"Isoa osaa vuokra-asunnoista uhkaa lähitulevaisuudessa myynti omistusasunnoiksi, koska perilliset eivät halua vuokrata asuntoja.
– Vuokranantajan saama pieni tuotto isolla vaivannäöllä ei houkuttele, kertoo vuokranvälitykseen ja asuntosijoitukseen erikoistuneen Vuokraturvan hallituksen puheenjohtaja Timo Metsola.
Metsolan mukaan vanhan polven vuokranantajat ovat kasvaneet erilaiseen ajatusmaailmaan. Heille on luonnollista, että asuntoa hoidetaan ja ollaan aktiivisia.
– Se on asia, jota voi verrata harrastamiseen.
Nuoremmalla sukupolvella on erilainen elämäntyyli. Perilliset ovat jo valmiiksi suhteellisen vauraita tai työn puolesta kiireisiä. He haluavat käyttää aikaa muihin harrastuksiin.
– Kun pitäisi ruveta vuokranantajaksi, huomataan, että kolmen prosentin vuokratuoton eteen joudutaan näkemään vaivaa. Toisesta sijoituskohteesta voi saada ilman vaivaa paremman tuoton.
– Perinnönjakotilanteessa on aikamoinen kiusaus realisoida asunto, Metsola sanoo.
Kaksi kolmasosaa vapaarahoitteisista vuokra-asunnosta on yksityisten vuokranantajien hallussa. Heitä on Suomessa Metsolan mukaan noin 250 000."
http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite/Talous/1194679705759/artikkeli/vuokra-asunnon perija usein myy asunnon.html
". Perilliset ovat jo valmiiksi suhteellisen vauraita tai työn puolesta kiireisiä. He haluavat käyttää aikaa muihin harrastuksiin."
perintövero ei tietenkään mitenkään vaikuta asiaan
Vuokra-asunnon perijä usein myy asunnon
0
62
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.2911764IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk471569Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1521284Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021131- 1421093
Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701047Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.781042Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.73963Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan48922Kesä ja nuorison mopoilu
Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta152877
