Paasto ja masennus

Itseinh0

Olen kuullut kehuja siitä miten paasto on tuonut energiaa ja auttanut aloittamaan terveellisemmät elämäntavat. Haluaisin kokeilla paastoa itsekin, mutta sairastan masennusta. Masennukseni on kuitenkin melko lievä, en syö lääkkeitä, terapiassa käyn kahdesti viikossa. Ikää on 21v.

Olen kuullut ettei paastoa suositella masentuneille, koska ensimmäisten päivien aikana voi tulla terveelläkin ahdistusta ja masentuneella kierre voi jäädä päälle. Pitääkö paikkansa? Onko eri paastojen välillä eroja? Onko tapoja ehkäistä alkupaaston ahdistumisvaihe?

Olen 162/70kg, eli painoindeksi on 26,7 (lievä ylipaino) ja nyt pitäisi yrittää potkaista päälle elämäntapojen muutos ennen kuin tilanne menee pahemmaksi.

2

767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -23kg

      En ole koskaan kokonaista paastopäivää viettänyt, mutta itselläni on niin, että jos edellisenä päivänä on syönyt vähän niin aamusta saattaa tuntua tosi hoikalta kun vatsa ei pullota heti aamusta vaikkei ole vielä mitään vielä edes syönyt. Kyllä se itseänikin on silloin hieman kannustanut olemaan ähkyttämättä ruokaa koko päivää. Jos pienempiä annoksia rupeaa siitä syömään niin tuntuukin paljon paremmalta kuin se, että on ihan täynnä ruokaa koko ajan : D

      Olen itse laihtunut n. 23 kg vajaassa vuodessa pelkällä ruokavalion muutoksella. (Aina olen ollut vähän huono liikkumaan....:'))
      Olen ajatellutkin, että pitäisin yhden päivän paastoa (pelkkää vettä ja ehkä kahvia) jonka jälkeen alkaa hieman terveellisempi syöminen. Ehkä sillä saisin uuden aloituksen vielä muutaman kilon karistamiselle. :)

    • jk

      vai niin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3200
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1942
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1751
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1408
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1332
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1190
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1154
    Aihe