olen kohta 30v ja avoliitossa. äitini ja perheeni eivät aluksi hyväksyneet puolisoani, ja luulen äidin olleen asialla. hän veti johtopäätöksiä siitä, etten saa ruokaa, joudun maksaa kaiken jne. en oikein tiedä miksi. Taisin heittää joskus että taaskaan ei ole ruokaa, täytyy käydä kaupassa tms, kun kävin poikaystäväni luona (emme asuneet silloin yhdessä). tulin eri paikkakunnalta tapaamaan poikaystävääni, ja samalta paikkakunnalta oli myös perheeni - äiti ei voinut ymmärtää miksi yövyin nykyään poikaystäväni luona viikonloppuisin enkä hänen luonaan. viikonloppu kun oli ainut aika tavata opintojen lomasta häntä. Tapasin kyllä vanhempianikin silloin, mutta viikonloppu on aina lyhyt aika ja olisi hyvä tutustua lähemmin poikaystävään-
äitikin jossain vaiheessa vihjasi että ent poikaystävä ois hyvä tms, jonka hän oli tavannut kerran ja 5 minuutissa, kun silloinen oli kiireinen. entinen kun vaan ryyppää, tupakoi ja viettää muutenkin boheemia elämää. nykyinen ei juo pahemmin, on hyvä ammatti, reipas, hauska jne. äiti ei pidä hänen sosiaalisuudestaan, luulen. Ajattelee, että poikaystävä on aina menossa ja väsyn hänen menoonsa kulkea mukana... roskaa! itsekin olen aina menossa! ennen olin hiljainen ja yksinäinen mutta nyt olen päinvastainen: sosiaalinen ja reipas. luulisi äidin ajattelevan että tällainen mies olisi kuin tehty minulle, siis auttaa minua entistä enemmän pois ent elämästä. mutta äiti luulee että pidän rauhasta ja hiljaisuudesta. Hän itse pitää.
tuon myötä tuntuu, etten niin paljon luota äitiini. poikaystäväni jäi työttömäksi ja itse olen töissä ja olen varma, että äiti pohtii taloudellista tilannettani. joudunko maksaa enemmän tms. poikaystäväni opiskelee kuitenkin. en uskalla kertoa että maksan n. 60-70% vuokrasta ja osallistun enemmän ruokaostoksiin kun poikaystävälläni ei ole niin paljon tuloja. äitikin kysyy joskus että kumpi käy kaupassa jne ja oletan että hän kysyy todellisuudessa olenko orja - juoruaa usein muulle perheelleni ja poikaystäväni kimppuun saattaa muut hyökätä. enää ei tee mieli käydä edes jouluna perheen luona, viimeksi kaikki savusti poikaystäväni pois kun ei osannut heidän mielestään käyttäytyä, olo oli kuin sotilaallista. siskokin saattoi sanoa että täytyy avata lahjat etukäteen, jottei poikaystävä pääse kyselemään siitä - poikaystäväni vaan on sosiaalinen ja kiinnostunut ympärillään olevista asioista.
suurin juttu on se, etten uskalla kertoa että olen päättänyt hakeutua opiskelemaan. en nauti nyk vuorotyöstä, ammattialasta kylläkin. takana on yksi koulutus, jolla ei valitettavasti työllisty. sekä yksi tutkinto, jonka alan töitä en suoranaisesti ole tehnyt joten en pidä sitä ammattina. siksi ajattelin mennä opiskelemaan, kokeilemaan. äiti sanoisi että sulla on jo monta ammattia bla bla bla pysy töissä..
mikä ton ajan ihmisillä on, että työ on kaikki kaikessa, kaikki pyhät/juhlapäivät töissä vaan jotta saa rahaa. mitä iloa siitä, jos rahaa jää kuljeksimaan eikä ikinä pääse juhlimaan samoja pyhiä kuin muutkin?
äiti vanhanaikainen
1
315
Vastaukset
- 25 v.
Miksi ajattelet liki 30 vuotiaana sitä mitä joku toinen sinusta ajattelee? Olet aikuinen nainen, olisikohan aika jo se napanuora katkaista, kokonaan.....
Miksi sinun yleensä edes pitäisi, vaikka asuisit ja eläisit yksin, kertoa mikä summa menee mihinkin jne.?? ("en uskalla kertoa että maksan n. 60-70% vuokrasta ja osallistun enemmän ruokaostoksiin ....")
"suurin juttu on se, etten uskalla kertoa että olen päättänyt hakeutua opiskelemaan. en nauti nyk vuorotyöstä, " No eihän se kuulu äidillesi mitä elämälläsi teet, mitä opiskelet tai olet opiskelematta...
Ei ymmärrä ei, viestistäsi saa sellaisen käsityksen että olet puolet nuorempi kuin mitä kirjoitat ikäsi olevan.
Itse muutin 16 vuotiaana omilleni ja en ole ollut koskaan tilivelvollinen kellekään paitsi itselleni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1792688- 1642509
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182187Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612063Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31729"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2041420Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2251163Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931128Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073