalta osaltani ja moni asiaa jää vain arvailujen varaan.
Olisiko kyseessä patologinen valehtelija?
Sai sinut tuntemaan itsesi paremmaksi koska vaimo muka oli sitä ja tätä. Varmasti molemmat, sinä ja vaimo, olette ihan normaaleja mukavahkoja naisia omien huolienne ja ilojenne kanssa.
Toiset vain osaavat vetää oikeista naruista, ja saihan mies kahta pipariakin määräämättömän ajan puheillaan. Toimivat siis hyvin.
Tämä on elämää hyvät kansalaiset!
Ai niin, vielä kysymys happivaurioisen suusta: mistä näillä palstoilla saa keskustella, kertoisiko joku kohtelias nimittelijä minulle sen ? Enhän voi muutoin tietää, mitä minulla on lupa täällä pähkäillä ja mitä ei.
Voi kuules tunnut olevan sen verran (näsä)viisastelija, että hoksaat varmasti itsekin mistä voi ja kannattaa kirjoittaa. TUollainen uhrin roolin otto on suunnattoman ylimielistä ja ärsyttävää, jota varmasti myös todellisuudessa olet.
Siis? Sinun ongelmasi on se, ettei ex-rakastajasi vaimo halunnut jutella kaupassa kanssasi? Aikamoisen analyysin kirjoitit vaimon ja hänen miehensä välisestä suhteesta, arvioit vaimoa ja mietit hänen mietteitään. Voi jestas. Ihan kuin tietäisit oikeasti jotain heidän välisestä suhteesta. Siitä ei tiedä kukaan yhtään mitään paitsi pariskunta itse.
Harva ihminen alkaa puhua kaupassa ohimennen kohdatun ihmisen kanssa. Ei edes oman ystävän tai työkaverin kanssa aleta haastella kuin pikapikaa ja lyhyesti yleisluonteisia asioita. Moikkaaminen riittää, "näkyillään". Mitä ihmettä oikein odotit "tapaamiselta"? Oletko tosissasi päässyt asian yli?
Tarkoitus ei olla käydä keskustelua kaupassa, asiasta olisi siinä vain voinut sopia eli että käydään asia yhdessä läpi jossain vaiheessa.
Ei ole jumalauta totta! Mikä helvetin hinku sulla on asiasta päästä vaimon kanssa keskustelemaan? Hanki vaikka terapeutti, kun vaimoa ei kerran näytä kiinnostavan sinun ruikutuksesi.
Ei jumalauta totta ! Mikä helvetin hinku sinulla on käyttää ala-arvoista kieltä ja kritisoida, kun itse et asialliseen keskusteluun kykene ! Hanki terapeutti, joka opettaa sinuakin keskustelemaan vaikeista asioista, muutoin päädyt vielä ruikuttamaan sairaalaan. Helvetti mikä keskustelutaidoton hullu !
Sinulta ei kukaan ole kysynyt mitään, joten poistu palstalta ruikuttamasta ! Tarvitset apua, kun puutut toisten asioihin, tämä asia ei sinulle kuulu kun et mitään siitä ymmärrä.
Ei voi kuin nauraa....
Höh. Sania*: oletat asioita. Ei kyse ollut siitä, että tietäisin, vaan siitä että olisi kiva tietää asiat muutoinkin kuin miehen kertomana, koska miehen kertomus ei voi olla totta. Se on totta, että vaimo on pullukka eikä muutoinkaan mikään kaunotar, mutta muilta osin monia asioita on vaikea uskoa.
Minkä takia sen vaimon pitäisi edes tervehtiä sinua? Sä olet paneskellut hänen miehensä kanssa vuosikausia ilman omantunnontuskia ja nyt muka haluaisit jutella hänelle. Mistä asioista juttelisit?
Eikö sulla aikaisemmin raksuttanut päässä, että mies joka pettää kylmästi vaimoaan ei voi olla rehellinen muiltakaan osin? Sä vaan olit hölmö ja uskoit, ehkä halusitkin uskoa, että olet jotenkin parempi kuin vaimo.
