Jos joku on oikein itsevarma ja uskaltaa vastata, niin kertokaas:
Mita eroa on Saatananpalvojalla ja Satanistilla?
Epailen ettei kovin moni uskalla/kehtaa vastata, tietamattomia kun olette... =)
Mita eroa on Saatananpalvojalla ja Satanistilla?
Epailen ettei kovin moni uskalla/kehtaa vastata, tietamattomia kun olette... =)
Vastaukset 20
Vanhimmat
Sitä se on, tuo sinun kysymyksesi.
Itsen tunne kumpaakaan.
Jos sinä osaat tuohon vastata, olisin kiinnostunut saamaan sen vastauksen tietooni.
Sitäpaitsi molemmat aiheet ovat minulle outoja, voitko kertoa lisää?
Satanismi on ateisminen ismi...
Eli he ovat joskus uskoneet jumalaan, mutta menettanaat uskonsa jostain syysta... (Kirkkonsa hylannyt "pakana")
Saatanan palvojat taas uskovat jumalaan, mutta ovat paattaneet palvella saatanaa jumalan sijasta...
Toisinaan ahdistaa kavella kaupungilla kun vanhat mummelit yrittavat suunnilleen tappaa katseellaan mustiin pukeutuvia...
Muistaakseni Suomessa on myos uskon vapaus, eli jos haluaa olla eraanlainen ateisti, sekaan ei ole kiellettya... (Mukaanlukien tumman vaatetuksen)
ps.Jos matsku ei riittany, niin enempaa en osaa kertoa itsekaan...
Sen takiahan taa viesti taalla olikin...
Ymmärräänkö oikein, jos eroan kirkosta, ja ryhdyn vaikka ateistiksi, helluntalaiseksi, sienttologigsi, tai johonkin muuhun vastaavaan, esim muslimiksi. Oleko siis näissä tapauksissa pakana ja siis saatanisti?
Ilmeisesti ns. vapaa ajatteliat kuulunevat ryhmään?
Siis kun Suomen lain mukaan jokaisella on oikeus kuulua johonkin ryhmään, tahi olla kuulumatta, vert. SAK Ym.. Niin miten sitten jatketaan tästä eteenpäin? Tuo äskeinen on suoraan kirjasta SUOMEN LAKI.
Kylla sina olet juuri vanhan sanonnan mukaan:Saatanisti nyk. Satanisti...
Yha edelleenkin satanismi on ateisminen ismi, mutta se toki myos patee henkiloihin jotka ovat muuttaneet kristin uskon johonkin "parempaan" esim. Muslimit...
Olen itsekin joskus uskonut jumalaan, en tosin enaa muista miksi... =)
Ja kun kerran erosin kirkosta, nain ollen minusta tuli satanisti...
Olen aina pitanyt mustasta ja valkoisesta, joten vaatetukseni on aina ollut jompaa kumpaa... (Yleensa tummaa)
Metallia kuuntelen ihan vaan taitavien melodioiden vuoksi... (Sen soitto todella vaatii sita jotain)
Sanoilla ei ole minulle mitaan merkitysta...
Mutta asiasta moottorisahaan:
Olen valinnut ateismin ja siina aion pidyttaytyakin... =)
Jos satun jotain teologiasta tietamaan, niin olen aina valmis vaittelemaan ja yritan innokkaasti todistaa uskonnon olevan turhaa... =)
ps.Toivoisin saman mielisten vastailevan tanne pain...
Kiitän vastauksestasi. Kuitenkaan en ihan tunne olevani varsinainen saatanisti, sillä eikö olisi ajateltavissa, että niin Buddhalaisten Jumala, kuin islamilaisten jumala, kuten kaikkimuutkin, jotka hyvää tarkoittavat, olisi yksi ja sama jumala. Kuten on eri kieliä, voisi olla myös erinimiä samalle jumalalle, vai eikö?
Ja loppujen lopuksi, mikä se Jumala oikein on, ja kenen keksintö?
Uskontojen tarkoitus, kautta aikojen, on ollut pitää kansanjoukot alistettuina, ja tyytyväisinä. Jotta ne tottelevat mukisematta valtiovaltaa tai hallitsioita, miten heitä sitten halutaankaan nimittää. Tämä on selvänä nähtävissä jo alkuheimojen keskuudessa. Poppamiehen, Shamaanin, tai millä nimikkeellä tuo sitten kulkeneekin, pää tehtävä on kautta aikojen ollut tukea ylempää johtajaa.
Sitä paitsi se on ollut aina erittäin tuottoisaa, verojen, palkkioiden, jne. muodossa. Jotkut ovat olleet jopa varakkaampia, kuin heidän päälikkönsä.
Halunnet kommentoida tätäkin mielipidettä.
Kun saatananpalvojatkin ovat such pussies! Ennen keskiajalla sentään selvästi sekaannuttiin mustaan magiaan ja sentään osattiin harrastaa edes kuolleitten kanssa jotain tyylikkäästi. Nykyään ollaan jo satanistie kunei uskota jumalaan ja ollaan niin "väkisin kastettu" että hu! ja tietenkin pitää pukeutua mustaan. :DDDD. Saatana taitaa itsekkin naureskella :D. Mutta tosiaan olen aina nähnyt satanistit vain pilkunnussijoina joista ei ole kunnon äksöniin kun sen tarve tulee, kun taas saatananpalvojat ovat sitä ihteensä ja tunnistavat tilanteen. Mutta voihan olla että olen täysin umpimielinen ja siksi pyydänkin minua kutsuttavan tästä lähtien tuttavallisesti Umpioksi. Mä en ymmärrä niitä saatanapalvojia jotka kieltää Jumalan olemassa olon, koska eihä se o mitää sellasta sitten enää muutaku pelleilyä ja tyhmyyttä. Saatananpalvonta on sitä mitä on vaikka nykyään onkin hyvinkin ovelasti vaihtanut nimeään satanismiksi ihan kuin näissä olisi jokin todellinen ero (muu kuin tämä pilkunnussinta) ja tosiaan kaikki neopakanuus-hommailut Saatanasta Saatanasta. Luulenpa että tästä tulee flame tai toinenkin koska en oiken nyt jaksanut perustella asioita, mutta tämä onkin sellainen interaktiivinen juttu että saa kato ite kuvitella paljon ja muokata koko kertomusta sellaiseksi mistä itse pitää! Tälläistä on tämä nykyajan maailma, vapautta vapauden perään!
Suomessa ei ole uskonnonvapautta
jos se aiheuttaa väkivaltaa tai harmia yhteiskunnalle etenkin itselle!
LiberianGirl!Musta Magia ei ole Saatananpalvontaa.
Siinä käytetään suojaympyröitä jotka suojelevat paholaiselta.Itse en käytä ympyröitä.
Mustaa magiaa täytyy harjoitella pitkään ja pitää omat ajatuksensa kurissa se on paljon monimutkaisempaa kuin jokin kouluaine.!!!!!!!!!!
666
En ole ikinä ymmärtänyt täysin "valkoisen" ja mustan magian eroa, koska molemmat tekevät eron toisiinsa ja molemmat väittävät olevansa oikeassa. Mutta mielestäni on todellakin kahdenlaista erilaista "taikuutta". Henkien kutsuminen on monimutkaista työtä vaikka siihen kutsu tuleekin usein helppoakin helpommilta lapsuudenmuistoilta. Mutta tosiaan musta magia on mielestäni sitä mitä nimikin sanoo ja enpä usko että kukaan sitä harjoittava voi kieltää että henget tai joskus jopa Perkele itse olisi tehnyt hyvinkin mielenkiintoisia tarjouksia. Ja koko mustan magian harjoittamisen nerokkuus piilee siinä että se on kuin ammattioppilaitoksen slogan: "saan nähdä omat kädenjälkeni", mikä on totta. Hyvinkin tavallaan palkitseva "harrastus". (nyt ei o mitään ironiaa/sarkasmia sit). Mutta tuomitsen kaikenlaisen kuolleiden henkien manaamisen ja henkiin yleensäkkin yhteydenotot, joka on mahdollista eikä suinkaan mahdotonta kuten yritellään todistella puolin tai toisin. Mutta koko juttu on väärin ja sitä ei sallita ja siitä joutuu tuomiolle. Ja Pukki tsiikaas Raamatusta siellä taitaa joku Vanhassa Testamentissa manailla onnistuneesti jonkun tietäjän avulla..Ei kylläkään mikään alan tieto-opas jotka sen kaltaista tietoa hakevat, mutta muista katsoa myös seuraukset.
