Mitenkä lähtisitte liikkeelle?

dsshdhfsh

Heips!

Minkälaisella ohjelmalla kannattais lähtee liikkeelle? Tarkotus ois saada kroppaan maksimivoimaa, räjähtävää voimaa ja kestävyyttä. Salilla olis mahdollista käydä 3 kertaa viikossa, ja 2 kertaa viikossa tulee sit harrastettua aerobista (salibandy, golf). Lauantait ja sunnuntait ois tarkotus ottaa lepoa ja venyttelyä.

Elikkä kysymykset yksinkertaisuudessaan kuuluu näin:

1. Missä järjestyksessä kannattais tehdä noi maksimivoima, räjähtävä voima ja kestävyys jaksot?

2. Riittääkö esim. 4 viikkoo maksimivoimaa, sit 1 kevyt viikko, jonka jälkeen siirrytään vaikka kestävyyteen, ja taas 4 viikkoo kestävyyttä, jonka jälkeen kevyt viikkoo jne...

3. Kannattaako kevyellä viikolla vähentää vain treenien volyymia esim. pienillä painoilla niveliä huoltavaa pumppailua, muuten sama ohjelma? Vai kannattaisko jättää kokonaan puntti pois, ja käydä vaikka 2 kertaa uimassa noiden 2 aerobisen lisäks, ja käydä vaikka kerran hierojalla?

4. Mitenkä lähtisitte ohjelman kanssa liikkeelle, jos on mahdollista käydä 3 kertaa viikossa salilla. Penkkiä en jaksa tehdä täydellä teholla mm. 3 kertaa viikossa viikossa.

5. Millekkä päiville laittaisitte Rinnallevedon, tempauksen ja vauhtipunnurruksen?

6. Olisiko tossa kestävyys hommassa parempi treenata kahvakuulilla kuin levytangolla ja käsipainoilla?

7. Treenattiinko räjähtävyyttä niin, että painot oli 40 - 60 % maksimista? Millaisilla sarja ja toistomäärillä? Eikös treeni itessään ollu semmoista, että mahdollisimman räväkästi aina. Esim. penkki niin hitaasti alas ja mahdollisimman nopeasti ylös?

Kiitoksia vastanneille!

1

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 67-v

      Näkemättä mahdotonta sanoa mutta.

      Kysymyksestäsi päätellen sinulla ei kovin kummoista rutiinia ole joten voimakestävyys kertyy niinä viikkoina ( kuukausina ) kun pienten painojen runsailla toistoilla autimatisoit suoritustekniikan kohdalleen.

      Rinnalleveto, tempaus raakana kyykkyvalat kyykkyyn, raaka työntö ja vauhtipunnerrus.
      Lisänä maastavetoa.
      Saman jakson aikana vatsa betoninkovaan kuntoon erilaisilla lisäpainotreeneillä.
      Jakson aikana asteettainen siirtyminen pikavoimatyyppiseen suoritustapaan.

      Sen jälkeen voit mielestäni siirtyä perusvoimakaudelle jonka jälkeen, valmiuksista riippuen, vuoroon, ja harvakseltaan maksimeja ja räjähtäviä ykkösiä.

      Kun tekniikka on täysin hallussa niin kaikki suoritukset maksimiteholla tai ainakin terävästi.

      Jatkossa kannattaa mielestäni suunnitella viikkojen sisälle raskas, kevyt, keskiraska päivä.
      Samoin viikkojen kesken, raskas, kevyt, keskiraskas.

      Välillä samassa harjoitteessa pika-, räjähtävä- ja maksimivoiman suoritus.

      Vaihtelulla tarkoittan painojen, toistojen, sarjojen ja osittain myös liikenopeuksien vaihtelua.
      Kun kehitys junnaa paikallaan useamman viikon ( tapahtuu joka tapauksessa )niin lepoa ja asioiden uudelleen suunnittelu.

      Räjähtävyys treenataan 80 - 90%:n painoilla 1-sina ja 2-sina.

      Maksimissa täytyy erottaa "oikea" ja "kuviteltu" maksimi.
      Viimeiset kilot ovat aina kiinni korvien välistä.
      Keskittyminen on aina must ja kaverin kannustus tai vittuilu auttavat usein.
      Ilmenee parhaiten kyykyssä (varmistus) ja mavessa.
      Henkiset eväät eivät riitä kerrallaan kuin yhden tai kahden todellisen maksimin suoritukseen.

      Maksimeja täytyy mielestäni aina edeltää kevyt jakso ja mielellään muutama huilipäivä.
      Kilpailut ovat hieman eri asia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1559
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      208
      1530
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1154
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      44
      846
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      730
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      721
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      710
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      656
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe