Olen 20-vuotias nuorimies ja monta kertaa on käynyt niin, että noin 15 vuotta minusta vanhemmat tuntemattomat naiset ovat avanneet minulle ovia hyvinkin kohteliaasti ja selvästi tarkoituksella, vaikka sen pitäisi olla toisinpäin. Tosin olen minäkin availlut ovia naisille iästä riippumatta ihan vain tottumuksen ja hyvien tapojen vuoksi. Aina kun näin on tapahtunut, olen katsonut heitä suoraan silmiin ja sanonut kiitos pehmeästi. Siitä sitten he ovat käyttäytyneet aina samoin: Katsoneet hieman sivulle hymyillen leveästi suu kiinni samalla tietämättä puhuako vaiko nauraa ja punastuneet kuin teinitytöt. En ole koskaan kuullut, että naiset availisivat ovia kohteliaasti tuntemattomille miehille, mutta minulle on tapahtunut niin melko usein. Tietenkin voin olla iloinen, kun olen näin onnekas, mutta minun täytyy ihmetellä sitä hyväntahtoisesti. Arvoisa lukija, jos olet vähän yli 30-vuotias nainen, niin miksi ihmeessä sinulla voisi tulla mieleen avata kuuvaamallani tavalla oven tuntemattomalle noin 20-vuotiaalle miehelle? :-)
Naiset availevat ovia minulle
mik
31038
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minä ajattelen oman kokemuksen perusteella, että jos tulee tilanne, jossa pyrin ovesta yhtäaikaa hauskannäköisen nuorenmiehen kanssa, voisin kuvitella avaavani oven esim. vaan sen vuoksi että haluan katsoa sinua. Muutenhan se ei ole oikein suotavaa, että vanhempi nainen tuijottaa nuorta miestä. Saatat olla ilo silmälle ja siinä tilanteessa tulee usein funtsittua entisiä kokemuksia, tai että olisitpa 10 vuotta vanhempi.
Kyse on muutamista sekunneista, joita nainen käyttää hyväkseen lepuuttaakseen silmiään. Sinä olet itse kokenut sen flirttailuna ja saanut naisen häkeltymään ja punastumaan, koska tajuavat siinä tilanteessa, että katsot silmiin ja hymyilet. Sehän se ei ollut se naisen alkuperäinen tarkoitus.Vai mitä mieltä muut asiasta ovat?
Arkipäivän flirttiä, ei siinä sen kummempaa.
Mä avaan ihan kelle vaan jos oon oven luona ensin jne. Ei oo kyse mistään flirtistä, tyhmää jos joku luulee sitä flirttailuksi tai että haluais katsoa toista niinkuin ens. vastaaja oli kirjoittanut.