Siis onko totta, että sossu maksaa vuokran, jos itse ei pysty?
Tottako?
2
52
Vastaukset
- ...
Miten niin et itse pysty? Varmasti pystyt, kun laitat omaisuuttasi myyntiin. Vasta sitten kun pankkitili on tyhjä, lompakko on tyhjä, asunto on tyhjä, vaatteet ja turhat korut on myyty etkä pysty asumaan porukoillasi tai kavereiden luona, olet oikeutettu sossun asiakkaaksi.
Mikset mene töihin??? - Selvitystä
Miten nämä asiat voivat olla niin uusia ja ihmeellisiä joillekin? Kyllähän tietoa pitäisi löytyä ihan netistäkin, joka tänne kirjoittelevilla "ihmettelijöillä" on käytettävissään.
Asumiskulut maksetaan yleensä varattomille asumistuesta, josta vähennetään nk. omavastuuosuus. Sen saa sossusta ja päälle rahaa välttämättömiin menoihin, ellei saa työttömyysrahoja. Ideana on, että asumiskulujen jälkeen tulisi jäädä noin 400 euroa käteen / kk. JOS siis toimitaan lain mukaan, kuten nykyisin yhä harvemmin.
Toimeentulotuen saadakseen tulee realisoida turhat rönsyt, mutta omistusasuntoa ei tarvitse myydä.
Tätä perusturvaa tulisikin korottaa vähintään sen nyt esitetyn sadan euron verran. Tämä auttaisi palkkatason ylläpitämisessä, kun suhdanteiden heittelemien ihmisten ei tule ottaa vastaan töitä millä tahansa ehdoilla ja liksoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574156Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643394Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541771Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251630Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961411Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132910Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235851en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115808Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17773