sovittu vuosilomaoikeus irtisanomisessa?

Titaloma

Hei!

Minut ostettiin toiseen yritykseen tammikuuss 2011 palkankorotuksella ja minulle luvattiin 30 pvän lomaoikeus vuodelle 2011 työsopimuksessamme.

Työpaikan sisäiset järjestelyt muuttuivat toukokuussa ja he irtisanoivat minut koeajalla hätäpäissään palkkakuluja laskeakseen kuun lopussa.

Nyt kysyn, enkö ole oikeutettu 30 pvän lomakorvaukseen joka tapauksessa. Minulle maksettiin vain 6 lomapäivää...

Kaipaan näitä rahoja, jotta voin pitää kesälomani suunnitellusti 2011. Olenko lain mukaan niihin oikeutettu?

2

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19

      Millä perusteella sinut irtisanottiin? Koeajan perusteella sinua ei ole voinut irtisanoa, koska tuota irtisanomisperustetta (=taloudelliset syyt) on pidettävä epäasiallisena koeajan tarkoitukseen nähden.

      Työnantajan suorittaman purkamisen on liityttävä työntekijän henkilöön tai hänen työsuoritukseensa. Oikeuskirjallisuudessa ja -käytännössä on todettu, että mikäli työntekijä esittää uskottavia perusteluita purkamisen syrjivyyden tai epäasiallisuuden puolesta, työnantajan velvollisuudeksi jää näyttää purkamisen syyn liittymisen koeajan tarkoitukseen (työntekijän työsuorituksen tason toteamiseen).

      Jos sinut laitettiin pois koeaikaan vedoten, niin työnantaja on rikkonut teidän välisen työsopimuksen ja on siten velvollinen korvaamaan sinulle aiheutuneen vahingon. Maksimissaan korvaus vastaa 24 kuukauden palkkaa (eräissä erikoistapauksissa 30 kk). Se on vahingonkorvausta, ei palkkaa, mikä on pidettävä mielessä työttömyyspäivärahaa hakiessa. Vahingonkorvausta määrättäessä on mielestäni huomioitava se, että edellisessä paikassa työsi olisivat jatkuneet. Yleensä neuvottelut hoidetaan ammattiliiton oikeusapua (=lakimiestä) käyttäen ja laaditaan sopimus, mutta joskus näitä menee oikeuteen saakka. Yksin ei kannata yrittää.

      Jos irtisanominen tehtiin normaaliin tapaan "taloudellisista ja tuotannollisista" syistä ja lain vaatimukset esim. yt-neuvotteluista täyttyivät, niin et ole oikeutettu korvaukseen.

    • äio åi oiå

      Koska lomakausi on jo alkanut, eikä irtisanominen/purku johtunut sinusta, voisit hyvin vaatia ainakin kesälomakaudelle kuuluvia lomia, eli 24 päivää. Tätä voisi verrata siihen, että osassassa työehtosopimuksia on säädetty että koko lomaraha (=lomaltapaluuraha) on maksettava työnantajan irtisanoessa lomakaudella (eli 1.5 jälkeen).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4178
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3408
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1777
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1634
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1413
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      919
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      853
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      817
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      780
    Aihe