Minä tiskaan, mies lähtee pyöräilemään, minä imuroin, mies lähtee hiihtämään (talvella), minä vien pyykit pesutupaan, mies lukee lehtiä tai katsoo telkkaria, minä käyn kaupassa, mies surffaa netissä,minä silitän pyykkiä, mies lähtee lenkille...onko kellään asiat samalla mallilla? Miten saada mies osallistumaan kotitöihin, koska hänellä ei ole syitä olla osallistumatta?! Jos häneltä kysyy, niin vastauksena on, ettei kiinosta. Asumme yhdessä ja minusta kotityöt on jaettava, en enää jaksa leikkiä palkatonta piikaa Järkeviä kommentteja ja apukeinoja, kiitos!
Miksi aina näin...
Tarpeekseen saanut
8932
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Meillä oli ennen samoin. Yritin puhua nätisti ja huutamalla, mikään tyyli ei auttanut, selitys oli saman tyylinen; ei kiinnosta, siivoa jos sua häiritsee. Lakkasin totaalisesti pesemästä hänen vaatteitaan, tiskaamasta hänen astioitaan yms. aina kun mieheni esim. kysyi missä ne ja ne housut on tai kirosi kun ei ole puhtaita alusvaatteita, totesin vain tyynesti, että enpä voi nuista asioistasi tietää, kun en niistä ole vastuussa. Aikuinen mies voi itse hoitaa asiansa ja ilmoitin myös, että minä olen hänen tyttöystävänsä, en hänen äitinsä. Ja muistin joka kerta sanoa hänen valittaessaan sotkua kun ei löydä tavaroitaan, että omapa on mokasi kun et tee asioille mitään, minä en ole palvelijasi. Myöskin kerroin, että moni nainen ei katselisi tämmöistä meininkiä missä toinen raataa orjana YHTEISESSÄ kodissa. Lisäksi vertasin itseäni hänen äitiinsä (koska mieheni arvostaa äitiään hyvin paljon) tyyliin "kehtaisitko vastata äidillesi nuin ilkeästi jos hän nätisti pyytäisi sinua tekemään jonkun ns. palveluksen/velvollisuuden puolestaan?" Ja kun mieheni vastasi, että ei kehtaisi vastata äidilleen samoin kuin minulle, tiedustelin olenko jotenkin huonompi ihminen kuin hänen äitinsä ja enkö ole ansainnut mieheni arvostusta. Tiedustelin myös kokeeko hän itse ylipäätään olevansa parempi ihminen kuin minä. Ja jos kokee niin miksi.
Lopulta mies alkoi käsittämään mitä tasa-arvo tarkoittaa ja tekee nykyään ihan riittävästi kotitöitä.
Eli uskoisin, että nuita v****maisuuksia noudattamalla saat miehesi ymmärtämään oman typeryytensä. Kyselemällä asioita ihan suoraan saa yleensä toisen ymmärtämään itse oman älyttömyytensä. Kysely vie myös hieman kauemmas puolustusmekanismin aktivoitumisen, kuin jos huutaisi vain toiselle kuinka huono ihminen toinen on.
Kiitos vastauksestasi, se oli todella tyhjentävä ja kaikenkattava. Se myös aiheutti positiivista keskustelua poikaystäväni kanssa. Hyvää kesää sulle!
Meillä näin.Mies töissä,minä tällä hetkellä työtön.Teen kotona kaikki kotityöt,nurmikon ajot,talvella tein lumityöt ja siis kaikki että on tiptop.Minusta se on kohtuullista.Kun nyt menen töihin niin asia on ihan eri ja silloin tehdään yhdessä kaikkea.Tuo kun miehesi lähtee sinne ja tänne niin mene mukaan.Ei ne hommat karkaa minnekkään sinä aikana.Niin minäkin menen ja piristää suhdetta kun yhdessä liikutaan ja ollaan.Tuo jos olette kumpikin töissä niin sinun pitäisi kyllä pystyä puhumaan miehellesi että auttaa vähän ettet huku paskaan.Kyllä luulisi rakastavan miehen ottavan asiasta vaarin ja auttavan.Älä huuda kun sano asia rauhallisesti ja perustele hyvin miksi tarvitset apua niin menee sana paremmin perille.
Sain viestisi lopulta näkyviin, kiitos siitä! Poikaystäväni harrastaa urheilua ei ihan kilpatasolla, mutta melkeen ja näin ollen minusta ei ole pysymään hänen vauhdissaan..(olen tavalinen sunnuntailiikkuja) ja jos lähtisinkin/pääsisinkin mukaan jollekkin hänen hitaamalle harjottelulle, niin kuka ne kotityöt sitten tekisi? Se aina paljon ja kauan puhuttu "joku muu" ko? . Hän ei vaan oikeen tahdo ymmärtää missä todellakin mennään vaan tuntuu, että kaikki jatkuu tulevaisuudessakin samalla tavalla...kunnes me sanojesi mukaan todella hukumme pas...aan. =) Olen todennut myös sen, että huutaminen, lahjonta, kiristys tms ei auta...ja olen samaa mieltä, että yhteisessä kodissa asutaan ja yhteiset pas...at myös siivotaan. En ole kysynyt, mutta ehkä hän on sitä mieltä, että on naistentyöt ja miestentyöt,ja mutta kun hänellä ei ole miestentöitä, ei autonkorjausta, ei pihatöitä, ei puiden pilkkomista. Kaiken kukkuraksi hän sanoo vielä rakastavansa minua...(outoa!)
...
En jostain syystä saa viestiäsi avattua, näen vain otsikon, mutta vastaan siihen, että kyllä, olemme molemmat töissä kokopäiväisesti, ja minä teen vielä pidempää päivää ja silloin tällöin ylitöitäkin, toisin kuin poikaystäväni. Ymmärtäisin kyllä, jos olisin työttömänä tai muusta syystä kotona,niin minulla olisi enemmän aikaa hoitaa kyseisiä kotitöitä, mutta näin ei ole.
Minulla kanssa 'kilpatason' urheilija mies ja valmentaa samalla. Teen näin jos mies lähtee juoksemaan, rullaileen, pyöräilemään niin hyppään pyörän selkään ja vatkaan polkimia niin paljon kuin kehosta lähtee(ihan poikki kotona ja hengästynyt,henki suorastaan pihisee).
Mutta itse asiaan. Täytyy sinun nyt keittää kahvit ja istuttaa se mies pöytään puhumaan asiat halki. Ei sitä kukaan jaksa jos toinen ei auta kotona. Yritä saada se mies ymmärtämään ja jos ei ymmärrä niin pistä se kärsimään omat sotkunsa. Älä pese treenivehkeitä ym mukavaa mitä se pitää päivänselvänä. Johan pitäisi alkaa tajuamaan. Se tietysti koettelee sinun pinnaa mutta jotenkin se mies on saatava tajuamaan miten homma toimii samassa taloudessa.
Toivotan sinulle pitkää pinnaa ja lämmintä kesää!
tarpeeksi alkaa vituttamaan ja mies ei tee edelleen yhtään mitään, palkkaa kohtalaisella hinnalla siivooja n. 1krt/viikko. Siivojille maksetaan sentään tehdystä työstä ja näin teille jää enemmän aikaa olla yhdessä ja sinulle omaa aikaa. Ja herää ukkokin tilanteeseen, kun huomaa, että kodinhoitaja/siivoja vaihtunut;))