Seuraava presidentti tulisi valita Suomen puolustusvoimista, koska presidenttihän toimii Suomen puolustusvoimien ylipäällikkönä. Siten se olisi luontevaa hakea alan asiantuntija siihen virkaan.
Seuraava presidentti puolustusvoimista
Presidentti 2012
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mr. Johan Edvin Birger Gustav Hägglund
Ei huono idea. Kenen listoilta? RKP? Olis oikeesti aika siistii, jos saatais RKP:n listoilta pressa. Lillan aikanaan oli aika lähellä.
Ei kyllä sen pitäis olla enemmän suomalais niminen. Ihan oikeesti, semmoselle kaverille ihmiset osais antaa jotenkin arvoa jolla olis taustana toimi maanpuolustuksessa. Jotenkin presidentin arvostus on laskenu viimevuosien aikana. Maa tarvitsee kunnioitettavia henkilöitä maan johtoon eikä sellaisia joiden puheisiin ei kansa enää luota.
Vaikka presidentin valtaoikeuksia ollaankin vähennetty niin on sillä kansalaisille jonkinlainen symbolinen arvo.
Ketäs siellä maanpuolustuksessa on nykyään korkeimmalla jakkaralla ?
Sopivin olisi tietenkin pätevin ja tässä tapauksessa hän olisi tietenkin se yliluutnantti joka kohautti mediaa lausunnoillaan Tarjasta.
Pasi Staff presidentiksi :)
Täyttä paskaa! Joko et ymmärrä puolustusvoimien tarkoitusta, tai et ymmärrä politiikkaa. Puolustusvoimissa pitäisi palvella poliittisesti sitoumattomia henkilöitä, joilla toki on oma mielipide, jota julkisesti ei pitäisi ilmaista. Tarkoitan tietenkin kenraalikuntaa. Presidenttikin on puolueeton, kun virkaansa astuu hoitamaan. Puhukoot suomensyöjät mitä tahansa.
Puolustusvoimiemme ylipäällikkökunta ei omaa ainuttakaan henkilöä tällä hetkellä joka olisi edes kiinnostunut Presidentin virasta. Ja kyllä Presidenttiyteen tarvitaan pelkästään pitkän ja luotettavan poliittisen uran kokenut henkilö.
Suomessa on ainoastaan muutama varteenotettava henkilö joka asettuisi uskottavasti Presidentin vaalikilpaan, ja Raakkuna uskoo että Väyrysellä olisi siihen parhaat mahdollisuudet.
Mitens tuo Kaskeala, eläkkeelläkin sopivasti, ja meriittiä löytyy
Pauli Juhani Kaskeala (s. 26. heinäkuuta 1946 Kuopio) on eläkkeellä oleva suomalainen amiraali. Hän toimi Suomen puolustusvoimain komentajana 4. kesäkuuta 2001 – 31. heinäkuuta 2009.
Kaskealan komentaja-aikana Suomen puolustusvoimat kansainvälistyi ja tiivisti yhteistyötä Naton kanssa. Suomi osallistui rauhanturvaoperaatioihin muun muassa Afganistanissa ja Tšadissa. Venäjä alkoi varustautua uudelleen, ja Baltian maat liittyivät Natoon 2004.[1]
http://fi.wikipedia.org/wiki/Juhani_Kaskeala
Saatana paskanousiset narkkarit!