LASKURI: Rasvanpoltto, rasva%, painoindeksi, kaloritarve...

Rasvanpolttaja

Tein laskurin jolla voit laskea teoreettisia arvoja miten tulet laihtumaan, pudottamaan rasvaprosenttiasi, kalorintarvettasi sekä painoindeksiäsi. Laskemiseen käytettävät kaavat ovat Wikipediasta sekä eri yliopistojen sivuilta. Laskurilla voit myös laskea miten lihoat jos syöt esim. 8000 kaloria päivässä!

Laskuri on aivan ilmainen käyttää ja löytyy osoitteesta:
http://laskuri.tykkaa.info/

Ainakin itselleni tulokset ovat olleet melko todenpitäviä. Kommentteja sekä mitä muuta informaatiota haluaisitte nähdä kiitos!

4

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan jees

      Aika hassua että painon noustessa muutos on miinusta ja laskiessa plussaa... eikö kannattaisi olla toisin päin, eli pudotus miinusta?

      Ei tuo varmaan kauas heitä todellisesta.

      Liikunta voisi olla vielä erillisenä sarakkeena (kcal/pvä), johon voisi lisätä keskimääräiset päivittäiset liikuntakalorinsa.

    • Hieno......

      Ihan hieno on. En vaan ymmärrä, mikä pointti tuossa syömismäärän kasvamisessa on. Jos vaikka laitan siihen syömismäärän 3000kcal, niin lihomisen mukana myös syömismäärä kasvaa jatkuvasti. Ei kai se näin oikeasti mene.

    • .

      Parhaimmissa maailmoista homma olisi varmaan noin yksinkertainen mutta yhtälöistä jää puuttumaan liian monta tekijää.

      terv Veijo

    • Veijo nuorieläkeläin

      Nämäkin 3,5 vuotta vanhat keskustelut vois pyyhkiä jo pois. Laskurin sivukaan ei pidä enää paikkaansa .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      119
      5563
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      277
      2237
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      92
      1803
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1230
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1207
    6. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      154
      1133
    7. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1130
    8. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1129
    9. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1117
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      114
      1108
    Aihe