Super ruoka?

Olen jotakin juttua lueskellut tästä super ruoka hommasta, eikös siinä ole ideana että syödään tosi ravintorikasta ruokaa jne. Mutta se minulle on jäänyt hieman epäselväksi, että mitkä ruuat tai asiat siinä on sitten niitä kiellettyjä? Tai onko kellään omakohtaisia kokemuksia tästä super ruoka jutusta? Itse en totaalisesti halua ruokavaliotani muuttaa mutta voisihan sitä kai nillä super ruuialla parantaa..
2115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No mun mielestä riippuu ihmisestä miten tekee.
Jos haluaa rikastuttaa ruokavaliotaan super foodilla niin lisää sitten niitä mustikoita siihen omaan entiseen ruokavalioonsa.
Jos haluaa elää kaiken puolin terveellisesti ni syö eniten sitä super foodia ja välttää niitä perinteisiä epäterveellisyyksiä eli: vaalea vehnä, paha rasva, sokeri, keinotekoiset tuotteet jne. Tuore parasta!!!
Radio-ohjelman kuuntelin siinä super super foodaaja söi pelkästään mustikoita ja luontaistuotekaupan tuotteita napostellen päivästä toiseen... Hän oli parantunut (muka) MS-taudista ja oli pirteämpi kuin koskaan... Tuon nyt itsekki uskon että varmasti on energiaa ja pirteyttä enempi...

Äänestä

Itse olen kokeillut mm. goji marjoja ja macajauhetta. Macajauhe vetää vatsan sekaisin ja gojimarjoja syödessäni alkoi ilmaantua kummallista ihottumaa, jota ei koskaan aiemmin ole ollut. Epäilen gojimarjojen puhtautta...niissä taitaa olla aika paljon epäpuhtauksia, ja taitavat olla enemmän haitaksi kuin hyödyksi. Ja olen kuullut että nämä kyseiset tuotteet voisivat rasittaa maksaa liiaksi. En tosin tiedä miten asia todellisuudessa on, ja siksi joku minua valistuneempi voisi kertoa asiasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


45454 kirjoitti:

Olen jotakin juttua lueskellut tästä super ruoka hommasta, eikös siinä ole ideana että syödään tosi ravintorikasta ruokaa jne. Mutta se minulle on jäänyt hieman epäselväksi, että mitkä ruuat tai asiat siinä on sitten niitä kiellettyjä? Tai onko kellään omakohtaisia kokemuksia tästä super ruoka jutusta? Itse en totaalisesti halua ruokavaliotani muuttaa mutta voisihan sitä kai nillä super ruuialla parantaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu