Työnhaun ABC

Se aito Sorbus

Palstalla on työvoimatoimistojen henkilökunta ja loispummiyrittäjät ja muut tietämättömät TE-ministeriön pöntöt esittäneet toistuvasti vääriä käsityksiä työnhaun eri vaiheista.

Töihin ei mennä vaan työpaikka haetaan ja sitten se paikka saadaan jos on tuuria.

Loispummikonsulttien järjestämistä työvoimapoliittisista kursseilta saa myös huonon koulutuksen lisäksi osoituksen orjatyöpaikkaan. Orjatyön tekeminen ei kannata koska se on määräaikainen ja orjan tilalle tulee uusi kusetettava, ketään ei palkata palkkatöihin.

Tässä on lyhyt lista työnhaun eri vaiheista.

1a) Nähdään työpaikkilmoitus esim. mol.fi sivulla tai sanomalehdessä.

1b) Kuullaan työpaikasta esim. tuttavan suusta.

1c) Lähetetään avoin hakemus, hyppää kohtaan 3).

1d) Työ saadaan suhteilla esim. saunakauhatehtaasta testaajan hommiin.

2) Luetaan ilmoituksen vaatimukset ja arvioidaan olisinko itse sopiva hakija paikkaan (työkokemus koulutus henkilökohtaiset ominaisuudet), ei kannata hakea paikkoja joihin tietää varmasti että ei tule valituksi, esim. lääkärin työhön, jos ei ole lääkärin koulutusta, bussinkuljettajan työhön jos ei ole ajokorttia, papin työhön jos ei ole teologin koulutusta, ateisti voi toki hakea papinkin hommaan, joita useimmat papit ovatkin. Samoin vegaani eli kasvissyöjä voi hakea lihanleikkaajaksi tai teurastajaksi, jos on sopiva koulutus ja hygineapassi vai mikä se nyt onkaan.

3) Aloitetaan työpaikkahakemuksen laatiminen, päivitetään samalla CV:n tietoja. Valitaan työpaikkaan sopiva kirjoitustyyli ja tuodaan juuri tähän paikkaan sopivat vahvuudet esille. (CV:stäkin voisi olla useita eri versioita, myös eri ulkoasuilla fontit sisennykset etc... valitaan myös ulkoasultaan sopiva CV). Hakemuksen liitteeksi ei tarvitse laittaa jäljennöksiä koulutodistuksista elle niitä erikseen pyydetä. Jos firma on hiukan homohtava valitaan vaaleanpunainen fontti.

4) Lähetetään hakemus CV liitteenä joko kirjeessä tai sähköpostitse (useinmiten nykyään). Hakemus on sähköpostissa tekstiä ja CV pdf-muodossa liitetiedostossa, liitetiedoston nimessa oma nimi. Netistä löytyy tonneittain ohjeita miten hakemus ja CV tehdään.

5) Odotetaan vastausta ja mahdollisesti jos edes mahdollista soitetaan työnantajalle kysytään kuulumisia työpaikan hakuprosessista.

6) Jos tulee kutsu työpaikkahaastatelun ensimmäiselle kierrokselle. Kerrataan oma henkilöhistoria ja rakennetaan loogisesti ja sujuvasti etenevä tarina, miksi haet juuri tätä paikkaa. Käydään suhkussa ja pannaan parasta päälle.

7) Haastattelussa ollaan rennosti vastataaen rehellisesti kysymyksiin. Esimerkiksi kysymykseen "Miksi olet työtön?", vastataan, että "Koska en ole saanut työtä".


8) Odotetaan kutsua kierrokselle 2. (hakijoita on yleensä yli 100), 5-10 hakijaa kutsutaan toiselle kierrokselle.

9) Toiseen haastatteluun kannattaa muistella mikä kysymys jäi osittain avoimeksi ja keksiä siihen uusi vastaus.

10) Toisessa haastattelussa laitetaan pukuun jotain värikästä esim. värikäs nenäliina etutaskuun.

11) Nyt tulee se legendaarinen TYÖNVASTAANOTTAMISEN vaihe, joka yleensä kestää 10 sekuntia, eli sen verran aikaa kun menee työsopimuksen pikaiseen lukemiseen ja allekirjoittamiseen. Totta kai henkilö vastaanottaa töitä kun on tämmöisen mankelin läpi käynyt ja itse hakenut mieleistään PALKATTUA työtä.


Poliitikot ja muut tietämättömät ohittavat nämä kymmenen aikaisempaa vaihetta ja alkavat heti puhua työn vastaanottamisesta, kuin se olisi työn haun/hakemisen kaava. Moni työllinenkin luulee että työvoimatoimiston työhönosoitukset eivät ole yleisessä haussa, vaan että työpaikka osoitetaan vain yhdelle henkilölle ja paikka olisi jo varma hänelle. Työvoimantoimiston työhönosoitusten tarkoitus on lisätä karenssien määrää, valitsemalla työnhakijalle sopimaton paikka. Esimerkiksi minulle kun minulla ei ollut vielä ajokorttia niin työkkäri lähetti minulle pakettiauton kuljettajan paikkoja ja nyt kun minulla on ajokortti niin näitä paikkoja ei lähetetä ja tämä tarina on tosi.

8) Odotetaan kutsua kierrokselle 2. (hakijoita on yleensä yli 100), 5-10 hakijaa kutsutaan toiselle kierrokselle.

9) Toiseen haastatteluun kannattaa muistella mikä kysymys jäi osittain avoimeksi ja keksiä siihen uusi vastaus (lue valehtelun-ABC kirjanen).

10) Toisessa haastattelussa laitetaan pukuun jotain värikästä esim. värikäs nenäliina etutaskuun.

11) Nyt tulee se legendaarinen TYÖNVASTAANOTTAMISEN vaihe, joka yleensä kestää 10 sekuntia, eli sen verran aikaa kun menee työsopimuksen pikaiseen lukemiseen ja allekirjoittamiseen. Totta kai henkilö vastaanottaa töitä kun on tämmöisen mankelin läpi käynyt ja itse hakenut mieleistään PALKATTUA työtä.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TYÖTÖN!!!

      CV:ni kohta 3:

      Ollut työllistettynä kaupungin hommissa muutaman kuukauden 90-luvulla. 2000-luvulla muutama kuukausi pätkätöitä ja työnhakukurssi.

      Siinäpä sitä sitten onkin. Ja ikää vasta 37. Tässähän ehtii paiskoa tällä menolla töitä parikin vuotta yhteensä ennen eläkeikää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      91
      5896
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4762
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      93
      3001
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2780
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2036
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1486
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      940
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      754
    Aihe