Ihmisen ulkonäöllä ei muuten ole mitään tekemistä sen kanssa, millainen ihminen on luonteeltaan. Sä vissiin olet kaunotar, jumalatar suorastaan? Päässä sulla ei liiku enää mitkään muut ajatukset, kuin ukkomies. Onnea vaan elämässäsi. Vaikeaa tulee olemaan. Jätä vaimo kuitenkin rauhaan. Ei ole sulle mitään pahaa tehnyt eikä todellakaan ole hänellä velvollisuutta sun kanssasi jutella. Mä ohittaisin sut kylmän viileästi. Ellen sitten laittaisi laskua perään ja pyytäisi perheen yhteisiä, miehen suhun käyttämiä rahoja korkojen kanssa takaisin :). On muuten hölmö mieskin. Rahalla näköjään saa melkein mitä vaan, paitsi ei rakkautta.
Jos sinun on vaikea uskoa monia muita asioita, niin älä usko. En ymmärrä miten ihmeessä voit kuvitella vaimon paljastavan sinulle oman totuuden. Tuollaisista asioista kerrotaan korkeintaan hyvälle ystävälle tai terapeutille. Aina ei kenenllekään. Miksi ihmeessä sitten kerrottaisiin miehen ex-rakastajattarelle? Jotta hän saisi uteliaisuutensa tyydytetyksi?
Mä toivon, että pääset joskus vielä niin yli noista asioista, että jättäisit sen vaimon rauhaan ja lakkaisit pohtimasta heidän parisuhdettaan. Ja sanon tämän ihan sen kakkosenkin aseman kokeneena.
Hän ei halunnut keskustella. Ikävää, mutta kyllä mä ymmärrän että ei välttämättä halua. Ja sä syyllistät ihan hirmuisesti tästä häntä varsinkin kun et oikeasti tiedä mitä siellä neljän seinän sisällä tapahtuu ja puhutaan. Vaimolle voi nyt olla suurempi prioriteetti käsitellä noita asioita itsensä ja miehensä kanssa eikä näe sinuna parisuhteensa osapuolena. Vaikka susta olisi kiva tietää. Mitä jos näkisit hänet ihan vaan ihmisenä ja antaisit olla. He ovat kuitenkin aikuisia ihmisiä oletan.
Sinulla on oikeus olla sitä mieltä, että avoin keskustelu kaikkien osapuolten välillä ei kehitä mitään.
Minä taas ajattelen,että kaikki osapuolet hyötyisivät aikuismaisesta avoimesta keskustelusta. Hölmö kun olen. Ehkä itsekäskin; tässä vaiheessa ajattelen tätä enää vain yhtenä sattumana elämässä, tunteet eivät ole estämässä keskustelua vaikeistakaan asioista. Ehkä vaimolla on tunteet yhä pinnassa, hänen on vain selviydyttävä jotenkin, joten parasta olla selvittämättä totuutta silmästä silmään, sehän olisi vastuunottoa omasta elämästä. Jos on riippuvainen miehestä, niin parempi vain pitää silmät tiukasti kiinni.
Minusta viekkainta oli se, että mies kertoi, että vaimon mielestä hänessä ei ole mitään vikaa; miten on mahdollista ? Mies pettää minkä ehtii ja vaimon mielestä ukko on täydellinen ? Olisiko miehellä jotenkin liian suuret kuvitelmat itsestään? Se hiipi ajatuksiin, että onko ukko pikkuhiljaa henkisesti alistanut vaimon hiirulaiseksi, joka ei uskalla muuta kuin odottaa miestään kotiin eikä enää usko itseensä. Eli alkuun olisi ihannoinut samoin kuin minua, mutta pikkuhiljaa sitten parisuhteen dynamiikka muuttunut tehden vaimon passiiviseksi ja riippuvaiseksi. Ja sitten voi rauhassa lähteä virkistystä hakemaan.