Musta makia = lakritsi
Valkonen makia = jäätelö
Vieläkö niitä oli muita?
Satanismi on enemmänkin harmitonta filosofiaa, jossa Saatana edustaa satanisteille eräänlaista persoonatonta luonnonvoimaa ja tuon voiman palvojat korostavat elämänkatsomuksessaan ihmisen eläimellisyyttä, ruumiillisuutta ja biologisuutta. He eivät varsinaisesti ihannoi pahantekemistä, mutta näkevät "pahuuden" ikään kuin luonnollisena osana maailmanjärjestystä ja elämänvoimaa.
Saatananpalvojat sen sijaan tekevät konkreettisia tekoja palvellakseen persoonallista saatanaolentoa, polttavat kirkkoja, uhraavat eläimiä, viiltelevät ihoaan ja tekevät joskus myös rikoksia.
polttavat kirkkoja, uhravat eläimiä, ja tekevät joskus myös
rikoksia.
:-O eivätkö nuo ole jo sinäänsä rikoksia? Suomen ja muidenkin maiden rikoslain mukaisesti kirkon polttaminen on ns. tuhotyö josta laissa on säädetty putkaa, linnaa, vankeutta, sama pätee myös eläinrääkkäykseen.
Mitä tarkoitat, "ja tekevät joskus myös rikoksia."?? :-O
Onhan kirkon poltto toki rikos, mutta siita on saadetty kovempi rangaistus, kuin normaalisti saman arvoisen rakennuksen kohdalla...
(Epa reilua) =)
Kyllähän sen rikoslaki sanoo. Mutta entäpä jos asiaan liittyy muutakin, kuten esim, vakuutuspetos, murha, tai muu vilppi.
Tästä eikuitenkaan liene tällä palstalla ole tarkoituksenmukaista jatkaa.
Jeesus on kaikkien teidänkin tähden kuollut ristillä ja hän rakastaa teitä ja odottaa,että se tyhjä pimeä paikka teidän sydämissänne löytäisi oikean asukkaan.Jeesus haluaisi siellä asua.Kun niin tapahtuu teistä tulee uusia ihmisiä.Ne vanhat mummotkin kadulla alkaa muistuttamaan ihmistä teidän silmissänne. Eikä niitä moittia kannattaist.Ne on teille tällaisen maan tehnyt,että teillä on vara leikkiä vaikka satanistia.Jos huonommin olisi,voisitte olla vaikka kolhoosissa,pelkällä ruokapalkalla.Teistäkin tulee vielä vanhoja.
Satanistisyys on A. Lafey,n keksimä niecheltä ja darwinilta vaikutteita ottanut vappukulkue, jonka mielestä saatana hallitsee maailmaa, mutta toisaal se silti kieltää saatanan ja Jumalanki, ja on siten ristiriitainen!
Mutta A. Lafey lopulta erosikin omasta kirkostaan koska rupesi saatanan ylimmäksi emeriittus papiksi omien sanojensa mukaan. Tuo anton on yhtä tosissaan otettava kuin Jope Ruonansuu! Saatananpalvonnan ja satanistisyyden ero on veteen piirretty viiva.. Toiset uhraa salaa, toiset tekee siitä numeroa..Yhtä säälittäviä kummatkin.
mutta eikös se o Anton LaVey?
Mutta en tiedä voiko tälläisestä asiasta antaa propseja kellekkää mutta Saatana on kyllä vidu ovela, ja se osaa funk ihmisiä takapuoleen niin että ihmiset eivät itse edes huomaa.
Saivartelija kehtaamisesta/uskaltamisesta ei ole kyse. Lyhyesti:
Satanismi-filosofiaa ei usko persoonalliseen pahaan
SAATANANPALVONTA-Palvoo SAATANAA PERSOONALLISTA PAHAA JOKA HALLITSEE TÄSSÄ MAAILMASSA JONKA JALKOIHIN JÄÄTTE. You fucking christian bustard.
Tietämätön olet itse kun kerran kysyt.Hali Satan
En ma mikaan tanan hihhuli ole... =)