Ja muuten; oireilin monta kertaa omaa käytöstäni ja häpeääni, mutta usko tai älä: näinkin typerästi minä voin käyttäytyä. Kieltämättä oli jumalaista saada mieheltä enemmän kuin ehtii haluta, kyllä siinä tuntee itsensä ihanaiseksi, kukapa ei semmoista arkeensa kaipaisi.
Oma tapauksebni oli juuri samanlainen, tämä nainen jopa ravintolassa söntösi kimppuuni ja puolusti ukkoaan , vaikka tietää että miehellä on ollut nniiiiiiiin monta panoa, ja nyt tämä rakkasusuhde. Kovillehan se vaimolle ottaa, mutta oma on tyhmyytensä ja vikansa..katso jotkut ovat riippuvaisia ja itsensä kunnian uhalla antavat miehelle vapauhden koska:
PELKÄÄVÄT ETTÄ' MIES MUUSSA TAPAUKSESSA JÄTTÄÄ HÄNET.JA PITÄVÄT SITÄ HÄPEÄLLISENÄ. Tätä nimenomaan tämä minun rakas pelkäsi..koko suvulle kertoi kyllä häpäisten miehensä uskottomuudesta, mutta vain tästä yhdestä. KAikki muut jätti kertomatta, tientenkin. Muutenhan suku sanoisi että jätä tuo mies, mutta nyt kertoi suvulle puolet touudesta jotta luulevat että mies muuttuu. Voi että minua säälitää, mutta oma on hölmöytensä ja elämä. Kyllä meitä ystävein kanssa naurattaa tuo naisen sairas käyttäytyminen, kkun ei tajua mikä mihehensä on,,,,,,ja edelleen on. Tiedän...koin sen.
entäs jos aikuismaisesti jättäisit jo pariskunnan rauhaa ja yrittäisit elää omaa elämääsi. Et ole koskaan kuulunut näiden kahden elämään oikeasti, joten tuskin merkinnet heille yhtää'n mitään. TUollainen roikkuminen on sairasta.
Jätin miehen, enkä ole missään tekemissä vaimon kanssa. Mutta kerro sinä, miten saan miehen lopettaamaan puhelut ja tekstarit: "rakastan sinua", "kaipaan sinua" ?
Ongelmahan on se, että mies roikkuu minussa, vaimo roikkuu miehessä ja minä yritän päästä koko sotkusta eroon. ;)
Puhelut ja tekstarit saa loppumaan olemalla vastaamatta niihin. Jos ne jatkuvat yli kaksi kuukautta, niin vaihda numero. Tai tee häirintäilmoitus poliisille.
Kenenkään kanssa ei voi keskustella pakosta. Ja jos keskustellaan, niin keskustelulla pitäisi olla tavoite. Lähtökohta keskustelulle on tapauksessasi huonoin mahdollinen.
Sanot että vaimo on riippuvainen miehestä. Minusta se on myös päinvastoin. Mies haluaisi, että myös sinä olisit hänestä riippuvainen. Ehkä hän on jo vähän onnistunutkin siinä. Olet tuntenyt itsesi ihanaiseksi ja olosi jumalaiseksi. oillekin miehille sekä naisille rakkaus=riippuvuus.
Mies roikkuu sinussa jos annat roikkua. Miksi reagoit häneen mitenkään?
Miehisyytensä koki kolauksen kun eväsit pimpin häneltä. Käy pari kertaa lämmittämässä sänkyä niin saa egonsa koottua ja ehkä jättää sinut rauhaa. Tosin luultavasti ei. Jotkut miehet ovat loismaisia pikkupoikia jotka roikkuvat naisessa kuin naisessa osaamatta ymmärtää koska päästää irti. Helvetin säälittävää jos multa kysytään.
Taitaa ye olde salt janottaa aloittajaa.
Unohtui mainita: kannattaa lukea tuo "realismia peliin". Tuota kuviota varmistelen, koska ukkomies ottaa yhä yhteyttä, kertoo aikovansa erota ja rakastavansa minua. Joudun siis vahvistamaan itseäni, jotta jaksan pitää sinnikkään miehen kaukana elämästäni. Haen vahvistusta sille, että olen tehnyt oikean päätöksen. Lukemalla saan sitä vahvistusta, jolloin mies ei enää miljoonannen kerran pääse luikertelemaan elämääni.Toiset meistä tarvitsevat ulkoista vahvistusta eron ollessa akuutissa vaiheessa, jotta eivät sorru uudestaan manipuloitaviksi, minä olen yksi niistä.
Olen kertonut miehelle, että kesä on tulossa ja aion nauttia kesästä, ilman hänen kanssaan vatvomista yms. Hän ei millään ota uskoakseen, että tämä juna jo meni.
Eivätkös ne aina ole eroamassa?
Ja vaimo ei ymmärrä?
Koko juttu on kuin jostain vitsikirjasta tyyliin: "kaksi ruotsalaista ja suomalainen menivät vessaan..."
Että mitä? Mikä ihmeen hinku sinulla on puheisiin vaimon kanssa? Olet vain hänen miehensä ex-salarakas. Parhaiten voit auttaa miestä ja vaimoa olemalla puuttumatta heidän asioihinsa. Älä enää edes moikkaa vaimoa, jos näet hänet jossain.
Olet muuten jokaisen kakkossuhdetta pitävän miehen painajainen. Vaikka miehen suhde olisi millätolalla tahansa, niin ainoa mitä hän toivoo ja haluaa ehdottomasti: kakkonen ei saa olla yhteydessä eikä häiritä missään tapauksessa miehen vaimoa ja perhettä.
Kerran yksi festarituttuni,joka on alamaailmaa eli ruskeatukkaista InterFloraa itse, paljasti syyn miksi joskus ja itseasiassa useinkin sekstaa varattujen miesten kanssa.Se johtuu siitä että huoran leiman saanut nainen saa apteekista parempaa palvelua ja kivempia intiimipesusaippuoita.Vaimoille myydään tiukan seulonnan kautta happamia erisaneita.Kysyin miten minäkin voisin kokeilla huoraamista.Hän hymyili ja sanoi,että kiltti tyttö ei heti kättelyssä siinä pärjääkään.Hän vinkkasi aloittamaan jostain rakastumisoireesta.Kävi hyvin - löysin yhden Neumannia muistuttavan lapsuudenystävän jolle myin itseäni kahden katuprostun ja muutaman kanaparven edessä.Ne saivat shokkikuumetta koska mulla oli jalassa 113 euron saappaat.
Jätä nyt lopultakin kunnon vaimo rauhaan. Hänellä ei ole mitään velvollisuutta keskustella huoran kanssa. Olet saanut se 15000, eikö se riitä. Mitä sinulle kuuluu sen perheen sisäiset asiat. Perhe on perhe. Pidä sinä turpasi tukossa ja jatka elämääsi.
Hui miten rumaa kieltä täällä käytetään.
Minä en ole missään vaihessa häirinnyt vaimoa.
Mieskin jätti nyt lopullisesti vaimon rauhaan ja erosi eilen.
Nyt pitäisi saada vaimo jättämään minut rauhaan; olen kuulemma syypää eroon ja soittelee ja tekstailee. Nyt sitten näin päin.
Kuuleppas nyt, sillä vaimolla ei ole minkäänlaista velvollisuutta jutella sun kanssasi jos ei halua, ja vielä vähemmän jos hän ei halua tietää ja kuulla miehensä ja sun suhteesta yhtään mitään.
Sinä et voi tietää vaimon motiiveja jatkaa miehensä kanssa eivätkä ne edes sinulle millään tavalla.
Mikä ja kuka sinä luulet olevasi... joku jumalasta seuraava vai???
Vaimon "vika"... voi helvetti miten sinä voit päästää suustas tollaista.
NO KYLLÄ VAIMOT VOIVAT OLLA TYHMIÄ KUN JATKAVAT PETTÄJÄMIEHEN KANSSA. ITSE OLIN VAIMO 14-VUOTTA, JA EMME PETTÄNEET TOISIAMME. MUTTA JOS NIIN OLISI TAPAHTUNUT SE OLISI RIKKONUT RAKKAUDEN, HETI, MOLEMMAT AJATTELIMME NIIN.
VAIMOT OMALLA HLMÖYDELLÄÄN JA ANTEEKSIANNOLLAAN ANTAVAT MIEHILLE VAAN LISÄPONTTA PETTÄÄ UUDELLEEN.
ON SE NIIN VÄÄRIN.
AVIOLIITON LAKI:HYVINÄ JA HUONOINA AIKOINA SULKEE POIS PETTÄMISEN. SE ON AINOA SYY, HUORAAMINEN, JONKA JUMALA HYVÄKSYY EROSYYKSI. OTTAKAAPA VAIKKA RAAMATTU KÄTEEN JA LUKEKAA, TAI GOOGLETA:PORNEA.
MISSÄ ON NYKYAJAN RAKKAUS JA POHJA AVIOLIITOILLE? TÄÄLLÄ VAIMOT PUOUSTAVAT HULLUINA PETTÄJÄMIEHIÄÄN, KYLLÄ ON OMAN ARVON TUNTO MENNYT ALAS. SELLAISILLE VAIMOILLE ON KYLLÄÖ HYVÄ KERTOA TOTUUS JOS OVAT TIETÄMÄTTÖMIÄ UKKONSA HUORAAMISESTA, SITÄ OLEN MIELTÄ. EI SALAISUUKSIA, VAI ONKO MUKA KIVA ELÄÄ VALHEESSA?
Sitten aloit panopatjaksi ukkomiehelle, jolle et muuksi kelvannut. hoh hoijaa.. sun huutamiset kyllästyttää!!
Myös vaimo on huora: hän jatkaa "avioliittoa" taloudellisista syistä, tai lasten takia tai vaikka talon takia. Hän "rakastaa" ja kuvittelee, että mieskin häntä "rakastaa" vaikka tosiasiassa mies saa rahoillaan samanaikaisesti kaksi naista hyörimään ympärillään. Ei mies ole tyhmä; vähän vanno rakkautta molempiin suuntiin ja vähättelee vaimoa tyttöystävälle ja tyttöystävä vaimolla. Ja huorat jatkavat hänen kanssaan.
Tässä toteutuu klassinen, ranskalainen vaimo-rakastajatar asetelma. Me junttisuomalaiset olemme hienosti omaksuneet eurooppalaist käytöstavat, voila.Kyllä miesten kelpaa pikkuvaimoja ja rakastajattaria pyöritellessä. Eikö tässä toteudu samalla myös jenkkien win-win- tilanne. Suomalaiset ovat hyviä oppimaan, missä ongelma?
Toisesta ketjuista löytyi hyvä periaate, jota mukaillen miehen rakkaus näkyy teoissa, ei sanoissa.
Jos pettää niin se on teko, josta rakkaus näkyy. Ihan sama mitä sanoo.
No just joo. Ethän sinä uskalla enää edes samassa kaupassa asioida. Minä olisin keskustellut, mutta se on turhaa sinun kanssasi. Sinä kun liitelet jossain satumaailmassa.
Sinä olet harjoitellut valehtelua jo niin pitkään, että itsekkin jo uskot niihin. Samoin mieheni. Minä en usko mitään, en hänen enkä sinun sanomisia.
Jatkan tätä "kulissi avioliittoa" vielä hetken aikaa ja annan mieheni luulla, että kaikki on ok. Siinä voi sinun pojusi olla hetken ihmeissään. Mutta täytyy muistaa, että olen saanut mestarilta opit näyttelemiseen.